Folia stretch – zalety, które wykorzystujemy w różnych dziedzinach

0
15

Spośród rozmaitych materiałów służących do pakowania i zabezpieczania, niesłabnącym zaufaniem i popularnością cieszy się folia stretch. Produkt, którego historia zaczyna się od prób stworzenia wodoodpornej tapety, a kończy właśnie na dzisiejszej, rozciągliwej folii stretch. Przypadek sprawił, że dziś możemy korzystać z materiału ekonomicznego i ekologicznego, a przy tym znajdującego swoje miejsce w wielu dziedzinach, także w domu czy w ogrodzie.

Pakowanie i zabezpieczanie towarów

Najpowszechniej folię stretch wykorzystuje się do zabezpieczania przesyłek i ładunków na czas transportu. Jest bardzo rozciągliwa, choć dokładny stopień rozciągliwości zależny jest od tego, jaki rodzaj folii wybierzemy. Cienka, zatem nie stanowi przeszkody w pakowaniu i nie staje się dodatkowym ciężarem. To zaś decyduje o ekonomii jej zastosowania.

Folia stretch wykazuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Z powodzeniem można nią owijać pakunki kanciaste, ciężkie, o ostrych krawędziach, a kilkukrotne owinięcie gwarantuje, że nawet te ostre kanty nie uszkodzą folii. Chroni również przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi, stąd transport o dowolnej porze roku nie stanowi najmniejszych problemów.

Ekonomia polega nie tylko na tym, że nie trzeba zmagać się z większymi kosztami wysyłki. To również kwestia tego, że rozciągliwość może wynosić nawet do kilkudziesięciu procent. Zużywamy mniej surowca na zabezpieczenie dużych powierzchni. Mamy również do czynienia ze zdecydowanie mniejszą ilością odpadów, więc o folii można powiedzieć, iż idzie w parze z wszechobecnym trendem ekologicznym.

Można nią zabezpieczyć jeden pakunek, ale i kilka. Co więcej, owinięcie kartonów czy paczek o różnych rozmiarach sprawia, że te „sklejają” się ze sobą i tworzą jeden, stabilny pakunek. Łatwiej transportować, a przy tym zachowuje się maksymalne bezpieczeństwo. Ryzyko ewentualnych uszkodzeń, przemieszczania się paczek, zostaje zminimalizowane.

Rozciągliwa folia w domu

Wytrzymała i rozciągliwa folia stretch sprawdza się tak samo dobrze w warunkach domowych. Podczas przygotowania do remontu lub przeprowadzki, samodzielnie zajmujemy się pakowaniem swojego dobytku. Podstawą są kartony, ale do tych musimy użyć jeszcze taśmy klejącej, a to i tak nie daje nam gwarancji, że do wnętrza nie dostanie się kurz i innego rodzaju zabrudzenia. Zamiast taśmy można od razu całe kartony owinąć folią stretch. Zużyjemy jej niewiele, ale zapewnimy zawartości skuteczną ochronę przez brudem, wilgocią, a w czasie transportu niestraszne będą takiej paczce, warunki atmosferyczne.

Elastyczną folią można zabezpieczyć meble podczas remontu. Typowa folia malarska dobrze spełnia swoje funkcje, jednak osłaniając nią meble, nawet delikatny podmuch wiatru sprawia, że folia tego typu unosi się, spada. Tworzą się bąble powietrza, przez co folia może niefortunnie zmierzyć się ze świeżo pomalowaną ścianą, dodając nam dodatkowej pracy. Zabezpieczenie przed takim ryzykiem polega na użyciu taśmy klejącej. Teoretycznie zadanie proste, jednak można je sobie jeszcze bardziej ułatwić, stosując właśnie rozciągliwą folię stretchową. Po skończonym remoncie wystarczy ją zdjąć z mebli, wyrzucić i gotowe!

Lepsze jakościowo uprawy

Folia stretch dostępna jest w różnych wybarwieniach. Najczęściej stosujemy tę transparentną, jednak w ogrodnictwie chętnie sięga się po czarną. Doskonale zastępuje tradycyjną folią ogrodniczą, która używana jest do okrywania tuneli z uprawami roślinnymi. Czarna folia stretch to ekologiczne i bardziej ekonomicznie rozwiązanie, ze względu na wcześniej wspomniane właściwości. Poza tym tak wykonany tunel z uprawami roślinnymi, chroni przed warunkami atmosferycznymi, ale przepuszcza promieniowanie słoneczne.

Wewnątrz zostaje zachowana pożądana temperatura, co wpływa na szybszy wzrost. Czarna folia daje również szansę na utrzymanie temperatury w nocy, przez co ogrodnicy mogą regulować procesy wegetacyjne. Jest to zatem rozwiązaniem wygodniejsze, zdecydowanie bardziej korzystne i dalej wpisujące się w zamysł ekologicznych usprawnień.

Chyba trudno byłoby znaleźć drugi tak wydajny materiał, o szerokich możliwościach zastosowania, które się zaczynają w branży transportowej i opakowaniowej, ale wychodzą daleko poza jej ramy. Dostępność folii o różnorodnych parametrach, w kolorach, a nie tylko transparentnej, czyni z nią także doskonały materiał reklamowy dla przedsiębiorców, ale i do wykorzystania w warunkach domowych.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge