Elewacje domów – aktualne trendy

0
173

Elewacje domów stają się coraz bardziej pomysłowe, wręcz odważne i kunsztowne. Wpisujące się w odsłonę nowoczesnej estetyki, podejmują grę kontrastów. Inwestorzy nie boją się jej – wychodzą naprzeciw aktualnych trendów, śmiało łącząc ze sobą materiały o innej strukturze, charakterze i barwie. Jakie są aktualnie najmodniejsze elewacje domów? Podpowiadamy w artykule!

Kamień w dekoracyjnej odsłonie

Kamień to naturalny materiał, który z powodzeniem był wplatany do wnętrz zamieszkiwanych przez artystyczne i estetyczne dusze. Jako odniesienie do natury, poszerza swe terytoria, przenosząc kunszt sztuki na elewacje domów. Bogate wzornictwo kamienia uwypukla walory domów jednorodzinnych.

Zalet tego materiału nie trzeba szukać daleko – trwały, odporny na kapryśne warunki atmosferyczne, piękny i minimalistyczny – kamień to odpowiedni kompan elewacji domu. Ponadto ulega modzie wariacji – na fasadach domów rodzinnych może zostać położony na wybranych fragmentach np. opaskach wokół okien i drzwi oraz cokołach lub na całej powierzchni ścian. Architekci chętnie go łączą ze szkłem i drewnem – tworzy innowacyjne odzwierciedlenie współczesności.

Drewniane elewacje domów

O drewnie mówi się, iż przeżywa swój renesans. Ten materiał chętnie odnajduje się we wnętrzach, utrzymanych w stylu skandynawskim. Równie chętnie co kamień wychodzi na zewnątrz, zdobiąc nie tylko domy jednorodzinne, ale również nowoczesne budynki, obiekty handlowe i siedziby prężnie działających firm.

Ostatnim hitem jest zastosowanie drewna w duchu ascetycznej elegancji. Dla kontrastu architekci przełamują go okładziną drewnianą, która również wpisuje się w aktualnie obowiązujące trendy. Sam materiał i jego struktura pięknie komponuje się z otaczającą go przyrodą – oddaje swe uznanie środowisku naturalnemu, którego jest częścią. Przytulny charakter tworzy ciemniejsze drewno, natomiast te w jasnej odsłonie dodaje elewacji budynku niewymuszonej elegancji.

Kolorowe odzwierciedlenie artystycznej duszy

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie tynków o odmiennych, często kontrastujących ze sobą kolorach. Co więcej, sposób ten polecany jest inwestorom dysponującym ograniczonym budżetem na wykończenie domu.

Aktualnie uznaniem cieszą się elewacje domów, które za cel obrały sobie surową biel, przełamaną czernią, grafitem i szarością. W tym przypadku sprawdzą się grube pasy, które wizualnie pobudzają wyobraźnię, tworząc efekt pnączy, oplatających dom. Jeśli takie rozwiązanie nie wpisuje się w Twój gust, postaw na bardziej minimalistyczne akcenty fasady. Architekci nie próżnują, podczas wykańczania domu jednorodzinnego polecają zastosowanie geometrycznych brył, które swoją prostą formą i zwartym kształtem tworzą wrażenie spójności i poczucia harmonii. Popularnością cieszą się również kolorowe akcenty, których zadaniem jest uwypuklenie pewnej części domu np. garażu.

Pomimo tego, iż kolorowe odzwierciedlenie mówi o różnych barwach, aktualnie popularne są te w zimnych odcieniach. Coraz rzadziej stosuje się ciepłe pomarańcze i żółcie – te chętnie przenoszą się na ogrodzenia i altanki, które zdobią soczyste zielenie w ogródku.

Nowoczesne elewacje domów podążają za aktualnymi trendami. Kolorowe tynki, odniesienia do natury i surowości, sprawiają, iż każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge