Folia stretch niejedno ma imię – odsłona poszczególnych typów rozciągliwej folii

0
51
Folia stretch niejedno ma imię

1908 rok to moment, kiedy miał powstać wodoodporny obrus, ale skończyło się na czymś zupełnie innym. Nie można mówić o totalnej klęsce pierwotnego wynalazku, bo to, co udało się uzyskać było doskonalone przez kolejne lata i tak dziś na rynku mamy rozciągliwą folię stretch. Nie można jej odmówić wielorakości zastosowań, co kończy się tym, że dziś gości w wielu branżach, ale i w naszych domostwach, a nawet w ogrodnictwie. Pod rozciągliwą folią kryją się różne jej typy, które warto poznać, by wiedzieć ostatecznie, jakiego zakupu dokonać.

Typowa folia stretch

Najbardziej nam znana folia stretch, swoje miejsce znajduje głównie w branży transportowej oraz opakowaniowej. Występuje w kilku kolorach. Cechuje ją przede wszystkim rozciągliwość i termokurczliwość. Produkowana jest z polietylenu. Ma niewielką grubość i niską wagę, przez co jest rozwiązaniem ekonomicznym, bo nie przysparza dodatkowych kosztów na etapie wysyłki czy transportu.

Wysoce wytrzymała na urazy mechaniczne, elastyczna i wydajna. Można nią owijać kilkukrotnie wybrane elementy, by zwiększyć ich stabilność i wytrzymałość. Zwykle wybierana jest transparentna, jednak w niektórych sytuacjach przydaje się kolorowa. Chociażby czarna folia stretch użytkowana w branży opakowaniowej, gdy przesyłane i zabezpieczane są wartościowe przedmioty, na przykład sprzęt elektroniczny.

Doskonale kryje i jest wodoodporna. Można nią owijać kilka pakunków o zupełnie innych rozmiarach czy wadze, przez co całość staje się bardziej stabilna, bo paczki zostają ze sobą „sklejone”. Tę cechę najczęściej wykorzystuje się do przewożenia wielu elementów na paletach, by móc za jednym zamachem przewieźć dużą liczbę paczek, jednak bez ryzyka ich przemieszczania, upadków i powstawania uszkodzeń.

Folią owija się dość ciasno i można liczyć na jej bardzo dokładne przyleganie. Dzięki temu warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, nie są w stanie zaszkodzić przewożonym towarom. Taką folię można dozować ręcznie, ale i korzystając ze specjalnych dyspenserów.

Folia prestretch – alternatywa dla typowej folii stretch

Prestretch to szczególny typ folii stretch. To świetna alternatywa, a główna różnica polega na wstępnym rozciągnięciu folii. Pozostałe cechy są niezmienne. Prestretch jest bardzo wydajny, rozciągliwy, wytrzymały. Doskonale chroni przed wilgocią, zabrudzeniami, uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi, w tym atmosferycznymi. Skuteczne rozwiązanie można zawdzięczać właśnie wstępnemu rozciągnięciu, co owocuje mniejszym zużyciem i oszczędnością czasu podczas zabezpieczania z jej zastosowaniem.

Aplikacja przebiega tak samo, jak w przypadku standardowej folii stretch, ale prestretch jest cieńszy, wymaga zastosowania mniejszej liczby warstw, przy zachowaniu tej samej siły naciągu. Komfort pracy z prestretchem jest także większy, ponieważ używamy mniej siły fizycznej, by wykonać owijanie. Zabezpieczać możemy w ten sposób zarówno pakunki na euro paletach, jak i znacznie mniejsze paczki przygotowane do przesyłki kurierskiej.

Prestretchu używa się do pakowania ręcznego, ale i w automatycznych owijarkach. Kolejnym atutem jest ekologia, bowiem folia ta nadaje się do całkowitego recyklingu.

Rozciągliwa folia spożywcza

Na takiej samej zasadzie, jak poprzednie dwie folie, działa folia stretch, ale spożywcza. Jest równie rozciągliwa, łatwa w użytkowaniu, ekonomiczna i wysoce wydajna. Pozbawiona zostaje wszelkich substancji szkodliwych, sztucznych, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na artykuły spożywcze. Z tego względu świetnie sprawdza się w kuchni, gdy chcemy coś zapakować, osłonić przed włożeniem do lodówki, by zapachy nie przedostawały się na zewnątrz. Równie dobrze można w nią zapakować posiłki czy kanapki przygotowane na drogę, dzięki czemu nic się nie wysypie, nie rozleje, a smaczne kanapki nie uraczą nas „rozjechanymi” poza pieczywo składnikami.

Bezpieczna w stosowaniu i równie wydajna. Lekka, cienka i transparentna, więc dokładnie wiemy, co zostało w nią zapakowane. Dzięki pakowaniu w folię spożywczą można przedłużyć czas przechowywania danych produktów, co ma niebagatelne znaczenie dla zachowania świeżości i pożądanego wyglądu wizualnego wyrobu.

Wszystkie powyższe folie mają praktycznie te same właściwości. Różnią je detale, dzięki czemu stretch może być wykorzystany do pakowania, zabezpieczania, ale i w kuchennych przestrzeniach. Każdorazowo wydajny, ekonomiczny, ekologiczny i łatwy w aplikacji, nawet bez zastosowania specjalnych urządzeń.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge