Folia folii nierówna – domowe rewolucje

0
221

Z folią spotykamy się każdego dnia. Ale zaraz, z jaką folią? Mamy folie spożywcze, elastyczne i rozciągliwe, czy też znane bliżej jako folie stretch. Stretchowy produkt głównie wykorzystywany jest w transporcie, choć coraz częściej znajdujemy dla niego zastosowanie w domowych warunkach. W tych samych korzystamy również z folii bąbelkowej, a do tego reklamówek foliowych. Podsumowując nieco przewrotnie i z przekąsem, życie folią się toczy. W jaki sposób wykorzystujemy ją w życiu codziennym, a które parametry mają największe znaczenie w branży transportowej? Kiedy postawić na folię stretch, a kiedy owa swojego miejsca ustąpi strzelającym, foliowym bąbelkom?

I stretch, i bąbelki w domu

Zacznijmy od ulubionych bąbelków, bo to przecież dzięki nim walczymy ze stresem i znajdujemy dla siebie chwilę zabawy. Bądź co bądź, dość ciekawej, bo pykanie z folii bąbelkowej trudno porównać do czegokolwiek innego. Ważne, że działa! Istotniejsze są jednak właściwości folii bąbelkowej. Doskonale chroni, bo wypełnione powietrzem bąbelki nie pozwalają na uszkodzenia czy potłuczenie, nawet dość kruchych i bardzo delikatnych elementów. Za jej pomocą możemy pakować i zabezpieczać swój dobytek – na czas remontu, przeprowadzki, podczas generalnych porządków, gdy kolejne rzeczy trafiają w pudłach na strych.

Bąbelkowa folia jest przy tym dość lekka, dlatego wysyłając paczkę można z powodzeniem postawić na takie zabezpieczenie zawartości, nie zmagając się z wysokimi kosztami za jeszcze wyższą masę paczki. „Arkusze” folii bąbelkowej zostają również wykorzystane w kopertach, które to idealnie nadają się do przesyłek drobnych rzeczy, w tym np. biżuterii.

Z kolei folia stretch to okazja, by wygodniej transportować, ale także zabezpieczać. Można nią owinąć podarki, które zakupiliśmy z myślą o urodzinach najbliższej osoby. Tak zabezpieczone włożymy do pudełka lub ozdobnej torebki, bez ryzyka uszkodzenia. Tym bardziej, jeśli jest to kilka rzeczy o nieregularnych kształtach, ostrych krawędziach, a dzięki folii można je ze sobą „skleić”, tworząc niejako jedno „opakowanie”.

W podobny sposób zabezpieczymy już zapakowane kartony. Taśma klejąca to zbyt mało, by tekturowy karton uchronić przed zawilgoceniem czy czynnikami atmosferycznymi. Folia stretch jest odporna warunki atmosferyczne, nawet te najtrudniejsze. Ponadto, jeśli zawartość, nawet te zwykłe kartony, ma być niewidoczna dla osób postronnych, można wybrać kolorową, rozciągliwą folię. To atut, który w dużej mierze jest wykorzystywany w transporcie.

Z ekologią za pan brat!

Pakowanie mamy już za sobą? Świetnie! Czas, by zająć się odrobinę ochroną środowiska. Uczyli nas już, jak segregować śmieci. Niestety wciąż wytwarzamy zbyt dużo odpadów, a przecież temu również można zapobiec. I tu ponownie swoją rolę mają wspomniane folie.

Głównie mowa o elastycznej folii stretch oraz jej jeszcze jednym typie, a mianowicie folii pre-stretch. Są to produkty generalnie wykazujące dużą rozciągliwość. Co za tym idzie, potrzebujemy zdecydowanie mniej surowca, by zabezpieczyć, zapakować czy owinąć, duże powierzchnie. Efekt końcowy to z kolei znacznie mniej odpadów. Folię stretch raczej trudno wykorzystać ponownie, za to folia bąbelkowa można nam służyć wielokrotnie. Nawet, jeśli dostarczone nam paczki wewnątrz zawierają folię bąbelkową, nie wyrzucajmy jej. Gdy my będziemy musieli zapakować delikatną przesyłkę, skorzystamy z miękkich bąbelków. Taki domowy recykling, a do tego bez kosztów!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge