Konstrukcja domu szkieletowego – innowacja czy fanaberia?

0
120

Nowoczesne rozwiązania zaczynają do nas coraz bardziej przemawiać. Konstrukcja domu szkieletowego to jedna z tych propozycji, która chociaż wciąż obarczona nie do końca pozytywnym wizerunkiem, może być jednak zaliczona do innowacji. To przede wszystkim ciekawe rozwiązanie, oszczędne pod wieloma względami. Gdy zależy nam na coraz większym komforcie nie tylko użytkowania domu, ale i jego budowania, naprzeciw pojawiają się domy szkieletowe. Czym się charakteryzują?

Konstrukcja domu szkieletowego – nowocześnie i oszczędnie

Domy drewniane mają w sobie klimat i charakter, którego wielokrotnie brakuje murowanym obiektom. Wielu z nas marzy o drewnianych domkach, jakie widujemy w górach. Te propozycje zachwycają, zaskakują i oferują urok, który otula poczuciem ciepła i bezpieczeństwa. To domowa atmosfera, wobec której nie sposób przejść obojętnie.

Obecnie możemy sobie pozwolić na drewniane domy, choć nie te z bali, czy typowe góralskie propozycje. Konstrukcja domu szkieletowego łączy w sobie ten właśnie charakter, oszczędności na etapie budowy, jak i podczas późniejszego użytkowania gotowego obiektu. Co więcej, nie są to już tylko i wyłącznie propozycje odpowiednie do ciepłych klimatów, bo niemieckie czy skandynawskie domy szkieletowe sprawdzają się w regionach, gdzie zimy są o wiele sroższe, aniżeli w Polsce.

Oszczędności zaczynają się na etapie budowy, która może trwać 3 miesiące albo i krócej. Właściciele płacą zatem mniej za robociznę, bo tradycyjnie stawiany dom to kwestia poświęcenia nawet dwóch sezonów. Wykorzystanie materiałów suchych jest kolejną oszczędnością, bo budowa nie jest zależna od warunków atmosferycznych.

Wady konstrukcji szkieletowych

Konstrukcja domu szkieletowego może przetrwać wiele lat. Daje szansę na przyszłe dobudowywanie kolejnych struktur czy powiększanie przestrzeni. Co więcej, powierzchnia użytkowa takich domów jest większą od tradycyjnych, murowanych. Ale co z wadami?

O szkieletowy dom drewniany trzeba odpowiednio dbać, regularnie konserwować, by faktycznie przetrwał długie lata. Poza tym właściciele muszą się liczyć z koniecznością wykonania generalnego remontu, co najmniej po kilkudziesięciu latach użytkowania.

Kłopotliwość konstrukcji szkieletowych polega w dużej mierze na tym, że nie możliwości zmiany planów i projektów, które zostały zaakceptowane. Choć całość wydaje się prosta pod wieloma względami, to jest to nowoczesna realizacja, w jakiej nie ma miejsca na ustępstwa i kompromisy. Liczy się precyzyjne wykonanie, ścisłe trzymanie zaakceptowanych planów i dokładność w budowaniu.

Konstrukcja domu szkieletowego to nowoczesna i na swój sposób innowacyjna alternatywa dla murowanych obiektów. Zanim jednak zdecydujemy się na nią, przemyślmy wszystkie za i przeciw.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge