Funkcje wnętrz naprzeciw zastosowanemu oświetleniu

0
14

Aranżując domowe wnętrza zastanawiamy się nad tym, co zrobić, by wyglądały efektownie. Próbujemy maskować niedoskonałości, eksponować dekoracje. Dobieramy kolory, elementy wyposażenia. Cierpliwie przyglądamy się proponowanym wzorom, deseniom, ale i materiałom. Z równie dużą uwagą skupiamy się na wyborze oświetlenia. Wchodząc jednak do sklepu z lampami, ale i z żarówkami, zaczynamy się gubić. Rozpraszają nas kształty, rozmiary, kolory, wskaźniki, parametry, ceny. Byłoby znacznie łatwiej, gdybyśmy od samego początku brali pod uwagę, jakie funkcje mają spełniać określone pomieszczenia. Wybór z uwzględnieniem tej cechy, staje się znacznie łatwiejszy, a co najważniejsze – właściwy.

Wnętrza, w których spędzamy najwięcej czasu

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, w których wnętrzach spędzamy najwięcej czasu. Od tego zależy nie tylko wybór konstrukcji oświetleniowej, projektu, który ma oferować coś więcej niż dopasowanie do wystroju. Przede wszystkim zwraca się uwagę na barwę światła określaną w skali Kelwinów. Do 3000 Kelwinów mówimy o temperaturze barwowej ciepłej. To ona jest najlepszym wyborem do pokojów i innych pomieszczeń, gdzie spędzamy dużo czasu.

Barwa zimna to wartość powyżej 5000 Kelwinów. Choć chłodne światło wydaje się być mało przyjazne i zachęcające, to jednak jest potrzebne w miejscach, w których siadamy przy biurku, by się uczyć, pracować, wypełniać dokumenty. Zimna barwa światła pobudza do działania i dodaje energii. Dzięki niej lepiej się koncentrujemy, ale nie możemy przy niej pracować zbyt długo, bo paradoksalnie zacznie męczyć wzrok.

Prosta zasada – cieplejsze barwy do pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu i te zimniejsze, nie tylko do pokojów, ale również w miejscach, gdzie stawia się na oświetlanie konkretnych fragmentów przestrzeni do pracy lub nauki.

Funkcje pomieszczeń

Z powyższymi wskazówkami wiążą się szczegółowe funkcje pomieszczeń. Nierzadko pokoje mają wydzielone strefy, bo ze względu na niewielki metraż na przykład mieszkania, nie można sobie pozwolić na uczynienie każdego pokoju, pomieszczeniem o jednostronnym zastosowaniu.

Wiemy już więcej o temperaturze barwowej światła i jak ją dobierać. Czas na zagłębienie się w tajniki oświetlania poszczególnych pomieszczeń. Sypialnia ma być miejscem, które koi i daje chwile wytchnienia. Potrzebna jest atmosfera relaksu, sprzyjająca wyciszaniu i spokojnemu zasypianiu. Dobrze urządzona sypialnia, nie tylko zgodna z własnymi gustami, pozwoli cieszyć się efektywnym snem, a rano wstać wypoczętym i skupionym.

Lampy poza ciepłą barwą światła mogą zatem oferować mleczne klosze lub materiałowe abażury, które dodatkowo złagodzą wiązkę świetlną. W sypialni nierzadko rezygnuje się z oświetlenia głównego na rzecz bocznego, które przy kilku punktach świetlnych jest wystarczające, by z pomieszczenia korzystać w porze dziennej, wieczorowej i nocnej.

Ciepłe światło to podstawa salonu, w którym spędza się czas z innymi. Wspólnie spożywa posiłki, rozmawia, nawiązuje nowe znajomości, zaprasza do oglądania filmu. Tutaj światło główne jest potrzebne, bo salon to nie tylko miejsce towarzyskich spotkań, ale i pomieszczenie, w którym nierzadko stoi szafa, komoda, regał z książkami. Poza tym to najczęściej największy pod względem powierzchni pokój. Ma być klimatycznie, ale na równi z komfortem korzystania z przestrzeni.

Kuchnia i łazienka. Dwa pomieszczenia o zupełnie innym charakterze, ale pod względem potrzeby wyboru konkretnego oświetlenia, dość podobne. Przede wszystkim potrzebują światła i ciepłego, i zimnego. Ciepła barwa w łazience sprzyja relaksowi, a w kuchni pozwala z przyjemnością spożywać posiłki. Chłodne światło daje szansę wykonania precyzyjnego makijażu i podkreśla aranżację łazienki, natomiast w sercu domu sprzyja bezpiecznemu i komfortowemu gotowaniu.

Nim wybierzemy się na zakupy urzeczeni propozycją nowych projektów oświetleniowych, nim wydamy kolejną setkę na lampy, których zadanie nie ogranicza się do dopełniania wystroju, przeanalizujmy funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń i własne potrzeby.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge