Czujniki przeciwpożarowe – co musisz o nich wiedzieć?

0
97

Planując nowoczesne rozwiązania w naszych domach, zastanawiamy się nad montażem paneli fotowoltaicznych, centralnego odkurzacza i pompy ciepła. A ile osób montuje w domu czujniki przeciwpożarowe? O wprowadzaniu do domu rozwiązań, które ratują życie, słyszy się zdecydowanie rzadziej niż o tych, których zadaniem jest wygenerowanie oszczędności lub ułatwianie codziennych czynności. Czy tak powinny wyglądać priorytety inwestora?

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą pożar domu nietrudno sobie wyobrazić. Zniszczenie mienia, a także ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. W tym przypadku powiedzenie „lepiej dmuchać na zimne” warto potraktować bardzo poważnie. Rzeczywiście, zdecydowanie lepiej zastosować rozwiązania, które uchronią nas przed stratami, niż potem żałować, że nic się w tej kwestii nie zrobiło. A co właściwie można zrobić?

Jak uchronić się przed pożarem?

Oczywiście każdy  z nas powinien znać numer alarmowy do Straży Pożarnej. To absolutna konieczność, jeśli chcemy uchronić się przed stratami i uszczerbkiem na zdrowiu. Do czasu przyjazdu strażaków warto, o ile to możliwe, opuścić budynek. Im wcześniej zostanie wykryty pożar, tym większe szanse, że nikt w nim nie ucierpi.

W przebiegu typowego pożaru występują zwykle 4 etapy. W pierwszym z nich materiał rozpoczyna się tlić, w drugim powstaje duża ilość gęstego dymu, w trzecim mamy do czynienia z otwartym płomieniem, a w czwartym wybucha już ogólny pożar. Zastosowane we wnętrzu czujniki przeciwpożarowe mają za zadanie wykryć pożar na jak najwcześniejszym etapie.

Dlaczego warto montować czujniki przeciwpożarowe?

Domy, w których zamontowano czujniki przeciwpożarowe, mają dużo większą szansę na szybkie opanowanie pożaru, niż te, w których ich nie ma. Moment, w którym człowiek zauważa pożar, często następuje zbyt późno, by uniknąć ludzkiej tragedii. Czujniki mają za zadanie wyprzedzić ten moment i zaalarmować nas znacznie wcześniej.  Warto przy tym pamiętać, że na rynku dostępne są zróżnicowane pod względem działania czujniki przeciwpożarowe, które uaktywniają się w różnych momentach pożaru.

Czujniki dymu

Na najwcześniejszym etapie pożaru zaczynają działać czujniki dymu. Uaktywniają się już w drugim jego etapie, tj. w chwili, kiedy w pomieszczeniu zaczyna się wydzielać gęsty dym. Ich zadaniem jest wykrywanie w powietrzu związków chemicznych powstających w procesie spalania. Czujniki dymu warto montować w centralnej części pomieszczenia, dzięki czemu będą mogły reagować na dym wydobywający się z każdej strony pomieszczenia. Należy wspomnieć przy tym, że czujniki przeciwpożarowe reagujące na dym, nie powinny być montowane we wnętrzach, w których mamy do czynienia z kurzem, dymem oraz parą wodną. Czujniki te zróżnicowane są w zależności od sposobu działania. Można wymienić wśród nich m.in.: urządzenia optyczne i jonizujące.

Czujniki cieplne

Te czujniki reagują później niż czujniki dymu. Jaki jest zatem sens ich stosowania? Okazuje się, że pożar nie zawsze przebiega zgodnie z opisanymi wyżej etapami. W zależności od wyposażenia pomieszczenia oraz sposobu wykonania instalacji  jego przebieg może się różnić. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że zgromadzone w pomieszczeniu materiały albo instalacje będą spalały się bez wydzielania dymu. W takich okolicznościach najefektywniej będą działały czujki cieplne.

Innym przykładem ich zastosowania będą pomieszczenia, w których nie zaleca się używania czujników dymu, a więc zakurzonych lub takich, które charakteryzują się wysoką wilgotnością. Cieplne czujniki przeciwpożarowe można podzielić z uwagi na sposób działania na: ciśnieniowe, różnicowe, nadmiarowe oraz różnicowo-nadmiarowe.

Czujniki płomienia

To czujniki przeciwpożarowe reagujące na powstające podczas pożaru płomienie, a ściślej ujmując emitowane przez nie promieniowanie. Najczęściej jest to promieniowanie ultrafioletowe, choć może być również podczerwone. Promieniowanie wykryte przez detektor czujnika zliczane jest przez jego urządzenie pomiarowe. W przypadku wystąpienia pożaru ilość zliczonych impulsów włączy alarm. Warto wspomnieć w tym miejscu, że czujniki te nie reagują na sztuczne światło, które nie zawiera promieniowania ultrafioletowego.

Jak widać, urządzeń do wczesnego wykrywania pożarów jest na rynku całkiem sporo. Dzięki nim można się dobrze zabezpieczyć przed niebezpieczeństwem i ryzykiem, jakie niesie ze sobą pożar. Najefektywniej zrobimy to, dostosowując czujniki przeciwpożarowe do rodzaju pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge