Domy na wąskie działki. Czy to możliwe?

1
99

Współcześnie przez inwestorów coraz częściej poszukiwane są domy na wąskie działki. Wymusiła to sytuacja na rynku nieruchomości. Prowadzony w przeszłości proceder dzielenia pól uprawnych na wąskie parcele przyczynił się do zaistnienia sytuacji, z którą mamy do czynienia obecnie. Nierzadko do sprzedania oferowane są długie i wąskie działki o szerokości nieprzekraczającej 19, 16, a niekiedy nawet 13 m.

Nie każda nieruchomość oferowana na rynku nieruchomości stwarza idealne warunki do posadowienia na niej budynku. Oprócz tych o wymiarach pozwalających na wpasowanie w nią niemal każdego domu jednorodzinnego jest też cała masa gruntów, na których wybudowanie domu będzie niezwykłe trudne.

Domy na wąskie działki – geneza

Kiedy mowa o bardzo wąskich działkach, nasuwa się pytanie: w jakim celu grunty te były dzielone na tak problematyczne nieruchomości. Aby to zrozumieć, warto sobie uświadomić, że pierwotnym przeznaczeniem tych nieruchomości było użytkowanie ich na cele rolnicze. Grunty przekazywane z ojca na syna dzielone były pomiędzy wszystkich potomków tak, by żaden nie był poszkodowany. W rezultacie z pokolenia na pokolenie nieruchomości stawały się coraz węższe i węższe.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że podziały odbywały się zwykle w jednym kierunku, tak, by każdej działce zapewnić dostęp do drogi dojazdowej. Powstały więc działki długie i wąskie. Wiele z nich ma szerokość nieprzekraczającą 19, 16, a nawet 12 m. Czy tak wąskie działki mogą być nadal uprawiane? Zdecydowanie tak. A czy można na nich wybudować dom jednorodzinny? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego, jak wąska jest to działka oraz, czy wybrany przez inwestora projekt wpisuje się w kategorię „domy na wąskie działki”.

Architekci dla inwestorów

Biura architektoniczne wychodzą naprzeciw inwestorom, którzy dysponują wąskimi gruntami. W ich ofertach coraz częściej, oprócz standardowych projektów, można się natknąć na takie, które wpiszą się w wąskie i długie parcele. Będą przy tym równie efektowne i funkcjonalne, jak te pierwsze.

Domy na wąskie działki nie muszą wcale oznaczać rezygnacji z garażu, spiżarni, pralni, czy dodatkowego pokoju. Budynek zaprojektowany w przemyślany sposób będzie mógł pełnić wszystkie funkcje, z którymi spotykamy się w domach dostosowanych do większych działek. Nie powinniśmy zatem odczuć żadnego dyskomfortu ani niedogodności wybierając domy na wąskie działki.

Warto w tym miejscu doprecyzować określenie „wąska działka”. Choć w żadnym akcie prawnym nie określono dokładnie, co należy rozumieć przez to pojęcie, posługując się konkretnymi wymiarami nieruchomości gruntowych, będziemy w stanie zrozumieć, o jakich działkach tu mowa.

Generalnie trudności może sprawiać już wkomponowanie domu jednorodzinnego w działkę o szerokości 19 m. Na szczęście istnieją projekty domów, które to umożliwiają. Architekci poszli jednak jeszcze o krok dalej. Zaprojektowali także domy na wąskie działki o szerokości do 16 m szerokości, a nawet takie, których szerokość jest mniejsza niż 16 m. Dzięki temu rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego przestaje już być takim problemem.

Warto oczywiście pamiętać o tym, że posadowienie budynku jednorodzinnego na działce, nawet jeśli ta jest bardzo wąska, obliguje nas do zachowania wymaganych przepisami prawa odległości od działek sąsiednich.

Mam nadzieję, że ten wpis przekonał Was, że zanim spiszecie budowę domu na wąskiej działce na stratę, najpierw należy sprawdzić, czy na pewno nie będzie się dało wkomponować w nią budynku jednorodzinnego. Z mojego doświadczenia wynika, że domy na wąskie działki są w takich przypadkach świetną alternatywą.

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge