Korzystanie z butli gazowych – jak to robić bezpiecznie?

0
37


Mieszkasz w obszarze nieobjętym siecią dostaw butli gazowych i zdecydowałeś się na alternatywę, jaką jest gaz z butli? W swojej firmie wykorzystujesz wózki widłowe napędzane gazem płynnym? Jeżeli nie jesteś pewien, czy prawidłowo obchodzisz się z butlami, rozwiewamy Twoje wątpliwości.

Butla gazowa – producent ma znaczenie

Gdy stajesz przed wyborem źródła paliwa do kuchenki, ogrzewania czy innego sprzętu, łatwo możesz wpaść w pułapkę kierowania się wyłącznie ceną. Taka zasada często jest niemiarodajna, bo butla gazowa pochodząca z niepewnego źródła może mieć w sobie znacznie mniejszą ilość paliwa niż ta, za którą zapłaciłeś. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że butle o cenie zdecydowanie poniżej ogólnie przyjętej na rynku, pochodzą z niepewnego źródła. W całej Polsce działają nielegalnie napełniające butle gazem rozlewnie, funkcjonujące bez spełnienia wymagań prawnych w zakresie magazynowania, napełniania oraz dystrybucji gazów płynnych.

Podstawową wartością w branży LPG jest bezpieczeństwo. AmeriGas kontroluje stan oraz szczelność swoich butli i zaworów. Zaopatrując się w gaz z butli u sprawdzonego dostawcy, możesz być pewny jego jakości, optymalnego składu oraz ilości. Rozbudowany system ważenia produktu po napełnieniu pozwala daje użytkownikowi pewność, że zapłacił za tyle gazu ile powinien. Pamiętaj, że świeżo napełniona butla powinna mieć na zaworze plombę AmeriGas. To gwarancja jej stanu i bezpieczeństwa.

Jak przechowywać butle gazowe?

Aby Twoja butla gazowa mogła być bezpiecznie użytkowana, upewnij się, że stoi ona w pozycji pionowej i w odpowiednim miejscu. Gaz z butli jest cięższy od powietrza, nie należy więc stawiać jej poniżej poziomu gruntu, gdyż paliwo gazowe mogłoby gromadzić się w takim miejscu, stwarzając zagrożenie wybuchem. Podobne niebezpieczeństwo istnieje w pomieszczeniach o złej wentylacji.

Butla gazowa powinna znajdować się w odległości przynajmniej 1,5 metra od źródeł ciepła oraz 1 m od urządzeń mogących wytwarzać iskry, gniazd elektrycznych czy liczników energii. Temperatura w pomieszczeniu z butlą nie może przekraczać 35°C. W jednym lokalu dozwolone jest użytkowanie maksymalnie dwóch butli z których każda może mieścić do 11 kg gazu.

Na jaką butlę gazową się zdecydować?

Firma AmeriGas ma w swoim asortymencie butle o zróżnicowanej pojemności i przeznaczeniu:

  • butle stalowe o pojemności 11 kg napełniane mieszanką propanu i butanu. Są najbardziej rozpowszechnione i uniwersalne. Gaz z butli stalowej wykorzystywany jest zarówno do zasilania kuchenek gazowych jak i wózków widłowych;
  • Dom Light o pojemności 10 kg. Dzięki jej niewielkiej wadze oraz zastosowaniu reduktora Klik-On, zasilanie urządzeń gazem z butli jest łatwe i wygodne;
  • Nano to superlekka i nowoczesna butla mieszcząca w sobie 8 kg płynnego gazu. Dzięki niewielkim rozmiarom, wadze samej butli oraz reduktorowi Klik-On, świetnie sprawdzi się w kamperze i wszędzie tam, gdzie potrzebujesz łatwego w transporcie źródła gazu.

Zarówno butla gazowa Nano, jak i Dom Light napełniane są propanem, z którego korzystać można w znacznie niższej temperaturze niż z mieszanki propanu z butanem. Dzięki temu gaz z tych butli może służyć Tobie w warunkach zimowych także na zewnątrz. AmeriGas oferuje również butle Moto Light oraz Premium dla wózków widłowych, których źródłem zasilania jest gaz z butli.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge