Aranżacje wokół domu – kostka brukowa

0
151
Aranżacje wokół domu - kostka brukowa

Różnorodność faktur, kształtów i rodzajów kostek brukowych pozwala na tworzenie niezwykłych kompozycji. Aranżacje wokół domu niekiedy układane są w tak misterne wzory, że aż trudno uwierzyć, że stworzone zostały z kostki brukowej. Tymczasem kostka brukowa w ostatnich latach stała się bardzo popularna i obecnie wykorzystywana jest jako materiał do budowy ciągów komunikacyjnych, tarasów, podjazdów i nawierzchni w parkach i ogrodach.

Choć aranżacje wokół domu za pomocą kostki brukowej, o ile nie wymagają wyszukanych wzorów czy skomplikowanych geometrycznych kształtów, można wykonać samodzielnie, niektórzy inwestorzy decydują się jednak na wykonawstwo fachowców. Z pomocą doświadczonej ekipy kostka powinna zostać położona szybko, sprawnie i rzetelnie.

Ci inwestorzy, którzy jednak zdecydują się wykonać aranżacje wokół domu własnymi siłami, powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Aranżacja wokół domu – przemyślane rozwiązania

Zanim zabierzesz się za układanie kostki brukowej, koniecznie przemyśl najpierw, jaki wzór zamierzasz otrzymać. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na całość aranżacji. Kostka brukowa nie może być elementem oderwanym od całości, ale ładnie współgrać z kształtem i wielkością działki. Należy ją dostosować do aranżacji ogrodu oraz stylu, w jakim wybudowane zostały budynki na nieruchomości.

Kształt kostki brukowej – nieograniczone możliwości

Choć podstawowych deseni kostki brukowej jest niewiele, dzięki możliwości dowolnego ich łączenia i modyfikowania otrzymujemy niezwykle wiele możliwości aranżacyjnych. Zależnie od tego, czy inwestorowi zależy na otrzymaniu wzorów prostoliniowych, czy też nieco bardziej skomplikowanych, w których pojawią się różnego rodzaju wachlarze i łuki, wybór może paść na kostki o całkowicie odmiennych deseniach.

Kwestie techniczne

Ogromny wpływ na użytkowanie kostki będą miały aspekty techniczne związane z przygotowaniem terenu pod jej układanie i samym jej wykonaniem. Korytowanie, spadki, odwodnienie to kwestie, których nie można pominąć. Bardzo istotne jest także właściwe określenie szerokości ciągów komunikacyjnych oraz przejść, a także krzywizn łuków.

Rodzaj gruntu

Zależnie od rodzaju gruntu, na którym układana jest kostka, prace mogą wyglądać nieco inaczej. Na niektórych gruntach aranżacje wokół domu wykonuje się łatwiej, na innych trudniej. Jeśli na terenie objętym pracami dominują gliny, unikaj układania kostki w okresie deszczowym.

Dlaczego kostka wokół domu to dobry pomysł?

Kostka brukowa ułożona wokół domu stanowi swoiste zabezpieczenie gruntu. Zapobiega jego osuwaniu się, a w czasach deszczów ogranicza wsiąkanie wody w grunt znajdujący się przy samym budynku. W ten sposób przed wodą zabezpieczone zostają fundamenty, na których posadowiony został budynek.

Wykonanie kostki brukowej nie jest trudne, wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności. Na szczęście dziś dostępnych jest wiele poradników, które prowadzą wykonawcę amatora krok po kroku. Dzięki nim aranżacje wokół domu mogą zostać wykonane nie tylko poprawnie, ale również efektownie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge