Czas na przeprowadzkę? Sprawdź, jak się do niej przygotować

0
521
Czas na przeprowadzkę Sprawdź, jak się do niej przygotować

Jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania i przewiezienie wszystkich swoich mebli oraz rzeczy osobistych do nowego mieszkania, to powinieneś się do tego dobrze przygotować. Przeprowadzka będzie tym większym przedsięwzięciem logistycznym, im więcej przedmiotów udało Ci się zgromadzić. Jeżeli wyjeżdżasz do miejscowości oddalonej o wiele kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania, może być też trudna do zorganizowania. Dlatego przygotowania warto rozpocząć od zaplanowania wszystkiego. Najlepiej zrobić to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Nie chodzi oczywiście o to, by wszystko, co związane jest z przeprowadzką, robić z dużym wyprzedzeniem. Z pewnością jednak dobrze jest przystąpić do pakowania.

Co jest potrzebne dziś, co będzie potrzebne jutro?

Jeśli przed samą przeprowadzką nie będziesz mógł wziąć kilkudniowego urlopu na spakowanie się i uporządkowanie starego mieszkania, to powinieneś rozłożyć te prace w czasie. Dwa lub trzy miesiące powinny w zupełności wystarczyć, by po pracy spokojnie pakować te przedmioty, z których nie będziesz przez pewien czas korzystał. Można pozostawić je spakowane w jednym z pokoi, a jeśli istnieje taka możliwość, powoli przewozić na miejsce docelowe, gdzie w kartonach tekturowych poczekają, aż przeprowadzisz się do nowego lokum.

W pierwszej kolejności możesz pakować takie rzeczy jak: sezonową odzież, której aktualnie nie nosisz, rodzinne pamiątki, dawno przeczytane książki i czasopisma oraz inne przedmioty codziennego użytku, z których nie będziesz korzystał przez najbliższych kilka miesięcy. Stworzenie specjalnej listy, na której posegregujesz przedmioty na te, których stale używasz oraz te, których aktualnie nie potrzebujesz, pomoże przebrnąć przez pakowanie szybko i sprawnie.

Niezwykle istotne jest by, jeśli każdy spakowany karton dokładnie opisać. Po jego zabezpieczeniu przed przypadkowym otwarciem za pomocą taśmy pakowej warto napisać, co znajduje się w środku oraz, w którym pomieszczeniu w nowym lokum powinny się znaleźć spakowane w nim przedmioty. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie pracę i unikniesz przykrych konsekwencji uszkodzenia porcelany albo innych kruchych przedmiotów. Może się też zdarzyć, że przypadkowo spakujesz przedmioty, których będziesz potrzebował wcześniej, niż sądziłeś. Odpowiednio opisane kartony pomogą Ci je szybko zlokalizować.

Zabezpieczanie na czas przeprowadzki

Istotne jest jednak nie tylko to, kiedy będziesz się pakować, ale również w jaki sposób. Różnorodne akcesoria do pakowania pozwolą dostosować rodzaj opakowania do konkretnego przedmiotu. Inne materiały możesz wykorzystać do zabezpieczenia przed uszkodzeniem książek, a inne do ochrony przed zniszczeniem delikatnych przedmiotów, które wrażliwe są na drgania oraz wstrząsy. Zabezpieczenia z pewnością będą wymagały również meble oraz sprzęt AGD i RTV. Odpowiednie akcesoriów może dostarczyć producent opakowań.

Czego będziesz potrzebować? Z pewnością przydatne będą kartony tekturowe w różnych rozmiarach. W każdym z nich można schować jeden większy przedmiot albo kilka niedużych. W przestrzenie pomiędzy nie, a także między przedmioty a karton warto włożyć wypełniacze do paczek. Dzięki nim zamortyzowane zostaną wstrząsy, a transportowane rzeczy zyskają lepszą ochronę.

Szklane naczynia warto zabezpieczyć starymi gazetami albo papierem do pakowania. A wyjątkowo wrażliwą na uszkodzenia elektronikę owinąć folią bąbelkową. Z pewnością przyda się również folia stretch, która pozwoli owinąć razem kilka mniejszych pudełek, dzięki czemu łatwiejszy będzie ich transport.

Przeprowadzka, choć początkowo wydaje się dużym wyzwaniem, wcale nie musi być taka straszna. Wystarczy odpowiednio się do niej przygotować, a planowanie rozpocząć z wyprzedzeniem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge