Kalkulator kredytowy online – poznaj jego możliwości

0
136
Kalkulator kredytowy online – poznaj jego możliwości

Narzędzie finansowe, takie jak kredyt hipoteczny stworzone zostało dla osób, które chcą kupić nieruchomość, ale nie mają wystarczająco dużo środków zgromadzonych na koncie. Kalkulator kredytowy online  najczęściej jest pierwszym odwiedzanym przez te osoby miejscem. Na jego stronę internetową wchodzą zanim jeszcze zdecydują się na wizytę w banku i podejmą ostateczną decyzję o kredycie.

Czym jest kalkulator kredytowy online i dlaczego cieszy się taką popularnością wśród zainteresowanych kredytem hipotecznym? Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje jeden kalkulator kredytowy, ale całe mnóstwo. Niektóre dostarczane są klientom przez instytucje bankowe, inne przez doradców finansowych, a jeszcze inne przez portale finansowe.

Do czego służy kalkulator kredytowy online?

Kalkulator kredytowy online to dostarczana użytkownikom nieodpłatnie aplikacja, która umożliwia dokonanie obliczeń kosztów kredytu. Po wpisaniu określonych parametrów dotyczących kredytu, precyzujących sumę, na jaką zaciągane jest zobowiązanie, okres kredytowania, wysokość prowizji oraz oprocentowania, a także rodzaj rat (stałe, malejące) program zwróci informację o wysokości rat,  całkowitej sumie spłat oraz kosztach kredytu.

Kalkulator kredytowy online jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy bankowej, choć niezbędne minimum informacji dotyczących zobowiązań bankowych warto sobie przyswoić choćby po to, by umieć analizować otrzymane wyniki.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych online?

Przede wszystkim dlatego, że oszczędzają nasz czas i pieniądze. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem, nie musisz już biegać po wszystkich bankach w mieście. Z pomocą kalkulatora dokonasz wstępnej weryfikacji ofert bankowych i wyselekcjonujesz te, które są najbardziej interesujące. Uzbrojony w taką wiedzę możesz wyruszyć już do konkretnego banku, gdzie uzyskasz dodatkowe informacje na temat kredytu.

Choć większość kalkulatorów działa be zarzutu, zdarzają się i takie, które wskazują nieco inną informację, niż uzyskać można w banku. Warto o tym pamiętać i informacje, które zwraca aplikacja internetowa potwierdzić na infolinii lub w placówce banku.

Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Decydując się na zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania w banku warto poznać już na wstępie wszystkie aspekty z tym związane. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że koszt kredytu zależeć będzie nie tylko od oprocentowania, ale także od wysokości prowizji (w ofercie niektórych banków prowizja jest zerowa) oraz składek ubezpieczenia, do którego trzeba przystąpić w przypadku większości banków udzielających kredyty hipoteczne. Prowizja od udzielonego kredytu hipotecznego pobierana jest od kredytobiorcy na początku okresu kredytowania ze środków własnych kredytobiorcy lub wliczana do pożyczanej kwoty.

Kredytobiorca będzie mieć do wyboru spłatę zobowiązania w ratach równych lub malejących. W przypadku rat równych  wysokość raty jest stała przez cały okres kredytowania, zmieniają się jedynie składowe raty (w początkowym okresie główną składową są odsetki, a kapitał stanowi niewielki jej procent; pod koniec okresu kredytowania większą część raty stanowi kapitał, a znikomą odsetki). Nieco inaczej wygląda to w przypadku rat malejących. Tu część kapitałowa raty jest stała przez cały okres kredytowania, zmienia się tylko część odsetkowa (w początkowym okresie jest wyższa, a pod koniec spłaty maleje). Całkowity koszt kredytu będzie wyższy przy ratach równych. Przy zaciągniętym zobowiązaniu w wysokości 400.000,00 zł i okresie kredytowania 30 lat różnica może wynosić nawet 70.000,00 zł.

Kalkulator kredytowy online udzieli kredytobiorcy odpowiedzi na wiele pytań. Wyszczególnione zostaną w nim najważniejsze informacje, tj. wysokość raty oraz całkowita kwota spłaty.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge