Jesień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe należy wykonać przed zimą?

2
196

Jesień w ogrodzie w pełni. Przed przyrodą kilka sennych, pełnych marazmu miesięcy. Zanim to jednak nastąpi, warto o ogródek zadbać i odpowiednio przygotować go na zimę. Jakie prace ogrodowe należy wykonać? Podpowiadamy w artykule!

Wrzesień w ogrodzie – sadzimy kwiaty na wiosnę!

Wrzesień to czas pożegnania z gorącymi promieniami słonecznymi. To również powitanie pięknej złotej jesieni. We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe, które kwitną wiosną, czyli – krokusy, hiacynty, tulipany oraz narcyzy. Ponadto w puste miejsca na grządkach dosadzamy rośliny sezonowe, których okres kwitnienia przypada na jesień np. chryzantemy lub wrzosy.

Pomimo tego, że lato się skończyło, warto zadbać o odpowiednie nawadnianie gleby – należy podlewać w obfity sposób rośliny zimozielone, czyli różaneczniki oraz iglaki. Niemniej jednak warto ograniczyć podlewanie kwiatów kwitnących jesienią.

Październik w ogrodzie – czas porządków!

Jesień w ogrodzie to również czas opadających liści. Grabienie oraz usuwanie liści z innych miejsc to podstawowe działanie, dzięki któremu w odpowiedni sposób zadbamy o glebę oraz kostkę brukową. Liście pozostawione na zimę mogą odbarwić płyty położone na tarasie lub kostkę sprawiając, że ta wyblaknie – miejscami będą widoczne brzydkie plamy. Trawnik również nie jest zwolennikiem opadłych liści z drzew. Pozostawione, odcinają dostęp do powietrza oraz promieni słonecznych – trawa zaczyna żółknąć, a następnie gnić.

Jesień w ogrodzie – zadbaj o rabaty kwiatowe!

Odpowiednio oczyszczony trawnik to już połowa sukcesu – nie wolno zapomnieć o uporządkowaniu rabat kwiatowych. Przede wszystkim, wykopujemy rośliny, które nie zimują w gruncie np. dalie. Ponadto z rabat usuwamy chore i uszkodzone gałęzie oraz przekwitłe kwiatostany. Cieńsze gałązki można odciąć przy pomocy sekatora – tych grubszych pozbywamy się za pomocą piły spalinowej.

Warto zapamiętać, iż jesienią nie usuwamy żywych pędów. Jeśli to zrobimy, na roślinach powstaną uszkodzenia, które nie zdążą zdrewnieć przed zimą. To natomiast oznacza, że dana roślinka nie będzie odporna na mróz oraz różnego typu infekcje, wywołane np. zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.

Prace ogrodowe nie tylko w ogrodzie!

Wiele osób zapomina, iż integralną częścią ogrodu są tarasy, schody oraz tzw. miejsca utwardzone. Podczas jesiennych prac warto je zamieść, a następnie umyć. Drewniane powierzchnie, w których szczelinach zalegają zabrudzenia np. piasek lub wyżej wspomniane liście, tracą swoją odporność. Korniki oraz warunki atmosferyczne chętnie z tego skorzystają, narażając drewno na infekcje oraz brzydkie uszczerbki.

Podczas wykonywania tego typu prac, warto wyposażyć się w szczotkę z szeroką głowicą, która ułatwi usunięcie zeschniętych liści oraz grudek z piasku. Ostatnią czynnością jest umycie powierzchni utwardzonych – podjazdów, ścieżek, tarasów z płyt oraz schodów – myjką ciśnieniową, która skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia (nawet organiczne).

Kalendarz prac w ogrodzie okazuje się wypełniony po brzegi. Niemniej jednak dobra organizacja skutecznie ułatwi sprawne działanie. Jesień w ogrodzie może być piękna i kolorowa! Pamiętaj, że w ten sposób troszczysz się o zieloną przestrzeń, której wspaniałe owoce będziesz również podziwiać podczas pierwszych wiosennych promieni!

Ocena

2 KOMENTARZE

  1. U mnie przygotowanie ogrodu przed zimą, to przede wszystkim walka z ogromną ilością liści. Co dwa – trzy dni grabię na nowo, bo na drzewach ciągle jeszcze sporo ich wisi. Z taką regularnością łatwiej uporać się z nimi niż pozostawiając na sam koniec. Tym bardziej, że można nie zdążyć przed zimą i tuż po niej, będzie tylko sporo bałaganu do zbierania.

  2. u mnie, w moim małym ogródku już jestem na finiszu z pracami ogrodowymi, cały czas jeszcze na kilku drzewach liście jeszcze się utrzymują i trzeba regularnie usuwać jak opadają na trawnik, na ale z tym jeszcze trochę czasu zejdzie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge