Kuchnia i salon – razem, czy osobno?

1
229
Kuchnia i salon - razem, czy osobno?

Sposobów, na jakie aranżowana może zostać kuchnia i salon jest wiele. Najważniejsza decyzja dotyczy oczywiście tego, czy będzie to jedna wspólna przestrzeń, czy też dwa osobne pomieszczenia. Choć coraz więcej polaków decyduje się na aranżację kuchni otwartej na salon, takie rozwiązanie ma też sporo przeciwników. O tym, czym kierują się jedni i drudzy oraz o wadach i zaletach obu rozwiązań opowiadam poniżej.

Wspólna kuchnia i salon to ciekawy trend, który coraz częściej pojawia się we wnętrzach polskich domów. Ogromny wpływ na osoby wykonujące aranżację mają tutaj media, w tym kolorowe czasopisma branżowe, w których przedstawia się elegancko wyglądającą, wspólną przestrzeń obu pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że nie nie ma rozwiązań doskonałych. To, co dla jednych będzie idealną aranżacją, dla innych może być po prostu kłopotliwe.

Osobom, które nie są jeszcze przekonane ani do jednego, ani do drugiego rozwiązania, przytaczamy argumenty za i przeciw obu z nich.

Kuchnia i salon jako wspólna przestrzeń

Sporo miejsca

Kuchnia otwarta na salon to przede wszystkim większa przestrzeń w domu. To niewątpliwy atut, który kusi wiele osób. Nie jest jednak jedyną zaletą, wynikającą z połączenia obu pomieszczeń. Elegancko zaaranżowana otwarta na salon kuchnia może się stać jego niewątpliwą ozdobą. Jeśli zadbamy o jej ciekawy, niebanalny wystrój żal byłoby schować ją przed oczami odwiedzających salon gości.

Wygoda

Kuchnia i salon połączone w jedną wspólną przestrzeń to także duża wygoda. Dzięki niej gospodarz może bowiem przygotowywać posiłek, przyjmując jednocześnie gości w salonie. Kolejną zaletą jest to, że przy braku łączącej oba pomieszczenia ściany, serwowanie posiłków w salonie jest znacznie prostsze i szybsze. Przy tej okazji muszę wspomnieć o konieczności dobrego przemyślenia sposobu, w jaki skomunikowane zostaną oba pomieszczenia.

Zapachy gotowanych potraw

Kuchnia i salon zaaranżowane w jednym pomieszczeniu mają też wiele wad. Wśród najważniejszych należy wymienić tę, że zapachy gotowanych i pieczonych potraw będą rozchodzić się z kuchni nie tylko do salonu, ale i do reszty pomieszczeń, jako że salon zwykle otwarty jest na pozostałą część domu. O ile niektóre z tych zapachów mogą być całkiem przyjemne, o tyle inne nieco uciążliwe. Co gorsza, zapachami mogą  przechodzić ustawione w salonie sprzęty, firany itd.

Utrzymanie porządku

Z kuchnią otwartą na salon mogą mieć też kłopot osoby, które, delikatnie ujmując, mają problem z utrzymaniem w kuchni porządku. O ile bowiem elegancka i nienagannie utrzymana kuchnia prezentuje się bardzo przyjemnie, o tyle, taka, z której straszą stosy niepozmywanych naczyń lub brudnych blatów, już nie.

Kuchnia i salon oddzielnie

To rozwiązanie dla osób, które nie lubią, kiedy odwiedzający ich goście, mówiąc kolokwialnie, zaglądają im w garnki. Kuchnia i salon odseparowane ścianą pozwolą zapobiec przenikaniu zapachów gotowanych potraw do reszty do domu i pozwolą ukryć przed oczami osób przebywających w salonie nieporządek, który powstał w trakcie oddawania się sztuce kulinarnej.

Są jednak i wady takiego rozwiązania. Pierwszą z nich jest to, że w odseparowanej od salonu kuchni nie będziemy mieć kontaktu z osobami przebywającymi w salonie. Drugą, że zamknięte kuchnie wydają się zdecydowanie mniej atrakcyjne niż wtedy, kiedy kuchnia i salon tworzą wspólną przestrzeń.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Szukając mieszkania zastanawiałam się, jakie powinno być. Brałam pod uwagę fakt, iż to moje pierwsze lokum, więc zależało mi, aby było wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie potrzebowałam zbyt dużej przestrzeni, aczkolwiek rozwiązanie salon plus oddzielna kuchnia nie za bardzo przypadło mi do gustu. Małe mieszkanie w takiej konfiguracji przypomina niewielką klitkę. Szukałam inspiracji, niemniej jednak po cichutku wiedziałam już, jaką decyzję podejmę – kuchnia i salon razem to para idealna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge