Dom w budowie – od jakich zdarzeń można go ubezpieczyć?

0
128

Dom w budowie nie może zostać ubezpieczony w sposób kompleksowy, czyli tak, jak nieruchomość już ukończona i zamieszkana przez domowników. Niemniej jednak warto zdecydować się na ubezpieczenie, ponieważ to ono ochroni nasze przyszłe gniazdko przed losowymi wypadkami. Zanim zdecydujesz się na polisę, warto ją dokładnie przeanalizować. Co należy wziąć pod uwagę i jak ubezpieczyć dopiero co wznoszony dom? Podpowiadamy w artykule!

Dom w budowie – co jest przedmiotem ubezpieczenia?

Dom w budowie to nie jedyny przedmiot ubezpieczenia. W jego skład wchodzą również elementy wyposażenia zainstalowane na stałe (kominek, podłogi, glazura, terakota, sanitariaty) oraz budynki gospodarcze, znajdujące się na tej samej posesji i inne budowle (basen, altana, ogrodzenie). Warto pamiętać, iż sam grunt, na którym znajdują się wszystkie wyżej wymienione obiekty, nie podlega ochronie ubezpieczeniowej.

Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, najpierw należy wziąć pod uwagę wszystkie ważne aspekty i je dokładnie przeanalizować. Warto pamiętać, iż jest to ubezpieczenie dobrowolne, dlatego też rozważ zakres ochrony, wynikające limity i wyłączenie odpowiedzialności. Oferty ubezpieczycieli mogą się znacząco różnić, dlatego też jest to bardzo ważny etap przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Plac budowy – przed czym chroni je ubezpieczenie?

Dostępne na rynku polisy w większości obejmują asekurację placu budowy domu jednorodzinnego jedynie w wersji podstawowej – na wypadek wybuchu, upadku statku powietrznego, uderzenia pioruna i na wypadek pożaru. Oczywiście ubezpieczyciele zachęcają do rozszerzenia pakietu podstawowego. Wersja premium obejmuje po prostu większą ilość zagrożeń np. uderzenie pojazdu mechanicznego, powódź, huragan czy osuwiska ziemne. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy już na samym początku, dom w budowie i jego ubezpieczenie ma zazwyczaj węższy zakres ochrony niż polisa na dom jednorodzinny, który aktualnie znajduje się w użytkowaniu. Z czego to wynika?

Dom jest słabiej chroniony, ponieważ na samym etapie wznoszenia konstrukcji zarówno ubezpieczający, jak i ekipa budowlana pojawia się w określonych porach dnia. Same instalacje techniczne są w trakcie przygotowywania. Co więcej, ich ostateczne uruchomienie wiąże się z wystąpieniem wyższego ryzyka zniszczeń. Nie mamy również wpływu na warunki atmosferyczne – do pewnego etapu budynek znajduje się w stanie otwartym surowym, dlatego też kapryśna pogoda może powodować powstawanie kolejnych szkód.

Ubezpieczenie od kradzieży a dom w budowie – kiedy?

Istnieje również możliwość ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem elementów stałych, niemniej jednak dopiero wtedy, gdy dom osiągnie stan zamknięty surowy. Co więcej, aby uzyskać takie ubezpieczenie, należy również wykazać, iż w budynku zostały zainstalowane zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Niemniej jednak ubezpieczyciele rezygnują z tego typu polisy – aktualnie na rynku tego typu oferty występują bardzo rzadko dla klientów indywidualnych. Ubezpieczenie przechowywanych materiałów budowlanych, sprzętu i wyposażenia jest oferowane jedynie deweloperom, którzy „hurtowo” stawiają np. domy jednorodzinne.

Wniosek? Dom w budowie warto ubezpieczyć, nawet jeśli aktualne oferty na rynku nie są atrakcyjne i porywające.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge