Kupowanie na raty – czy to się opłaca?

1
202

Kupowanie na raty to jedna z możliwości finansowania nieplanowanych wydatków. Czy tylko nieplanowanych, które pojawiają się nagle i niespodziewanie? Niekoniecznie. W zależności od sytuacji finansowej, w jakiej się znajdujemy, może się okazać, że zakup na raty będzie korzystniejszym niż za gotówkę. Przeciwnicy wspomną zapewne o procentach, odsetkach i rozmaitych kosztach dodatkowych. Tego nie da się uniknąć, ale wybór dobrej oferty gwarantuje satysfakcjonujący zakup, choć na raty.

Kupowanie na raty – rozważ zalety

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył sytuacji, gdy w domu zepsuł się podstawowy sprzęt. Pralka, lodówka czy kuchenka. Innym razem pojawiają się problemy zdrowotne, których przecież nie przewidzimy. Samochód, choć dotąd nie buntował się na drodze, w najmniej odpowiednim momencie raczy nasz usterką. Niektóre z tych wydatków wymagają wyłożenia gotówki na stół. Inne pozwalają jednak na zastosowanie rozwiązania, jakim jest kupowanie na raty.

Brak środków finansowych w odpowiedniej wysokości sprawia, że szukamy alternatyw. Drogie sprzęty domowe, jak lodówka czy pralka, są nam potrzebne na co dzień. Nie możemy zatem czekać na kolejną wypłatę bądź moment, w którym nasze oszczędności pozwolą na zakup gotówkowy. A nawet, jeśli już finanse są na tyle duże, by wyłożyć gotówkę, to taką inwestycję dość mocno odczujemy w portfelu. Kupowanie na raty to zdecydowanie mniejsze obciążenie. Odsetki, prowizje czy inne opłaty dodatkowe, wcale nie muszą być rażąco wysokie. Wystarczy wybrać dobrą ofertę.

Korzystna oferta, czyli jaka?

Na początek koniecznością staje się dokonanie analizy własnych finansów. Ocena, co można kupić lub załatwić płacąc gotówką, a które rzeczy lepiej wrzucić w system ratalny. Pojawia się sporo ofert, tak zwanych 0%, pierwszych spłat w kolejnym miesiącu po dokonaniu zakupu, a nie od razu. Finalnie może się okazać, że wydatek rzędu kilkudziesięciu bądź kilkuset złotych miesięcznie będzie łatwiejszym do udźwignięcia, aniżeli jednorazowy wydatek na poziomie nawet kilku tysięcy złotych.

Gdy mamy problemy z oceną własnych możliwości finansowych, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Uzyskać szczegółowe informacje odnośnie wybranych zakupów, jeśli interesuje nas kupowanie na raty, we właściwym sklepie czy punkcie, gdzie chcemy dokonać transakcji. Następnie udać się do doradcy, który w sposób bezstronny oceni możliwości i dostępne alternatywy.

O tym pamiętaj!

Ofert związanych z zakupem na raty jest całe mnóstwo. By uchronić się przed zbędnymi wydatkami, na pierwszym miejscu musimy dokładnie zapoznać się umową i jej warunkami. To co niedopowiedziane bądź dopisane na samym końcu, małym druczkiem, zwykle bywa najważniejsze.

Kupowanie na raty to propozycja dla każdego, kto chce skutecznie i efektywnie zarządzać swoimi finansami. Bez narażania swojego budżetu na jednorazowy wysoki wydatek, skoro można go podzielić.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Najważniejszy parametr przy doborze kredytu to według mnie koszt kredytu z uwzględnieniem wszystkich opłat, oprocentowania. Czy się opłaca? jasne że nie, lepiej odłożyć sobie pieniądze i dopiero kupić daną rzecz, ale niestety w obecnych czasach reklama, społeczeństwo wywiera ogromną presję na nas, chcemy posiadać coś od razu, chcemy po prostu zrobić sobie przyjemność poprzez posiadania danej rzeczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge