Kolor oprawy spotlight, a wystrój wnętrza

0
65

Spotlight, czyli punktowe oświetlenie w minimalistycznych oprawach, to propozycja do każdego wnętrza. Skromne wykonanie, proste w swoim zamyśle, a jednak opatrzone ruchomym źródłem światła, co daje szansę na uzyskanie niemalże dowolnych efektów we wnętrzach. Spotlighty spotykamy w oprawach białych, czarnych i srebrnych. Mogą się błyszczeć lub przyciągać uwagę matowym wykończeniem. W jaki sposób dobierać wykończenie oraz kolor do wystroju naszych wnętrz?

Elementy dominujące i wybrany wystrój wnętrza

W pierwszej kolejności należy przeanalizować już zastosowaną aranżację. Rozmieszczenie oświetlenia oraz design, w który celujemy, ustalamy na etapie wykonywania remontu czy planowania wystroju wnętrza. Generalnie jednak ostatecznych wyborów dokonujemy już wtedy, gdy wszystko znalazło swoje miejsce. To o tyle ważne, że odwracając kolejność i najpierw wybierając oprawy, najczęściej okazuje się, iż efekt finalny kompletnie nas nie zadowala.

Przyglądamy się swoim wnętrzom i oceniamy je, ale obiektywnie. Wybieramy najciekawsze elementy, atuty i uwzględniamy słabe strony aranżacji. Na pewno rzucą nam się w oczy materiały, kolory, przedmioty, faktury czy dekoracje, które dominują we wnętrzu i nadają mu charakteru. Gdy już dostrzegliśmy je, pozostaje ocenić, w jaki sposób wpływają na finalną koncepcję. Faktycznie przeważają w takim stopniu, że wymagają jedynie oświetlenia i uwydatnienia, czy jednak giną w tłumie innych elementów i możemy pozwolić sobie na zdecydowanie bardziej wyraziste światło? Takie podsumowanie będzie determinować nasze ostateczne wybory.

Białe, czarne, srebrne

Spotlighty, jak wspomniano, to oprawy białe, czarne bądź srebrne. Do tego dwa ostatnie odcienie mogą nas raczyć matowym wykończeniem lub błyskiem. Jak zatem dobrać je do swojego wnętrza?

Trzy kolory, a każdy z nich uniwersalny i klasyczny. Z możliwością zastosowania właściwie w dowolnych aranżacjach. Jeśli jednak uwaga skierowana jest na detale, pokusimy się o ostrzejszą selekcję. Białe oprawy punktowych źródeł światła pasować będą do skandynawskich aranżacji. Biel w połączeniu z wyrazistym światłem, czyni spotlighty produktem dopełniającym charakteru przestronnych wnętrz z północy Europy.

Czerń jest luksusowa i bardzo gustowna. Ta błyszcząca nada się do pomieszczeń, w których… lubimy błyszczeć! Matowa także wnosi element bogactwa do wnętrza, jednak brak połysku sprawia, że postrzegamy ją jako wysoką jakościowo, gustowną. Spotlight w takim wydaniu staje się oświetleniem z klasą.

Niezwykle lubiane srebro kusi. Srebrny charakteryzuje honor, romantyczność, wzbudza zaufanie, jak i symbolizuje cenny metal. Tak wykonane spotlighty stają się już nie tylko interesujące, ale i wnoszą powiew bogactwa do wnętrz. Nie jest to jednak przepych, który czasem budzą w nas nadmierne ilości błyskotek i błyszczących elementów.

(Nie)zwyczajnie

Ciekawą opcją jest połączenie powyższych kolorów i stworzenie oświetlenia trójkolorowego, nie tylko w formie dekoracyjnej, ale i bardzo funkcjonalnej. Skoro punktowe źródła umieszczone są na szynach, można zestawić je obok siebie, już nie eksponując, a wyraziście oświetlając większe fragmenty przestrzeni.

Mieszanina barw na suficie, gdzie liczymy na doskonałe oświetlenie centralne? To pomysł niecodzienny, ale wizualnie przykuwający uwagę. Jeśli wnętrze urządzone jest właśnie w takich barwach, nic nie stoi na przeszkodzie, by pokombinować ze spotlightami.

Punktowe źródła światła dają szansę na regulację kierunku jego padania. To oznacza, że możemy nie tylko eksponować, ale i maskować niedoskonałości. Nadawać pewnym elementom charakteru rzeźby czy dzieła sztuki, a tym zbyt nachalnym względem wystroju wnętrza, oferować tłumienie budzących się emocji i wrażeń. Mamy do czynienia z oświetleniem, z którym można zrobić naprawdę wiele! W każdym wnętrzu, niezależnie od wymarzonej aranżacji, która bazuje nie tylko na oświetleniu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge