Brama garażowa przesuwna – czy to dobre rozwiązanie?

0
18

Posiadanie własnego garażu to z pewnością nieoceniony przywilej, który chwalą sobie wszyscy właściciele samochodu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, co zrobić z pojazdem w chwili, gdy warunki atmosferyczne mogą go uszkodzić. Dodatkowo, jeśli zapewnimy sobie w garażu wystarczająco dużo miejsca, możemy tam sobie urządzić domowy warsztat i w razie potrzeby dokonywać drobnych napraw. Jednak zanim przygotujemy wszystkie narzędzia, powinniśmy się zastanowić nad odpowiednim zamknięciem garażu. W tym celu może się sprawdzić brama przesuwna.

Na czym polega mechanizm bramy przesuwnej?

Do przesuwnych bram garażowych najczęściej należą bramy segmentowe. Składają się z kilku poziomych elementów, połączonych ze sobą przegubowo. Żeby brama została podniesiona do góry, wykorzystuje się profile umieszczone w suficie oraz metalowe prowadnice. Wszystkie segmenty wjeżdżają stopniowo i układają się pod stropem. Oczywiście z boku montuje się specjalne systemy skrętno-wałowe z zamkniętą ościeżnicą, żeby mechanizm nie pękał i jednocześnie nie pozwalał na ryzyko przytrzaśnięcia sobie dłoni. 

Odpowiednio zamocowana, a przede wszystkim wyposażona w rolki bieżne brama garażowa przesuwna nie wydaje hałasu podczas otwierania i zamykania. Nie musimy się zatem obawiać o sąsiadów, nawet kiedy wyjeżdżamy samochodem o późnej godzinie. Bramy przesuwnej nie trzeba dodatkowo blokować, ponieważ dzieje się to samoczynnie dzięki zapadce oraz trzpieniowi stalowemu, który rygluje całość tak, by włamanie się do środka nie było absolutnie możliwe.

Brama garażowa przesuwna jest wykonywana najczęściej z aluminium i ocynkowanej blachy. Występują jednak modele, w których poszczególne segmenty powstają z litego drewna, np. z sekwoi.

Jeśli potrzebujemy miejsca nad bramą albo też konstrukcja stropu nie pozwala na to, by segmenty wjeżdżały na górę, to możemy zdecydować się na boczną bramę segmentową, która, jak sama nazwa wskazuje, przesuwa się w bok.

W jakich garażach najlepiej sprawdzi się brama garażowa przesuwna?

Z takim typem bram szczególnie polubią się właściciele niewielkich garaży – segmenty nie zabierają miejsca wewnątrz, tylko chowają się na suficie, dlatego w żaden sposób nie ograniczamy wolnej przestrzeni. Ponadto jeśli nasz podjazd jest wyjątkowo krótki, to również warto wtedy postawić na bramę przesuwną. W przeciwieństwie do chociażby skrzydłowej, nie otwiera się na zewnątrz i nie będzie utrudniała wjazdu do garażu.

Brama garażowa przesuwna pasuje do każdego rodzaju garażu. Kwestią sporną może być jedynie wybór materiału. Jeśli przy budowie naszego domu wykorzystano jakieś elementy metalowe (np. blachodachówka na dachu) to zdecydowanie lepiej sprawdzą się segmenty z blachy ocynkowanej. W przypadku, gdy wolimy drewno, które wykorzystaliśmy również do wykończenia budynku (np. w formie schodów prowadzących do drzwi wejściowych), to zdecydowanie powinniśmy się zastanowić nad bramą z podobnego materiału. Pamiętajmy, że bramy garażowe mogą mieć różne kolory, więc łatwo możemy je dopasować – przykładowo wybierając taki sam odcień jak ten, który jest widoczny na dachu budynku.

Brama garażowa przesuwna – zalety

Do największych zalet bram przesuwnych należy to, co zostało już wspomniane: nie zabierają miejsca ani wewnątrz garażu, ani przed nim. Są przez to bardzo wygodne w użytkowaniu. Dodatkowo bramy przesuwne cechują się najczęściej doskonałą izolacją cieplną. Szczelne okna i drzwi oraz dobry system grzewczy to nie wszystko, jeśli chodzi o ocieplenie domu. Jeśli garaż jest bezpośrednio połączony z budynkiem i nie zostanie wyposażony w odpowiednią bramę, to codziennie będziemy tracić mnóstwo ciepła. Oczywiście bramy przesuwne występują również w wersji nieocieplonej – te sprawdzą się doskonale w garażach wolno stojących, halach, magazynach itd.

Na korzyść bram przesuwnych przemawia także estetyka. Wyglądają bardzo nowocześnie i znakomicie dopełnią projekt garażu. Dodatkowo możemy kontrolować jej otwieranie się i zamykanie. Jeśli nie potrzebujemy, by segmenty w całości schowały się pod stropem, możemy podnieść bramę tylko do połowy.

Brama garażowa przesuwna – jaki wymiar?

Przed rozpoczęciem montażu jakiejkolwiek bramy musimy oczywiście dokonać stosownych pomiarów. Przede wszystkim należy zmierzyć wysokość i szerokość otworu, a następnie wysokość ściany nad otworem oraz szerokość filarków z boku.  W przypadku mniejszych bram garażowych przesuwnych często stosowane są sprężyny naciągowe. Wówczas długość ściany nad otworem powinna wynosić min. 17 cm. Jeśli okaże się, że tego miejsca jest za mało, można zdecydować się na niskie prowadzenie z napędem szynowym. W montowaniu większych bram stosuje się sprężyny skrętne. 

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge