Kupno działki pod budowę domu – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

0
187

Samo kupno działki jest tylko złudnie prostszą decyzją od opracowania szczegółowego projektu domu, a następnie jego wzniesienia. Decyzja o kupnie działki pod budowę domu powinna być podjęta w sposób rozważny, a dogodna lokalizacja to nie jedyny istotny aspekt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki i co sprawdzić przed finalizacją zakupu? Podpowiadamy w artykule!

Kiedy wybierać działkę?

Czy wiesz, że pora roku odgrywa istotną rolę podczas wyboru odpowiedniej działki pod budowę domu? Każda z nich rządzi się swoimi prawami. Wybierając działkę latem, będziesz w stanie ocenić jej zacienienie. Jesienią i zimą natomiast sprawdzisz, jak wygląda stan dróg, szczególnie tych nieutwardzonych. Wiosenna i jesienna aura to odpowiedni czas na ustalenie podmokłości terenu.

Niemniej jednak decydując się na kupno działki, nie przeznaczasz roku na jej wybór. Co w takim przypadku zrobić? Zobaczyć, jak powierzchnia działki pod budowę domu zachowuje się o różnych porach dnia. Istotną rolę odgrywa również położenie względem stron świata – to przydatne szczególnie podczas wyboru projektu domu.

Co sprawdzić przed kupnem działki? Rozmiar i podłoże!

Aspekt, który należy wziąć pod uwagę to rozmiar – tak ma on znaczenie. Pamiętaj, że decydując się na szerszą działkę, masz większy rozmach w wyborze projektu domu, który tym samym dopasuje się do Twojego gustu. Inny ważny aspekt to rodzaj samego podłoża. To istotny element, szczególnie gdy planujesz podpiwniczenie budynku, instalację gruntownego wymiennika ciepła czy stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Co pierwsze – kupno działki czy projekt domu?

To pytanie jest podchwytliwe, porównywane do znanego – co było pierwsze: kura czy jajko? Niemniej jednak są czynniki, które warunkują odpowiedź. Przede wszystkim to możliwości inwestora, jakimi ten dysponuje. Jeśli działka została zakupiona lub otrzymana w darowiźnie, to nie pozostaje nic innego, jak wybór projektu, spełniającego jego oczekiwania oraz potwierdzającego zgodność z warunkami zabudowy.

Jeśli natomiast jesteś aktualnie w trakcie poszukiwania najlepszej działki, którą w przyszłości chcesz zakupić, to najpierw zastanów się, jak ma wyglądać Twój wymarzony dom. Taka sytuacja jest o wiele łatwiejsza, ponieważ istnieją nieskończone możliwości realizacji swoich założeń. Projekt katalogowy, z przeróbkami, a może indywidualny? Wszystko zależy od Ciebie, Twojego pomysłu oraz środków, jakie możesz przeznaczyć na ten cel.

Dokumenty, z którymi należy zapoznać się przed kupnem działki

Istnieją dwa podstawowe dokumenty, które są nieodłącznym elementem każdej działki. Pierwszym z nich to księga wieczysta, czyli rejestr publiczny, przedstawiający stan prawny danej nieruchomości. Drugi dokument to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub studium zagospodarowania – w przypadku, gdy plan nie został opracowany. Dzięki temu dowiesz się i zorientujesz, jakie plany ma urząd na zagospodarowanie okolicy naszego przyszłego domu. Może okazać się, iż instytucja ta planuje budowę np. autostrady w pobliżu.

Kupno działki wiąże się z wieloma aspektami, które z początku nie są w ogóle brane pod uwagę. Warto przygotować sobie listę, na której spiszesz wszystkie punkty do wykonania przed finalizacją zakupu. Powodzenia!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge