Dom murowany kontra dom drewniany. Porównanie technologii

0
161
Dom murowany kontra dom drewniany Porównanie technologii

W Polsce dom murowany na tyle mocno wpisał się w tradycyjne budownictwo, że obecnie większość budynków jednorodzinnych w naszym kraju powstaje właśnie w tej technologii. Powszechne przekonanie o solidności i trwałości budynków powstających w technologii murowanej sprawia, że domy drewniane, pomimo tego, że pomału przekonują do siebie niektórych inwestorów, wciąż stanowią niewielki procent ogółu powstających domów jednorodzinnych.

Postanowienie o rozpoczęciu budowy domu pociąga za sobą konieczność podejmowania kolejnych decyzji, w zakresie wyboru technologii, w jakiej powstanie budynek oraz doboru materiałów budowlanych. Inwestorzy mają do wyboru tradycyjną technologię murowaną oraz domy drewniane, w tym najpopularniejsze w technologii szkieletowej.

Trwałość budynków

Choć domy drewniane pomału zaczynają pojawiać się wśród nowopowstających budynków jednorodzinnych, wielu inwestorów wciąż darzy je ograniczonym zaufaniem, preferując dom murowany, jako pewnik, który wpisał się w świadomość Polaków jako budynek trwały, solidny i bezpieczny. Tymczasem jak donoszą specjaliści żywotność domów drewnianych, pod warunkiem wzniesienia ich z solidnych materiałów i odpowiedniej konserwacji drewna, jest nie mniejsza niż ta, jaka charakteryzuje dom murowany.

Projekt na dom murowany

Zdecydowanie większą popularność technologii murowanej w stosunku do szkieletowej tłumaczy się często mentalnością Polaków, których trudno jest przekonać do nowej technologii jako rozwiązania równie dobrego i trwałego jak dom murowany.

Popularyzacji technologii drewnianych nie sprzyja też niewielka liczba gotowych projektów, które uwzględniałyby takie rozwiązania. Przeważająca większość dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych zakłada wnoszenie budynku w technologii tradycyjnej.

Inwestorom, którzy decydują się na dom drewniany, pozostaje zatem wykonanie projektu na zamówienie lub wybranie spośród niewielkiej liczby gotowych projektów. Ostatnio pojawiło się też małe światełko w tunelu, które może zwiastować polepszenie sytuacji. Na rynku pojawiły się firmy, które otwarcie mówią o możliwości dostosowania każdego, dostępnego na rynku projektu do technologii szkieletowej.

Dom murowany kontra drewniany – wady i zalety obu rozwiązań

Jak wiadomo, nie ma rozwiązań idealnych, a każdy inwestor może oczekiwać po swoim domu czego innego. Dlatego zarówno dom murowany, jak i drewniany znajdzie swoich zwolenników, choć na razie entuzjastów tego pierwszego jest zdecydowanie więcej.

Zanim przejdziemy do zestawienia plusów i minusów obu rozwiązań, pragnę zauważyć, że koszt budowy podobnych pod względem architektonicznym i kubaturowym budynków w obu technologiach będzie podobny. Dom murowany wygrywa tu tym, że na rynku jest znacznie więcej ekip budowlanych pracujących w tej technologii, co pociąga za sobą większą możliwość negocjacji ceny robocizny. Profesjonalnych ekip pracujących w technologii szkieletowej wciąż jest zbyt mało, a niektóre działające na rynku nie mają podstawowej wiedzy w zakresie tego, jakie drewno może zostać wykorzystane do budowy.

Jeśli zatem decydujecie się na technologię drewnianą, która jest wśród ekip budowlanych znacznie mniej popularna niż murowana, zwróćcie szczególną uwagę na wybranie dobrych i sprawdzonych fachowców.

Domy drewniane stawia się znacznie szybciej niż murowane. Jak donoszą specjaliści, może to potrwać zaledwie 3 miesiące. Dom murowany natomiast, nawet przy sprzyjającej pogodzie, rzadko uda się zbudować szybciej niż w rok, a nierzadko jest to 1,5 – 2, a nawet więcej lat.

Cecha Dom murowany Dom drewniany
Czas budowy ok. 1,5 – 2 lat ok. 3 miesięcy
Budowa o każdej porze roku nie tak
Koszt budowy porównywalny porównywalny
Trwałość budynku porównywalna porównywalna
Przebudowa i modernizacja budynku trudna łatwa
Duży wybór projektów i wykwalifikowanych ekip budowlanych tak nie
Akumulacja ciepła duża mała
Szybkość nagrzewania się budynku i oddawania ciepła mała duża
Samoregulacja wilgoci mała duża
Układanie instalacji trudniejsze łatwiejsze

Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rządowym projekcie “Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą”. 4 września 2017 r. doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy przedstawicielami rządu a dyrektorem generalnym Lasów Państwowych w sprawie ww. projektu.

Jako efekt porozumienia mają zostać stworzone instrumenty wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego przy pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W rezultacie na niektórych, niezalesionych gruntach należących do Lasów Państwowych, zgodnie z założeniem powstaną drewniane domy pod wynajem. W planach jest też budowa niewielkich hoteli i remonty ośrodków wczasowych.

Na tym etapie trudno jest określić, czy ten rodzaj wsparcia przyczyni się do popularyzacji domów drewnianych. Pojawia się jednak szansa, że budowa domu jednorodzinnego w technologii szkieletowej, będzie wybierana przez inwestorów równie często, jak dom murowany.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge