Energooszczędne żarówki w naszych domach

0
53
Energooszczędne żarówki w naszych domach

W polskich domach zużywamy ogromne ilości energii, co skutkuje zwykle wysokimi rachunkami za prąd. To bolączka wielu z nas. Sposobem na zaoszczędzenie mogą być energooszczędne żarówki. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich wyborze i które z nich rzeczywiście pozwolą nam oszczędzić.

Jeszcze do niedawna większość z nas była zmuszona używać zwykłych żarówek wolframowych. Taka tradycyjna żarówka świeciła, pod wpływem nagrzewania się żarnika. Dawała zarówno światło, jak i ciepło. W jej przypadku trudno jednak było mówić o energooszczędności. Żarówki szybko się wypalały, a straty w postaci ciepła były spore.

Dziś wybór źródła światła jest zdecydowanie większy, a konsumenci mogą wymienić tradycyjne żarówki wolframowe na energooszczędne żarówki. I tu zaczyna się zwykle problem. Które z nich wybrać, by wymiana źródła światła się opłacała?

Halogeny, świetlówki i żarówki LED

Postęp technologiczny sprawił, że dziś zamiast żarówek tradycyjnych coraz częściej używamy żarówek halogenowych, świetlówek kompaktowych oraz żarówek LED. Jakie są między nimi różnice?

Żarówki halogenowe

Działają na podobnej zasadzie jak tradycyjne żarówki. Zostały wyposażone w wolframowy żarnik zamknięty w szklanej bańce wypełnionej gazem szlachetnym oraz halogenem. Reakcja pomiędzy wolframem a znajdującym się w żarówce gazem pozwala halogenom świecić jaśniej niż tradycyjnym żarówkom. Ich atutem jest także to, że świecą ok. 2 – 3 razy dłużej. Czy można powiedzieć, że halogeny to energooszczędne żarówki? Zdecydowanie tak. Zużywają bowiem nawet do 45 mniej energii od żarówek tradycyjnych.

Świetlówki kompaktowe

Jeszcze lepsze możliwości mogą dawać świetlówki kompaktowe. Czas ich świecenia to nawet 15000 godzin (w przypadku halogenów do 3000 godzin, a żarówek tradycyjnych jeszcze mniej). W tym przypadku sposób działania jest zupełnie inny niż przy omawianych halogenach, czy żarówkach tradycyjnych.

Świetlówki nie mają żarnika, a świecą dzięki pokrywającym je luminoforom, które emitują światło na skutek wyładowań powstających w mieszaninie rtęci oraz argonu. Świetlówki kompaktowe mogą zużywać do 80% mniej energii w porównaniu z tradycyjną żarówką. Ich żywotność może znacząco skrócić częste włączanie i wyłączanie światła, dlatego warto przeznaczać je do pomieszczeń, w których światło świeci się ciągle przez dłuższy czas.

Żarówki LED

Diody LED to energooszczędne żarówki, które cechują się nie tylko niskim zużyciem energii, ale również bardzo wysoką trwałością. Ich żywotność może dochodzić nawet do 50000 godzin. Ogromną zaletą żarówek LED są małe straty energii w postaci ciepła, a także bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Dzięki zastosowaniu standardowych trzonków mogą być stosowane wymiennie z tradycyjnymi żarówkami i halogenami.

Energooszczędne żarówki i ich parametry

Zróżnicowane źródła światła stanowią dla konsumentów z jednej strony udogodnienie, z drugiej niemały kłopot. Ich porównanie, ze względu na specyfikę działania nie zawsze jest proste. Na jakie parametry warto zwracać uwagę?

Na opakowaniu żarówki powinna się znaleźć informacja o napięciu. Standardowo jest to napięcie 230V, czyli takie, jak w zwykłym gniazdku elektrycznym. Źródła światła o innym napięciu (np. energooszczędne żarówki LED, które mogą pracować przy napięciu 12 V) wymagają zastosowania transformatora.

Jednym z najważniejszych parametrów oświetlenia jest jego moc. To od niej zależy efektywność świetlna żarówki. W porównaniu mocy poszczególnych źródeł światła pomaga zastosowanie odpowiedniego wzoru, który umożliwia przeliczenie mocy halogenów i innych żarówek energooszczędnych na moc żarówki tradycyjnej. Wyliczenia te są przybliżone.

Bardzo ważny jest też strumień świetlny, czyli ilość światła emitowana przez poszczególne żarówki. Strumień świetlny (luminację) mierzy się w lumenach. Energooszczędne żarówki częściej opisywane są za pomocą strumienia świetlnego niż mocy.

Współczynnik oddawania kolorów jest szczególnie istotny w pomieszczeniach, które nie mają dostępu do okna. Postrzeganie barw zbliżonych do tych, które widzimy przy świetle słonecznym, jest możliwe przy Ra zawierającym się w zakresie od 80 do 100.

Energooszczędne żarówki pozwalają oszczędzać energię i dają we wnętrzu duże możliwości. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Mam nadzieję, że pomocny okaże się niniejszy poradnik.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge