Aranżacja oświetlenia w kuchni

0
36

Oświetlenie pomieszczenia, podobnie jak każdy inny element aranżacyjny, podlega zmieniającym się modom i nowym trendom. Nowości, o ile spełniają oczekiwania inwestorów, mogą zagościć w ich domach na dłużej. Kuchnia, jako jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – miejsce przygotowywania posiłków, ale i spotkań z rodziną i przyjaciółmi – powinno nie tylko wyglądać efektownie, ale przede wszystkim być funkcjonalne. Jaka jest rola oświetlenia w zapewnieniu tej cechy?

Rola światła w kuchni jest trudna do przecenienia. I to zarówno tego naturalnego, jak i oświetlenia sztucznego. O ile jednak można zrezygnować z tego pierwszego (robi się tak w wielu przypadkach, aranżując aneksy kuchenne, które nie mają dostępu do okna), to nie można zapominać o wprowadzeniu do kuchni opraw oświetleniowych. Te powinny uprzyjemniać czas spędzany na spożywaniu posiłków i wspólnych rozmowach, a także emitować światło, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas przygotowywania posiłków oraz innych prac kuchennych.

Zadbaj o światło w kuchni

Kuchnia często nazywana jest sercem domu. Miano takie zyskała sobie, dzięki temu, że w większości domów jest najintensywniej użytkowanym pomieszczeniem. Źle zaprojektowane oświetlenie byłoby w tym przypadku niedopatrzeniem, które rzutowałoby na komfort użytkowania tego pomieszczenia oraz efektywność pracy.

Aranżując pomieszczenie, warto przewidzieć montaż oświetlenia w strefach roboczych. Źródło światła nie może znajdować się w tym przypadku za plecami użytkowników, ponieważ zostanie przesłonięte podczas wykonywanych przez nich prac. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie montowane bezpośrednio nad blatem. Można lokalizować je na suficie lub pod szafkami wiszącymi. Ważny jest także montaż oświetlenia nad zlewozmywakiem oraz płytą grzewczą. Do tego dochodzi oświetlenie ogólne, które pozwoli dobrze doświetlić całe wnętrze.

Oświetlenie punktowe w kuchni

Bardzo modnym, ale i funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż w kuchni oświetlenia punktowego. Doskonale sprawdzą się w tej roli zarówno oprawy wpustowe (w tym przypadku konieczne jest wykonanie aranżacji z udziałem podwieszanych sufitów), jak i natynkowe. Oświetlenie typu spot może być też wmontowane w szafki wiszące. Dzięki temu użytkownicy zyskają dobrze doświetlony blat roboczy.

Zadbaj o światło nad blatem roboczym

Aranżacje, w których wykorzystano szafki wiszące, stwarzają zwykle duże możliwości w zakresie oświetlenia blatów roboczych. Poza oprawami typu spot, pod szafkami wiszącymi można montować również inne typy oświetlenia. Doskonale sprawdzają się w tej roli taśmy LED, a także żarówki halogenowe.

Światło nad stołem

Poza wymienionymi wyżej lampami, warto zadbać również o oświetlenie nad stołem jadalnym. Ten w nowoczesnych wnętrzach często usytuowany jest na granicy kuchni oraz salonu. W zależności od jego kształtu montuje się nad nim lampy wiszące z jednym lub kilkoma źródłami światła. Design tych lamp oraz ich kolorystyka są bardzo zróżnicowane. Sprawia to, że inwestorzy stosunkowo łatwo odnajdują modele wpisujące się w ich potrzeby.

Lampy wiszące w kuchni równie dobrze prezentują się nad wyspą kuchenną oraz barkiem, przy którym nierzadko ustawia się hokery. Ich design, w zależności od potrzeb może być bardzo elegancki, stylowy lub industrialny.

Oświetlenie ogólne we współczesnych kuchniach

W przeszłości w roli oświetlenia ogólnego najczęściej pojawiały się w kuchniach lampy wiszące albo plafony. Współcześnie jest znacznie więcej możliwości. Oprócz stylowych lamp wiszących (od których jednak odchodzi się zwykle na rzecz innych typów oświetlenia) montuje się również oświetlenie punktowe (natynkowe lub wpustowe) oraz kinkiety. Wybór właściwej oprawy często uzależniony jest od wielkości pomieszczenia, jego układu, a także stylu aranżacji wnętrza.

Warto zapamiętać

Oświetlenie w kuchni pełni wiele różnych zadań. Nie tylko wpływa na estetykę pomieszczenia, ale podnosi też bezpieczeństwo pracy. Nie wolno zapominać, że w kuchni często posługujemy się ostrymi narzędziami i urządzeniami elektrycznymi. Przy nieodpowiednim oświetleniu mogą one stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Dlatego niezależnie od stylu aranżacji wnętrza oraz designu lampy warto zaplanować właściwe rozmieszczenie oświetlenia i wybierać oprawy, które będą dawać odpowiednio jasne światło.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge