Deska sedesowa wolnoopadająca – jak działa i jak ją zamontować?

0
160

Wolnoopadająca deska jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym od zamykanej w sposób standardowy. Przede wszystkim deska taka zamyka się w cichy sposób, nie ma również możliwości uszkodzenia ceramiki muszli klozetowej w trakcie opadania czy przytrzaśnięcia palców dziecka. Należy przede wszystkim pamiętać, że w trakcie użytkowania deski tego typu, nie wolno zamykać jej, używając siły, ponieważ takie działanie może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu spowalniającego.

Działanie deski sedesowej wolnoopadającej

Mechanizm desek tego rodzaju, który mają m. in. deski sedesowe INTER-SANO oparty jest na zawiasach wyhamowujących ruch, które dopasowywane są do ciężaru deski. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie domykać deski na siłę, gdyż wówczas zawiasy mogą zacząć skrzypieć. Mechanizm ten można regulować, co jest przydatne w momencie, gdy deska zamyka się zbyt głośno lub zbyt gwałtownie.

Materiały, z jakich wykonane są deski wolnoopadające

Lekkie tworzywa, np. cienki plastik, nie sprawdzają się w przypadku desek wolnoopadających. Deski tego rodzaju muszą mieć odpowiedni ciężar, dlatego do ich produkcji wykorzystywane są takie materiały, jak: polipropylen, drewno, tworzywa drewnopodobne, żywice syntetyczne oraz stal szlachetna.

Jednym z lepszych rozwiązań jest wybór deski ze stali. Mimo wysokiej ceny i zimnego w dotyku materiału, deski z niej wykonane są najbardziej odporne na zniszczenia.  Ponadto są bardzo higieniczne (dzięki powłoce antyseptycznej) i najłatwiejsze do utrzymania w czystości.

Montaż wolnoopadającej deski sedesowej

Możliwe są niewielkie różnice konstrukcyjne, które wynikają z modeli poszczególnych producentów, jednak większość desek montuje się w ten sam sposób – używając klucza imbusowego. Rozporowa konstrukcja klucza sprawia, że nie jest wymagana nakrętka od spodniej strony muszli. Deskę montuje się na zawias za pomocą zatrzasku. Na zawiasie (z tyłu) umieszczone są śruby regulacyjne, które pozwalają na regulowanie mechanizmu spowalniającego. Konieczne jest dostosowanie ich do ciężaru deski, by opór przy opadaniu był właściwy. Najlepiej brać w tym wypadku pod uwagę własne preferencje – np. to, jak długo deska ma opadać. Jeżeli deska zakładana jest w miejsce starej, ważne jest by przed instalacją nowej dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Podczas montażu szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby deska była prawidłowo wypozycjonowana. Musi równo przylegać do toalety – wówczas jest pewność, że wszystko będzie działało prawidłowo.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge