Kominki do domu. Zachwycają ciepłem!

0
116

Kominki do domu to ciekawa propozycja ogrzania wszystkich pomieszczeń. Kojarzą się z tym fizycznym, ale i metaforycznym ciepłem domowego ogniska. Dają nam poczucie, że wystarczy skrawek powierzchni i hipnotyzujące iskry strzelające z kominka, by poczuć się błogo, miło, a do tego pozbawionym wszelkich trosk. Kominki do domu zachwycają także pod względem wizualnym. Sprawdzamy, co warto wiedzieć przed ich zakupem.

Kominki do domu – ciepło, cieplej, najcieplej

Atmosfera, jaką uzyskujemy dzięki kominkowi, jest nie do porównania z żadną inną. To klimat pełen romantyzmu, o którym marzą zakochane pary. Bajkowa sceneria małego, drewnianego domku pośród obficie padającego śniegu, gdzie w szybie okiennej odbijają się ogniste promienie. Miłość, przyjaźń, rodzina – synonimy domowego ogniska! Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o te emocje, jakie towarzyszą tak stworzonemu wystrojowi. Kominki do domu to przecież bardzo praktyczne wykonania, dzięki którym jest fizycznie ciepło, nawet w zimowych, mroźnych miesiącach.

Fakty, które trzeba znać

Zanim zdecydujemy się na taką instalację, musimy poznać kilka faktów. Kominek to mnóstwo zalet, ale niestety również pewnie minusy, które trzeba uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o takiej instalacji.

Kominki do domu czy mieszkania sprawdzą się wtedy, gdy strop i fundamenty zaoferują odpowiednią stabilność i wytrzymałość. W końcu nasza instalacja może ważyć niemałą liczbę kilogramów. Poza tym to kwestia finansów. Finalne wykonanie może opiewać na kwotę sięgającą około 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od materiałów wykończeniowych, a także wkładu, na jaki się zdecydujemy. Poza tym opał i ceny ogrzewania, to kolejne koszty, które w skali miesięcznej mogą być równie wysokie.

Ważne wskazówki

Ustawienie mebli wokół kominka ma znaczenie. Jeśli nie zachowamy odpowiedniej odległości, wysoka temperatura zza szklanej szyby, może spowodować, że nasze meble zaczną zmieniać swoje barwy bądź ich faktura nie będzie już taką, jak w momencie zakupu. Ponadto nadmiar ciepła po pewnym czasie przestaje wpływać kojąco, a zaczyna po prostu przeszkadzać.

Ważne jest, by przemyśleć dokładnie instalację. Kominki mają najczęściej na celu ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Instalacja musi zatem zostać opatrzona rurkami termoizolacyjnymi oraz specjalnymi wentylatorami.

Z kolei, jeśli stawiamy na drewno w formie opału, przyjdzie nam składować je po ścięciu nawet przez 2 lata, zanim nada się do użytku. Kominki najlepiej „współpracują” z drewnem, które nie jest już tak wilgotne, jak świeżo ścięte. Wysuszone drewno ma większą wartość opałową.

Pod względem wizualnym mamy już coraz więcej możliwości. Nasze kominki do domu mogą więc spełniać swoje funkcje praktyczne i zachwycać. Wystarczy dobrze przemyśleć ostateczną konstrukcję i wykonanie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge