Automatyka domu i inteligentne rozwiązania

1
161
Automatyka domu i inteligentne instalacje

Jeszcze kilka lat temu automatyka domu i inteligentne rozwiązania, które służą do sterowania ogrzewaniem, światłem i oknami wydawały się ekstrawagancją i niedoścignionym marzeniem. Dziś te marzenia zaczynają nabierać realnego kształtu i stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów. Istnieje szansa, że w niedługim czasie skończą się dyskusje na temat tego, czy warto, a automatyka domu przestanie być postrzegana jako gadżet i stanie się standardem wyposażenia każdego domu.

Czym jest inteligentny dom? To budynek mieszkalny, w którym zastosowano nowoczesne systemy i technologie, których celem jest zapewnienie użytkownikom wygody i bezpieczeństwa. Wyposażony jest w system powiązanych ze sobą czujników i detektorów oraz zintegrowany system zarządzania, który umożliwia sterowanie wszystkimi instalacjami w domu. Automatyka domu umożliwia samoczynne reagowanie systemu na zmiany zachodzące w otoczeniu i dostosowanie do aktualnie panujących warunków.

Po co komu automatyka domu?

Wielu osób dziwi się wprowadzaniu automatyki do domu, jako czemuś nieużytecznemu i zbędnemu. Tymczasem wygoda, jaką niosą ze sobą inteligentne rozwiązania, sprawia, że osoby, które z nich skorzystają, nie mogą się już bez nich obejść. Wyobraźmy sobie na przykład możliwość zdalnego sterowania roletami i oświetleniem. Dzięki takiej funkcjonalności będziemy mogli symulować naszą obecność w domu podczas wakacyjnego wyjazdu, co może skutecznie zniechęcić do wtargnięcia na posesję ewentualnych amatorów cudzego mienia.

Rolety, trawniki i co jeszcze…

Możliwość zamykania wszystkich rolet za pomocą jednego przycisku to nie tylko wygoda, ale także oszczędność naszego czasu. Nie musimy bowiem już biegać po całym domu, aby ręcznie zasłonić rolety w każdym pomieszczeniu. Od teraz wystarczy wcisnąć jeden przycisk.

To samo tyczy się trawnika, ogrzewania i innych instalacji w domu. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom wystarczy raz ustawić pożądaną we wnętrzu domu temperaturę, by w kolejnych dniach utrzymywała się na ustalonym przez nas poziomie.

Możliwe jest również automatyczne sterowanie systemem nawadniania w ogrodzie. Dzięki temu, że czujniki poinformują system o tym, że w glebie jest zbyt mało wilgoci, automatycznie włączone zostaną zraszacze.

Co warto wiedzieć?

Automatyka domu i możliwości jej wykorzystania to temat długi niczym rzeka. Wiele można by opowiadać. Co rusz dowiadujemy się o nowych możliwościach jej zastosowaniach zarówno w domu, jak i na zewnątrz budynku. Mówi się już o zautomatyzowaniu ogrzewania, oświetlenia, systemu alarmowego, nagłośnienia oraz systemu nawadniania. Sterować można też roletami, zegarem systemowym z funkcją budzika i wieloma innymi.

Automatyka domu to nie tylko możliwość sterowania poszczególnymi instalacjami, ale również wzajemne komunikowanie się między nimi i reagowanie na zmiany zachodzące w środowisku zewnętrznym, jak i wewnątrz domu. Połączenie wszystkich systemów w zintegrowany system sterowania to ogromna wygoda, nie do przecenienie w nowocześnie urządzonym domu.

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge