Buduję dach – jaką więźbę wybrać?

0
32

Więźba dachowa to najważniejszy element konstrukcji dachu. Jej główną funkcją jest utrzymanie ciężaru dachu bez względu na to, jak duża jest jego rozpiętość. Musi także wytrzymać silne podmuchy wiatru oraz dodatkowe obciążenie, jakim jest śnieg zalegający na nim zimą. Dzięki więźbie dachowej można całkowicie wyeliminować lub ograniczyć ilość dodatkowych elementów wspornych konstrukcji dachu, takich jak słupki czy kolumny. Jaką więźbę dachową wybrać, aby spełniała wymagania dotyczące konstrukcji dachu?

Jaką więźbę dachową wybrać w zależności od rozpiętości dachu?

Wybór więźby dachowej, jako elementu nośnego konstrukcji dachu, powinien być dokładnie przemyślany w zależności od rodzaju budynku, jego wielkości, a także tego, czy posiada on poddasze użytkowe. Jaką więźbę dachową wybrać tak, aby maksymalnie spełniała wymagania architektoniczno obiektu? W budownictwie jednorodzinnym więźba dachowa najczęściej wykonana jest z drewna, a ze względu na kształt jej szkieletu można podzielić ją na kilka rodzajów:

Więźba z wiązarami krokwiowymi — krokwiowa  

To najprostsza więźba dachowa stosowana w domach jednorodzinnych. Jej główny element stanowią dwie krokwie, które powinny być solidnie oparte na belce wiązarowej lub ścianach budynku np. murłatach. Jeśli rozpiętość ścian zewnętrznych przyszłego domu nie przekracza 6 m i zastanawiasz się, jaką więźbę dachową wybrać, więźba krokwiowa będzie najlepszym wyborem.

Więźba wiązarowa z jętkami — jętkowa 

Ten rodzaj więźby tworzy pozioma belka (jętka) łącząca dwie krokwie w połowie ich wysokości, dzięki czemu taka jej konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna i wytrzymała niż więźba krokwiowa. Dlatego też, jeśli zależy ci na większym bezpieczeństwie domu, którego rozpiętość dachu przekracza 6 m i zastanawiasz się, jaką więźbę dachową wybrać, postaw na więźbę krokwiową.

Więźba z wiązarami płatwiowo-kleszczowym — kleszczowa

Tego rodzaju więźba składa się z pławi, czyli poziomych elementów wspierających krokwie, a także dodatkowych elementów takich jak miecze, które usztywniają je w kierunku podłużnym oraz kleszcze, które  usztywniają je w kierunku poprzecznym. To najbardziej stabilna więźba dachowa. Jeśli zastanawiasz się, jaką więźbę dachową wybrać do budynku, w którym rozpiętość pomiędzy ścianami wynosić więcej niż 12 m, wybór więźby płatowo-kleszczowej będzie absolutną koniecznością.

Więźba z wiązarów kratowych

To stosunkowo nowa technologia w konstrukcji więźby dachowej, którą cechuje duża stabilność i wytrzymałość. Wieloelementowa budowa więźby z wiązarów kratowych sprawia, że najczęściej jest ona dostępna w gotowej postaci (prefabrykowanej). Jeśli budujesz dom szkieletowy i nie wiesz, jaką więźbę dachową wybrać to właśnie ten rodzaj więźby zapewni odpowiednią wytrzymałość dachu o dużej rozpiętości, a przy tym pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge