Jak wybrać oświetlenie do łazienki? – cenne wskazówki

0
41

Jak wybrać oświetlenie do łazienki? Takie pytanie zadaje sobie każdy właściciel, który już jest u progu nowej łazienki. Aranżacja prawie gotowa, elementy wyposażenia na swoim miejscu. Zostają poprawki kosmetyczne i tak ważne lampy, bez których nie ma szans na komfort wykonywania codziennych czynności, jak i regularne sprzątanie. Podpowiadamy w jaki sposób wybrać oświetlenie do łazienki, by było nie tylko praktyczne.

Jak wybrać oświetlenie do łazienki – funkcjonalna przestrzeń

Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu każdego dnia. Z rana, by wziąć szybki prysznic i pobudzić ciało, dodać mu energii. Następnie ogolić się – w przypadku panów, lub wykonać makijaż – w przypadku pań. Po pracy przychodzi czas na odświeżenie się. Wieczorem relaksująca kąpiel, szczególnie długo trwająca w wolny weekend. Do każdej z tych czynności niezbędne jest oświetlenie, które zapewni komfort, wygodę korzystania z łazienki, ale i tak ważną atmosferę.

Łazienka musi być funkcjonalna, z tego względu nie powinno zabraknąć oświetlenia głównego. Na suficie musi zagościć taka lampa, o którą nie będzie się zawadzać głową. Z równomiernie rozpraszanym światłem, by dobrze oświetlić całą przestrzeń. Jak wybrać oświetlenie do łazienki, gdy w grę wchodzi temperatura barwowa oferowana przez żarówki? Kolor ten powinien być maksymalnie zbliżony do naturalnego. Jest to szczególnie ważne w łazienkach, w których nie ma okna, zatem pozostaje korzystać ze światła sztucznego.

Kolejny element to światło dodatkowe. Punktowe źródła światła czy kinkiety mocowane przy lustrze. Najlepiej symetrycznie, z barwą światła białą dzienną lub neutralną, by móc bezproblemowo golić się i utrwalać makijaż. W takich barwach skóra nie zmienia swojego koloru. Jeśli łazienka ma być ciepła i przyjazna, do tego przytulna ze względu na zastosowaną aranżację, można również pokusić się o ciepłą barwę światła.

Klimat i nastrój dla relaksu

Czy to nad wanną, czy tuż nad kabiną prysznicową, nierzadko montujemy oświetlenie. Ma ono za zadanie oddzielać strefę relaksu od tej, w której spieszymy się z przygotowaniami do wyjścia. Liczy się zatem nastrój wprowadzany nie tylko dzięki zapachowym świeczkom i gęstej pianie w gorącej kąpieli. Ciepła barwa światła uspokaja, sprzyja odprężaniu się, koi nerwy i niweluje napięcie. W niej po prostu dobrze się czujemy.

By było nastrojowo warto wybierać lampy, które posiadają mleczne lub matowe klosze, najlepiej zamknięte. Światło zostaje delikatnie przytłumione, tym samym sączy się dość subtelnie, dając poczucie jeszcze większej przyjemności z tak spędzanego czasu.

Parametry – jak wybrać oświetlenie do łazienki

Niezależnie od klimatu łazienki, wybranej aranżacji oraz rodzaju lamp, nie można zapominać o aspektach praktycznych. Oznacza to, że decydując się na oświetlenie, trzeba uwzględniać moc żarówek, barwę światła, ale i współczynnik odwzorowania barw. Ponadto ważny jest parametr IP, który w łazience musi być wyższy niż w pozostałych pomieszczeniach, ze względu na ryzyko zachlapania i wysoką wilgotność. Teraz już nietrudno znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wybrać oświetlenie do łazienki.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge