Czujki pożarowe: zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny

0
96

Ryzyko wybuchu pożaru może zdarzyć się zawsze, niezależnie od parametrów materiałów wykorzystanych do wykończenia domu lub mieszkania. Przed zagrożeniem warto więc chronić się na wszelkie możliwe sposoby, m. in. stosując specjalne czujki wykrywające gwałtowny wzrost temperatury bądź dymu.

Każdego roku w wyniku pożaru ginie w Polsce kilkaset osób. Źródła tego zagrożenia są różne, a wśród tych najczęściej występujących wymienić można nieprawidłowe korzystanie z pieców i grzejników oraz pozostawianie ich bez nadzoru, wadliwą instalację elektryczną czy brak ostrożności podczas wykonywania prac remontowych, kiedy to często używane są substancje łatwopalne. Za wybuch pożaru najczęściej odpowiedzialny jest więc człowiek i jego nieodpowiedzialność. Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto zastosować urządzenia pozwalające szybko wykryć zagrożenie i zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia lub bezpiecznie ewakuować domowników.

Co mamy do wyboru?

Czujki pożarowe mają wbudowany detektor, który po zarejestrowaniu obecności dymu albo wykryciu nagłego podwyższenia temperatury uruchamia alarm, a w zależności od zainstalowanego systemu również zraszacze. Tego typu urządzenia co prawda nie zapobiegają więc powstaniu zagrożenia, ale mogą zaalarmować domowników zanim pożar się rozprzestrzeni. Dzięki temu możliwe jest jego ugaszenie na wczesnym etapie albo ograniczenie zniszczeń i bezpieczna ewakuacja. Trzeba też pamiętać, że w przypadku pożaru głównym zagrożeniem nie jest wbrew pozorom ogień, ale dym. Palące się meble czy materiały wykończeniowe również mogą powodować emisję szkodliwych substancji, których nie powinno się wdychać. Wśród dostępnych na rynku urządzeń pozwalających wykryć zagrożenie znaleźć można czujniki dymu, czujniki termiczne oraz modele łączące zalety obu rozwiązań – taką funkcję mają m. in. czujki dymu i temperatury oferowane przez firmę Awex.

Gdzie montować czujki pożarowe?

Wybór urządzeń o odpowiednich parametrach dostosowanych do wielkości pomieszczeń to nie wszystko. Kluczowy dla ich prawidłowego działania jest też montaż we właściwym miejscu. Najlepsze efekty daje oczywiście zainstalowanie czujnika w każdym pomieszczeniu, albo chociaż po jednym na każdej kondygnacji budynku. Najlepsze miejsca do montażu detektora to korytarz, okolice sypialni i pokoju dziecka oraz kuchnia – to właśnie w niej najczęściej powstaje zagrożenie. Powinny one być zainstalowane pionowo na suficie, najlepiej jak najbliżej środka pomieszczenia, dzięki czemu zyskamy pewność, że czujka wykryje dym docierający z każdej strony. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, czy nie znajduje się ona zbyt blisko klimatyzatorów lub urządzeń grzewczych, które mogłyby wpływać na pracę urządzenia albo powodować fałszywe alarmy. Oprócz tego należy upewnić się czy sygnał ostrzegawczy emitowany przez urządzenie nadzorujące jest dobrze słyszalny w całym domu bądź mieszkaniu. Ważne jest też regularne sprawdzanie stanu poszczególnych urządzeń i – zależnie od modelu – wymiana baterii.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge