Barwa światła, który odgrywa ogromną rolę

0
51

Dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne, jest w stanie zapewnić wiele czynników pojawiających się w naszym codziennym życiu. W domu natomiast główną rolę odgrywa aranżacja wnętrza, a do tego oświetlenie. Nawet najbardziej skrupulatnie zaplanowany wystrój nie będzie w stanie zapewnić klimatu oraz kondycji psychicznej i fizycznej, jeśli zabraknie w nim miejsca na przemyślane oświetlenie.

Kolorowe światło – które z nich podziała korzystnie?

Kolorowe światło można dwojako rozumieć. Z jednej strony to temperatura barwowa światła wyrażana w Kelwinach. Ciepłe, neutralne i zimne światło, spełniające zupełnie inne funkcje. Wpływające na to, jak odbierane są poszczególne wnętrza, w jaki sposób się z nich korzysta. Druga strona medalu-światła to rzeczywiste kolory, które wybieramy do swoich wnętrz.

Dziś oświetlenie jest w stanie zaoferować nam szeroką paletę barw, tym bardziej gdy wybieramy to LED-owe, o wielu możliwościach. W ten sposób tworzymy indywidualne wystroje. Nadajemy im charakteru, jakiego dotąd brakowało, eksponujemy lub ukrywamy to, co tego wymaga. Kierujemy się przede wszystkim własnymi gustami, ale to zbyt mało, by zagwarantować sobie maksymalnie komfortowe wnętrze. Co powinniśmy wiedzieć?

Spokojny i regenerujący sen

Przesypiamy znaczną część ze swojego życia, dlatego sypialnia to pomieszczenie, które jest jednym z najważniejszych, ale i najtrudniejszych w urządzaniu. Nawet w tej przestronnej nie może znaleźć się nadmiar elementów wyposażenia, czy byle jak wybrane kolory, bo to zaowocuje snem, którego jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Skupiamy się na lampce nocnej, która wraz z innymi lampami bocznymi, zastępuje nierzadko oświetlenie główne. Sypialnia ma sprzyjać relaksowi i wyciszeniu, niekiedy popołudniowej drzemce. Lampa wisząca czy żyrandol na suficie, nie są zatem potrzebne. Bez lampki nocnej nie można za to się obyć.

Wedle naukowców światło, na jakie jesteśmy narażeni w nocy, ma ogromny wpływ na nasz sen. Lampka nocna i światło, które oferuje może zatem gwarantować należyty relaks lub też wpływać na kiepski nastrój, coraz gorsze samopoczucie i mało efektywny sen. Kolory są tu sednem sprawy. Właściwy wybór oświetlenia i jego kolorów w sypialni, jest bardzo ważny dla osób pracujących na nocne zmiany. Szybko bowiem dochodzi do zaburzeń rytmu snu, co odbija się na kondycji całego organizmu, a odpowiednie światło jest w stanie łagodzić skutki uboczne nocnej pracy.

Białe, niebieskie czy czerwone?

Nawet gdy śpimy i mamy zamknięte powieki, do siatkówki dociera światło. Odbierane są kolory, za sprawą komórek światłoczułych. Nie dziwi już fakt, że zaleca się wyłączanie wszystkich ekranów emitujących niebieskie światło, tuż przed snem. Telewizory, urządzenia mobilne pobudzają i sprawiają, że trudniej nam się zasypia, ale i sen nie jest tak efektywny, jak można by tego oczekiwać. Powstaje pierwsza odpowiedź na zadane pytanie – niebieskie światło nie jest wskazane w lampce nocnej. Męczy, a w porze nocnej, gdy przyjdzie potrzeba, by wstać do łazienki lub przywędrować do kuchni po szklankę wody, za bardzo pobudzi i ponowne uśnięcie będzie jeszcze trudniejsze.

W podobny sposób oddziałuje na nas światło białe. Ludzki wzrok, a tak naprawdę cały organizm, źle reaguje na tę barwę podczas snu. Jeśli pojawiają się problemy z zasypianiem, w lampce nocnej powinno zagościć światło czerwone. Ono nie męczy wzroku, pozwala zasnąć, zapewnia dobry jakościowo sen i gwarantuje, że rano wstaje się wypoczętym. Takie światło wybiera się również do pokojów dziecięcych pociech, które mają problemy z zasypianiem.

Siatkówka nie zareaguje gwałtownie na światło czerwone nawet w środku nocy, dlatego nocne wstawanie może odbywać się przy lampce nocnej oferującej czerwoną barwę lub chociaż zbliżoną. Detal ten wpływa na codzienne samopoczucie i funkcjonowanie, bo zdrowy i głęboki sen sprzyja właściwej regeneracji. Temperatura barwowa światła oraz kolor oświetlenia – ten fizyczny, realny, mają do spełnienia ważne zadanie, stąd ich wybór musi być przemyślany.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge