Jak wybrać najlepszą kosiarkę elektryczną?

0
12

Trawnik, by być ważnym elementem ogrodu, domu lub działki, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim niezbędne jest regularne koszenie, a także pielęgnowanie oraz nawożenie odpowiednie do warunków oraz oczywiście oczekiwanych efektów. W praktyce więc nie jest trudno zadbać o własny kawałek zieleni, choć oczywiście wymaga to pracy oraz użycia odpowiedniej jakości sprzętu. Pierwszą na liście z pewnością będzie kosiarka, która występuje w szeregu różnych modeli i wariantów, a co za tym idzie z pewnością każdy dobierze odpowiedni dla siebie.

  1. Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?
  2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki elektrycznej
  3. Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?
  4. Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Kiedy warto kupić kosiarkę elektryczną?

Kosiarki elektryczne wymagają oczywiście zasilania i w tym wypadku producenci również oferują różnego rodzaju warianty. W podstawowej wersji urządzenie jest zasilane poprzez kabel elektryczny. Choć jest to tanie rozwiązanie, to nie sprawdzi się w każdej sytuacji i nie należy do najwygodniejszych. Teoretycznie można wydłużyć długość kabla, ale nie do końca się to sprawdza, poza tym, wielu osobom taki wariant przeszkadza. Innym wariantem może być kosiarka elektryczna, która jest zasilana przez akumulator najczęściej litowo-polimerowy. Nie trzeba go podłączać do kontaktu, co sprawia, że element jest praktycznie bezobsługowy. Natomiast akumulator wpływa na ciężar urządzenia, a trzeba również pamiętać o tym, że co jakiś czas trzeba będzie go wymienić na nowy i oczywiście naładować. Innym rozwiązaniem są kosiarki hybrydowe, które umożliwiają podłączenie urządzenia do sieci w momencie, gdy się ono rozładuje.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem – parametry kosiarki elektrycznej

Jednym z ważniejszych parametrów kosiarki elektrycznej jest jej moc. W sklepach https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/kosiarki-i-traktorki/kosiarki-elektryczne.html dostępne są urządzenia o mocy w przedziale od 700 do nawet 2000 W. Oczywiście wybór konkretnego musi być podyktowany naszymi potrzebami. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jak duży trawnik posiadamy, jaką trawę będziemy kosić oraz jakie jest ukształtowanie terenów. W praktyce kosiarki elektryczne o mocy do 1000 W doskonale sprawdzają się w małym ogródku oraz na niewielkich działkach. Specjaliści zalecają jednak, by wybierać optymalne urządzenia o mocy około 1200 W.

Kosiarka elektryczna z napędem czy bez?

Kosiarki elektryczne będą się również różnić obudowami. Najczęściej producenci sięgają po tworzywa sztuczne, choć w wielu wariantach warto sięgnąć również po stalowe obudowy. Poza tym warto zwrócić uwagę czy kosiarka posiada kosz. Ten dodatek ułatwia codzienną pracę w ogrodzie i sprawia, że nie musimy grabić trawy. Dobrze by było również sprawdzić pojemność kosza, by była ona odpowiednia do wielkości terenu.

Jedną z najpopularniejszych opcji jest kosiarka elektryczna, która jest przede wszystkim cicha oraz ekologiczna. Z drugiej strony potrzebuje oczywiście podłączenia do zasilania. Wiele osób podkreśla również, że to niezwykle wygodna opcja, a sama kosiarka elektryczna jest doskonałym rozwiązaniem także wtedy, gdy mamy nierówny teren i trzeba sobie poradzić z koszeniem na skarpach i innych pofałdowaniach. Oczywiście nie każdy model będzie odpowiedni do wszystkich warunków. Najważniejszym dylematem bardzo często staje się więc to, czy wybrać kosiarkę z napędem, czy też bez niego. Ta pierwsza z pewnością ułatwi pracę, szczególnie na większym terenie, ponieważ sprawia, że nie trzeba pchać urządzenia, co jest dość męczącym zajęciem. Kosiarką z napędem się po prostu steruje, co jest niezwykle komfortowe. Modele bez napędu będą przede wszystkim lżejsze, a tym samym łatwiej jest je przenieść czy przewieźć i rewelacyjne sprawdzają się, gdy na swoim terenie zielonym mamy różnego rodzaju zaułki i zakręty. Oczywiście kosiarki bez napędu są również dużo tańsze, co jest bardzo ważnym argumentem.

Kosiarka z koszem czy mulczująca?

Elektryczne kosiarki z koszem są doskonałym rozwiązaniem, które oszczędza czas. Jeśli regularnie i dość często pielęgnujemy trawnik, możemy się zastanowić nad opcją z mulczowaniem – czyli pozostawieniem drobno zmielonej trawy. Rozkłada się ona i stanowi bardzo dobry rodzaj naturalnego nawozu. Nieco kompromisowym rozwiązaniem stają się kosiarki, które zostawiają część skoszonej trawy w formie ściółki, a resztę zrzucają do kosza, który można łatwo po całej czynności opóźnić. Przy wysokiej trawie sprawdzają się natomiast kosiarki, które pozostawiają pokos.

Oczywiście warto również pamiętać, że niewiele osób ma równy trawnik, na którym nie rośnie nic więcej i nie ma żadnych detali architektonicznych takich jak kamienie, rabaty, donice. Warto wybrać więc zwrotną kosiarkę ze skrętnymi kółkami, która również doskonale będzie radzić sobie z nierównym terenem. Przy dużych połaciach doskonale będą sprawdzać się oczywiście urządzenia z napędem. Ich wielkość oczywiście należy dopasować do potrzeb.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge