Współcześni inwestorzy zwracają uwagę na to, by w ich domach znalazły się rozwiązania funkcjonalne i oszczędne. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem odpowiada na ich potrzeby i ma sporo zalet. Pozwala na optymalne wykorzystanie instalacji grzewczej i dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych wtedy, gdy jest to potrzebne oraz obniżanie temperatury, gdy wewnątrz nikt nie przebywa. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem we współczesnych mieszkaniach sprawdza się doskonale z wielu powodów. Użytkownicy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, dostrzegają jego realny wpływ na ilość zużytej energii. Niższe rachunki za prąd to atut, który przemawia do wielu osób. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że obniżenie zużycia energii nie odbywa się kosztem komfortu cieplnego użytkowników.
Temperatura dostosowana do indywidualnych potrzeb
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem polega na tym, że zapewniamy we wnętrzu odpowiednią temperaturę przy możliwie najniższym poziomie zużycia energii. Jak to możliwe? Dużą zaletą jest tutaj możliwość ustawienia indywidualnej temperatury dla każdego pomieszczenia mieszkalnego. To z kolei pozwala podzielić mieszkanie na różne strefy funkcjonalne i zróżnicować sposób ogrzewania w oparciu o potrzeby domowników. Wystarczy uzmysłowić sobie, że w łazience i pokoju dziecięcym potrzebujemy zwykle nieco wyższej temperatury niż w salonie i kuchni. Z kolei takie wnętrza jak pokój gościnny, w którym przez większą część roku nikt nie przebywa, nie muszą być mocno ogrzewane.
Kolejna kwestia to utrzymanie takiej samej temperatury w pomieszczeniach o takim samym przeznaczeniu, ale różnej ekspozycji względem kierunków świata (np. północnej i południowo – zachodniej). Inteligentne sterowanie ogrzewaniem pozwoli dopasować ilość niezbędnej energii do utrzymania takiej temperatury, nawet jeśli warunki panujące w każdym z tych wnętrz są zupełnie inne.
Możliwość dopasowania temperatury panującej we wnętrzu do intensywności użytkowania pomieszczenia oraz pełnionej przez nie funkcji to ogromny atut, który znajduje swoje odzwierciedlenie w zapewnieniu komfortowych warunków i optymalnym zużyciu energii. Na tym jednak nie kończy się możliwość oszczędzania energii.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem a funkcje oszczędzania energii
Dodatkowe obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie oszczędność, można osiągnąć dzięki funkcjom, w jakie zostały wyposażone niektóre grzejniki elektryczne. Dzięki temu starowanie temperaturą w pomieszczeniach odbywa się niejako poza użytkownikami. Nowoczesne urządzenie grzewcze może być niemal bezobsługowe i po wprowadzeniu ustawień przez inwestora potrafi decydować samodzielnie, kiedy i do jakiej temperatury ogrzewać poszczególne pomieszczenia.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem może obejmować takie funkcje jak: czujnik obecności oraz czujnik otwartego okna. Czujnik obecności to bardzo przydatna opcja, która pozwala na poczynienie znacznych oszczędności. Jeśli przez odpowiednio długi czas urządzenie grzewcze nie wykryje w pomieszczeniu niczyjej obecności, włączy się tryb oszczędzania, a temperatura zostanie obniżona. Kiedy użytkownicy wejdą do środka, urządzenie natychmiast zacznie podnosić temperaturę.
Bardzo ważna dla obniżenia zużycia energii jest też funkcja otwartego okna. Dzięki niej unikniemy strat energii na skutek wietrzenia ogrzewanych pomieszczeń. Nowoczesne urządzenia grzewcze potrafią bowiem wykryć zmianę warunków na skutek otwartego okna i samoczynnie wyłączyć na czas wietrzenia ogrzewanie. Co istotne, w tym czasie utrzymywana jest przez urządzenie temperatura, która zapobiega zamarzaniu.
Wybierając sposób ogrzewania domu, warto pamiętać, że na komfort cieplny wpływa zarówno system grzewczy, jak i ocieplenie budynku. Jeśli nowoczesne systemy grzewcze zastosujemy w źle ocieplonych budynkach, oszczędność i tak może być niewielka. Jeśli natomiast wprowadzimy je do dobrze zaizolowanych domów i uzupełnimy o inteligentne sterowanie ogrzewaniem, możemy być pewni, że odczujemy zarówno komfort cieplny, jak i oszczędność w domowym budżecie.