Funkcjonalna kuchnia. Co powinno się w niej znaleźć?

0
34

uchnia to serce domu, miejsce spotkań rodziny i znajomych oraz jedno z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń. Sposób jej aranżacji ma ogromny wpływ na funkcjonalność wnętrza oraz komfort jego użytkowania. Powinien być przemyślany i zaplanowany już na etapie remontu, by uniknąć konieczności późniejszej przebudowy instalacji elektrycznej czy poprawy aranżacji wnętrza. I choć dla każdego z nas estetyczna i funkcjonalna kuchnia może w rzeczywistości oznaczać coś zupełnie innego, jest kilka ważnych zasad, które doskonale sprawdzają się w każdym przypadku.

Dla znakomitej większości z nas kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu. Służy nie tylko przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. To miejsce, w którym najczęściej spotykają się wszyscy członkowie rodziny. Jeśli jest pomieszczeniem otwartym na salon, po części pełni też funkcję reprezentacyjną. A to z kolei oznacza, że musi być funkcjonalna i estetyczna, a nawet elegancka.

Zadbaj o styl i bądź konsekwentny

Aranżując przestrzeń w kuchni, należy zwrócić uwagę na stylistykę, jaką zastosowano w całym mieszkaniu. Kuchnia nie może być pod tym względem oderwana od innych pomieszczeń, ale powinna z nimi współgrać i stanowić spójną całość. Stylów aranżacyjnych, które można w niej zastosować, jest niezwykle wiele. O przynależności do konkretnego stylu przesądza zastosowana we wnętrzu kolorystyka oraz materiały, a także oświetlenie, fronty szafek i dodatki.

Wydziel przestrzeń

We współczesnych wnętrzach kuchnia może być częścią większego pomieszczenia, które pełni funkcję pokoju dziennego. Niekiedy zostaje urządzona we wnęce jako niewielki aneks, innym razem układ mieszkania wymusza jej aranżację bez możliwości wyraźnego oddzielenia za pomocą ściany, barku czy wyspy. W tym drugim przypadku można się pokusić o zastosowanie we wnętrzu zróżnicowanych materiałów wykończeniowych oraz użycie takiego narzędzia jak kolorystyka ścian. Dzięki temu w prosty sposób wyodrębnimy przestrzennie fragment pomieszczenia, który posłuży za kuchnię.

Funkcjonalna i przestronna

Nie każdy dysponuje kuchnią o dużym metrażu. Najczęściej są to stosunkowo niewielkie pomieszczenia, których funkcjonalność jest mocno uzależniona od organizacji przestrzeni i aranżacji wnętrza. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to wygodne miejsce do przygotowywania posiłków. Blat roboczy powinien być na tyle duży, by z łatwością zapewnić komfort pracy. Należy ograniczyć ilość stojących na nim urządzeń, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. Te zdecydowanie lepiej przechowywać w szafkach, a na blacie pozostawić jedynie nieliczne sprzęty i urządzenia pozostające w codziennym użyciu.

Trójkąt roboczy

Praca w kuchni będzie przebiegać znacznie sprawniej i wygodniej, jeśli zadbamy o właściwe rozmieszczenie kuchennych sprzętów. Dość dużo mówi się ostatnio o trójkącie roboczym, którego wierzchołki stanowią: lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. To one wyznaczają w kuchni obszar naszej pracy, a dzięki ergonomicznemu rozmieszczeniu umożliwią sprawne poruszanie się po pomieszczeniu. Warto też zwrócić uwagę, by przy każdym z wierzchołków trójkąta znalazł się choć krótki kawałek blatu, na którym będzie można w razie potrzeby położyć żywność lub kuchenne akcesoria. I tak na przykład, wyjmując jedzenie z lodówki, powinniśmy móc je położyć tuż obok, a myjąc owoce postawić misę, w której będziemy je układać.

Oświetlenie

Szczególnej uwagi wymaga oświetlenie w kuchni. Zbyt ciemne wnętrza nie tylko utrudniają pracę, ale są też przygnębiające. Co więcej, wykonywanie w nich precyzyjnych prac z użyciem ostrych kuchennych narzędzi może stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Blat roboczy, przy którym spędzamy w kuchni najwięcej czasu, powinien być oświetlany od góry. Jeśli źródło światła znajdzie się za plecami stojącej przy nim osoby, przestrzeń będzie  niefunkcjonalna. Oświetlenie w kuchni na ogół dzieli się na kilka stref. Oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest doświetlenie całej kuchni, oświetlenie funkcyjne nad blatem roboczym oraz oświetlenie wyspy, jeśli projekt kuchni przewiduje jej aranżację. W roli tego ostatniego doskonale sprawdzają się lampy wiszące z zamontowanymi w jednej linii kilkoma źródłami światła.

Ważne dodatki

W kuchniach znajdziemy też funkcjonalne i dekoracyjne dodatki. Ich zadaniem jest podniesienie estetyki pomieszczenia oraz usprawnienie pracy. Jako przykład można tu podać chłodziarkę do szampana, stojak na wino oraz efektowną misę, w której można ułożyć owoce. Rolę dekoracyjną będzie pełnił również zawieszony na ścianie zegar, który wpisze się w stylistykę wnętrza i dopełni całą aranżację.

Odpowiednio zaaranżowana kuchnia daje poczucie komfortu podczas przygotowywania posiłków i uprzyjemnia czas spędzany przy ich spożywaniu. Koresponduje ze stylem architektury wnętrz reszty pomieszczeń, ale też odzwierciedla charakter domowników. W ogromnym stopniu wpływa na funkcjonalność pomieszczenia oraz jego estetykę.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge