Kredyt na budowę domu. Dopasuj do swoich potrzeb

0
189

Budowa wymarzonego domu wiąże się z mnóstwem formalności, a nie tylko fizycznej pracy. By uzyskać kredyt na budowę domu, trzeba bardzo dokładnie i rozważnie przemyśleć swoje plany. Pod względem projektu, zagospodarowania przestrzeni, wykorzystania dostępnej ziemi. Tutaj każdy metr ma znaczenie. Dla finansów, harmonogramu prac i ich przebiegu, a także dla banku. W końcu to od tej jednej instytucji zależy tak wiele. Sprawdźmy, o czym koniecznie trzeba pamiętać, by przyznane środki finansowe pomogły spełnić marzenia o pięknym domu.

Kredyt na budowę domu – zacznij od ziemi

Na początek trzeba mieć ziemię, by móc postawić dom. Najlepiej działkę budowlaną lub ziemię rolną, która zostaje zamieszczona w planach zagospodarowania przestrzennego, jako tereny mieszkaniowe. W innym wypadku formalności zaczną się już na tym etapie, bo trzeba będzie uzyskać pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji niestety droga, by otrzymać kredyt na budowę, wydłuża się i nie zawsze idzie po naszej myśli.

Ziemia odhaczona, czas na projekt. Kolejny dokument, który do uzyskania kredytu jest niezbędny. To jeden z ważniejszych etapów, bo wiąże się z kosztami. Zarówno tymi, które ponosimy na etapie budowy, jak i późniejszymi względem użytkowania domu. Potrzebny jest kosztorys budowy i harmonogram poszczególnych prac. W przypadku budowy domu można pozwolić sobie praktycznie na większość „zachcianek” architektonicznych. Oczywiście, o ile mieszą się w granicach uzyskanych zgód, możliwościach budowlanych i logicznych rozwiązaniach. Im większa powierzchnia, skomplikowane układy pomieszczeń, nowocześniejsze rozwiązania, tym wyższe kwoty.

Planowanie takiego przedsięwzięcia jest niezwykle ważne, bo pozwala ocenić własne możliwości finansowe. Uwzględniając wkład własny i biorąc pod uwagę, że bank może przyznać kredyt na budowę, który niestety nie pokryje wszystkich kosztów i okaże się, że przyjdzie nam szukać innych rozwiązań. Bądź modyfikować projekt.

Wybieramy bank

Na tym etapie rodzą się kolejne dylematy. Instytucji bankowych jest sporo. Każda może zaoferować coś innego. Znajdziemy oferty lepsze i gorsze. Dopasowanie do własnych potrzeb to podstawa. Trzeba jednak dokładnie zastanowić się, właśnie nad tymi potrzebami. Kredyt na budowę domu opiewa na kwoty, które wymagają od nas spłat, nierzadko przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Znaczenie będzie mieć zatem dosłownie i w przenośni, każda złotówka.

Dobrym pomysłem jest pomoc doradcy finansowego. Nie z wybranego banku, ale niezależnego, który pod uwagę weźmie wszystkie czynniki. Mając doświadczenie i rozeznanie w rynku, na podstawie naszych potrzeb, oczekiwań, możliwości finansowych, będzie w stanie racjonalnie ocenić dostępne rozwiązania.

Wypłata kredytu na budowę nie następuje od razu w całości, a zgodnie z harmonogramem poszczególnych prac. Swoboda korzystania z przyznanych pieniędzy ma zatem swoje warunki. O tym również musimy pamiętać, starając się o kredyt na budowę, bowiem powyższe determinować będą korzyści wynikające z konkretnych ofert.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge