Komfort kuchennych rewolucji – oświetlenie w pogotowiu

0
74

Kuchnia to serce domu. Tutaj przyrządzamy posiłki, ale i nierzadko biesiadujemy ze znajomymi. Potrzeba znaleźć miejsce dla wielu elementów wyposażenia, a przy tym przestrzeń uczynić funkcjonalną i odpowiadającą naszym gustom. Nieocenioną pomocą w tej kwestii staje się oświetlenie. Tym ważniejsze, im mniej światła naturalnego wpada do kuchni. Na co warto zwrócić uwagę rozświetlając swoją kuchnię?

Zróżnicowane oświetlenie

Kuchnia wymaga zarówno oświetlenia centralnego, jak i bocznego oraz doświetlenia trudno dostępnych miejsc, w szczególności blatów roboczych. Światłem wydzielimy poszczególne strefy. Sprawimy, że pomieszczenie zapewni nam komfort wykonywanych czynności, a także ich bezpieczeństwo. Z kolei dbając o atmosferę wnętrza, wpłyniemy na zdecydowanie większą przyjemność gotowania, co przełoży się na smak potraw.

Oświetlenie centralne nie oznacza konieczności umieszczania go pośrodku sufitu. Takie rozwiązanie można zastosować, jeśli kuchnia jest malutką i ma kształt kwadratu bądź prostokąta. Jeśli poza częścią roboczą mogliśmy pozwolić sobie na dużą wyspę kuchenną, a do tego miejsce spełniające funkcję jadalni, oświetlenie główne zagości nad centralnymi punktami, danych stref.

Z kolei lampy montowane bocznie pozwalają doświetlić zakamarki, trudno dostępne miejsca i część roboczą, czyli blaty, zlewozmywak i okolice kuchenki. Obydwa typy oświetlenia mogą stanowić ozdobę wnętrza, ale jeśli postawiliśmy na maksymalnie funkcjonalne konstrukcje, można pozwolić sobie na jeszcze inne akcenty oświetleniowe, które w pierwszej kolejności będą dekoracyjnymi i odpowiadającymi za klimat kuchni.

Oświetlenie główne

W roli oświetlenia głównego występować mogą żyrandole bądź standardowe lampy wiszące. Ponadto plafony oraz reflektorki czy też, niejako połączeniu obydwu ostatnich, czyli oprawy świecące w dół.

Żyrandole są najmniej polecane, bo zwykle obszerne, ciężkie i złożone z wielu elementów, będą sprawiać problemy w czyszczeniu. Znajdujemy czas i chęci, by czyścić codziennie każdy kryształek i całość polerować na wysoki połysk? Idealnie! Nasz żyrandol będzie na siebie zwracał uwagę, a tym bardziej, gdy zagości w luksusowej, dużej kuchni. W innym wypadku może nas kompletnie nie zadowolić.

Lampy wiszące to taki standard, choć dostępność bardzo ciekawych projektów pozwala dopasować je do każdej kuchennej aranżacji. Pamiętać musimy o tym samym, co w przypadku żyrandoli, choć nie tylko. Jeśli wysokość kuchni na to pozwala, lampa wiszące będzie praktycznym i eleganckim rozwiązaniem oświetleniowym. Dobrze jest, by oferowała regulowaną linkę, dzięki czemu dostosujemy natężenie padającego światła do aktualnie wykonywanych czynności.

Propozycją uniwersalną, a jednak wciąż ciekawą, są plafony. Zaskakuje prostota ich montażu, a do tego możliwość umieszczenia nie tylko na suficie, ale i na ścianach. Doskonale spełniają funkcję oświetlenia głównego, bo rozpraszają równomiernie światło. Odbite od sufitu pada na dół, rozjaśniając całą kuchenną przestrzeń. Gdy lubimy komplety, wykonania utrzymane w tej samej stylistyce, plafon posłuży nam również, jako oświetlenie dodatkowe.

Doświetlenie trudno dostępnych miejsc

Wykonując rozmaite czynności na blatach roboczych, w okolicy zlewozmywaka czy kuchenki, stoimy plecami do światła centralnego. Tym samym zasłaniamy je i tworzą się cienie. Oświetlenie dodatkowe pozwala je wyeliminować, gwarantując komfort i bezpieczeństwo podczas operowania ostrymi narzędziami kuchennymi. Mamy dość dużą dowolność w tym względzie, bo w kuchni, w formie oświetlenia dodatkowego, mogą zagościć punktowe źródła światła, ale także kinkiety.

Warto sprawić, by szczeliny, zakamarki pod szafkami, a także wnętrza szafek były dobrze oświetlone. Na tym polu swoją rolę spełniać będą listwy led bądź pojedyncze punkty świetlne. Przykręcane czy mocowane z pomocą taśm samoprzylepnych. To propozycja, by stworzyć unikalne, nowoczesne wydanie kuchenne, podświetlić dekoracyjne wyposażenie, zachować funkcjonalność przestrzeni, a nawet skorzystać z możliwości, jakie dają kolorowe ledy.

Finalnie bez problemu zadbamy o praktyczne aspekty, a do tego dekorację kuchennego wnętrza. Nawet najbardziej wymagający, którzy chcą, by ich kuchnia przyciągała wzrok gości, będą w stanie wybrać oświetlenie doskonałe.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge