Koperty do zadań specjalnych

1
964

Ludzie od wieków przekazują sobie informacje na odległość. Na przestrzeni dziejów sposób, w jaki to robili, wielokrotnie ulegał zmianie. Dawniej słowo pisane przemierzało duże odległości wiele godzin, dni, a nawet tygodni. Dziś, dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu, potrafi dotrzeć na miejsce znacznie szybciej. Dawniej wykorzystywano do tego celu zwoje papirusów, dziś wystarczy kartka papieru i zwykła koperta.

Koperty nieodłącznie kojarzy się z listami, które można wysyłać na odległość. Warto jednak wiedzieć, że ich zastosowanie może być znacznie szersze. I choć niektóre osoby, wyposażone w iPad, iPhone i smartfon, zapomniały już pewnie o ich podstawowej funkcji, są i tacy, u których koperta nadal jest w powszechnym użyciu.

Do czego służą koperty?

Podstawowe przeznaczenie, jakie przypisuje się kopercie, zna chyba każdy. Warto jednak wiedzieć, że oprócz możliwości wysyłki listu oraz kartki z życzeniami, wykorzystywana jest także na wiele innych sposobów. Koperta może bowiem służyć do wysyłki oraz przechowywania ważnych dokumentów, a także różnych wartościowych przedmiotów, niekiedy również tych charakteryzujących się dużymi gabarytami.

Oczywiście nie w każdym z tych przypadków zastosowanie znajdzie znana nam mała koperta, przeznaczona do wysyłki listów. Producent opakowań może zaoferować znacznie większe możliwości. Stwarza je dostępny, szeroki asortyment kopert, które cechują się rozmaitymi rozmiarami, kształtami, a także rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane. Ta różnorodność sprawia, że koperty mają odmienne cechy, które czynią je właściwymi do wysyłki tak zwykłego listu, jak i delikatnych i podatnych na uszkodzenia przedmiotów.

Koperta papierowa

To chyba najpopularniejszy rodzaj kopert. Zazwyczaj wykonuje się je z białego lub brązowego papieru o gramaturze od 80 do 120 g/cm3 . Standardowe, papierowe koperty dostępne są w różnych rozmiarach. Znajdują zastosowanie do przechowywania dokumentów i listów, a także wysyłki przez osoby prywatne, urzędy, instytucje państwowe oraz przedsiębiorstwa. Ich rozmiar określa międzynarodowy standard ISO 269.

Koperta bąbelkowa

Poza kopertami standardowymi na rynku dostępne są również koperty bąbelkowe. Niekiedy określa się je też jako pęcherzykowe, albo ochronne z folią bąbelkową. Ich powszechnym zastosowaniem jest przechowywanie, przesyłanie i transportowanie kruchych i delikatnych przedmiotów. Bezpieczeństwo tych rzeczy ma zapewnić budowa kopert. Na zewnątrz składają się z warstwy papierowej, a od wewnątrz wyściełane są folią z wypełnionymi powietrzem bąbelkami.

Koperta bąbelkowa, podobnie jak standardowa, dostępna jest w różnych rozmiarach oraz białym i brązowym kolorze. Poniżej przedstawiono jej przykładowe zastosowanie, uzależnione od rozmiaru.

Typ koperty bąbelkowej Wewnętrzny wymiar w mm. Przykłady zastosowania (transport, wysyłka, przechowywanie)
11/A 100 x 165 Kasety audio oraz inne drobne przedmioty
12/B 120 x 215 Przedmioty o niewielkich rozmiarach
13/C 150 x 215 Płyty CD, kasety ZIP, itp.
14/D 180 x 265 Kasety VHS, a także płyty DVD wraz z pudełkami
15/E 220 x 265 Dokumenty o formatach A5 i B5
16/E 220 x 340 Dokumenty – format A4
17/G 240 x 340 Przedmioty średniej wielkości
18/H 270 x 360 Dokumenty o formacie B4
19/I 300 x 445 Przedmioty o dużych gabarytach
20/K 350 x 470 Duże przedmioty i dokumenty o formacie A3, wielkoformatowe kalendarze ścienne

 

Jak widać zastosowanie kopert jest bardzo szerokie. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo przesyłanych towarów zapewni właściwe dostosowanie koperty do takich cech przedmiotu, jak jego wielkość, waga i podatność na uszkodzenia.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Super artykuł! W szczególności, jeśli chodzi o te wymiary i gabaryty możliwe do zapakowania, w kopertach bąbelkowych. Teraz bez problemu dobiorę odpowiednią kopertę do przesyłki. Pozdrawiam 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge