Jak zabezpieczyć przesyłkę do transportu?

0
85

Każdy, kto choć raz przygotowywał paczkę do wysyłki, wie, jak ważne jest jej właściwe pakowanie i zabezpieczenie. Przesyłki, które niejednokrotnie mają do pokonania długą drogę, będą wielokrotnie przepakowywane, magazynowane i przekazywane z rąk do rąk, co może wpłynąć na to, że zostaną w trakcie transportu uszkodzone. Jeśli przesyłany będzie delikatny, kruchy lub wrażliwy na wstrząsy towar, jego właściwe zabezpieczenie oraz dodatkowo oznaczenie jest jeszcze ważniejsze. Jeśli wykażemy się tu niedbalstwem, może się okazać, że towar nie dotrze na miejsce przeznaczenia w takim stanie, jakiego byśmy sobie życzyli.

Uszkodzenia przesyłek w transporcie wcale nie należą do rzadkości. Wina często leży niestety po stronie samych nadawców, którzy nie wykazują dość inicjatywy, by odpowiednio zapakować i zabezpieczyć towar. Tymczasem, jeśli nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie, wystarczy, by skontaktowali się z przewoźnikiem, który zapewnia transport towaru lub firmą zajmującą się produkcją opakowań. Tam będą mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Wybór opakowania

Pakowanie i zabezpieczanie towaru przed wysyłką jest nie mniej istotne, od wyboru zaufanego przewoźnika. O ile bowiem to, czy towar dotrze na miejsce, zależy od przewoźnika, stan, w jakim tam dotrze, w dużej mierze zależy już od osoby, która go pakuje.

Zanim wybierzemy ostatecznie rodzaj opakowania, powinniśmy wziąć pod uwagę takie parametry przesyłki jak: jej rozmiar, waga, rodzaj, a także podatność na wstrząsy, ściskanie i inne uszkodzenia mechaniczne. W zależności od cech przesyłki wybierać będziemy do pakowania: koperty bąbelkowe, pudełka lub kartony tekturowe. Zabezpieczać natomiast można je folią stretch, folią bąbelkową, wypełniaczami do paczek oraz taśmami do pakowania.

Karton nowy czy używany

Niektóre osoby decydują się na wysyłkę towaru w starym kartonie z odzysku. Rozwiązanie takie jest o tyle ryzykowne, że może on posiadać uszkodzenia, które nie zapewnią przesyłanym towarom wystarczającego bezpieczeństwa. Nawet jeśli będą to drobne uszkodzenia, na skutek „wyczerpującej podróży”, magazynowania, sortowania, przekładania, załadunku i rozładunku, karton, który nie będzie wystarczająco mocny, może ulec zniszczeniu.

Warto pamiętać, że towar w transporcie narażony będzie na wielokrotne działanie różnych czynników mechanicznych oraz zmiennych, niekiedy skrajnych warunków atmosferycznych. Zatem, czy karton z odzysku będzie najlepszym wyborem do transportu towarów? Chyba nikt nie wątpi już w to, że zdecydowanie bezpieczniejsza będzie przesyłka zapakowana w nowy, pozbawiony uszkodzeń karton tekturowy.

Jak pakować przesyłki?

Niezwykle istotne jest to, aby przygotowywany do transportu towar zapakowany został w taki sposób, który uniemożliwi jego przemieszczanie się wewnątrz opakowania. Wewnątrz kartonowego pudełka, po umieszczeniu w nim towaru, nie powinno być żadnych wolnych przestrzeni. Jeśli takie występują, należy wypełnić je przy pomocy wypełniacza do paczek. Tu, zależnie od preferencji, można wybrać:

  • Poduszki powietrzne,
  • Flopak,
  • Chipsy,
  • Wypełniacze do paczek „S” oraz wiele innych.

Co daje stosowanie wypełniaczy do paczek?

Wypełniacze do paczek są bardzo ważnym elementem pakowania przesyłek. Wypełniają puste przestrzenie w paczkach, unieruchamiając tym samym transportowany towar i chroniąc go przed przemieszczeniem i uszkodzeniem. Ich rolą jest usztywnienie opakowania i zminimalizowanie ryzyka powstawania ewentualnych wgnieceń podczas transportu, a także zamortyzowanie wszelkiego rodzaju wstrząsów, które często towarzyszą przepakowywaniu i przewożeniu towarów.

Wypełniacze do paczek dają jeszcze jedną korzyść. Oprócz usztywnienia opakowania i amortyzacji wstrząsów wygłuszają wszelkie odgłosy, dzięki czemu postronne osoby nie mogą na podstawie dochodzących z wnętrza dźwięków zidentyfikować zawartości przesyłki. W istotny sposób podnosi to bezpieczeństwo przesyłanych towarów.

Oznakowanie przesyłek

Niektóre paczki, szczególnie te wrażliwe na wstrząsy i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, warto na czas transportu odpowiednio oznakować lub opisać. Informacja o tym, że w środku znajduje się kruchy, delikatny lub podatny na uszkodzenia towar powinna być wystarczającym sygnałem dla przewoźnika, że przesyłka wymaga szczególnego traktowania. W jaki sposób oznakować przesyłkę?

Wystarczy zastosować specjalną taśmę do oklejenia paczki. Na niej, w zależności od potrzeb, może znaleźć się napis: „Uwaga szkło”, „Ostrożnie”, „Uwaga”, „Fragile” itd. Taśmę z napisem/oznaczeniem dostosowanym do rodzaju przesyłki można zamówić u producenta opakowań. W przypadku przesyłek zawierających towary, które bezwzględnie powinny być stawiane w ściśle określony sposób, zastosowanie znajduje oznaczenie „Góra”, „Dół”.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek i zwrócenie szczególnej uwagi na sposób pakowania przesyłek podnosi prawdopodobieństwo, że przesyłka dotrze na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge