Lampy w stylu industrialnym – dlaczego je cenimy?

0
105
Lampy-w-stylu-industrialnym-jak- wyglądają-i-dlaczego-je-cenimy?

Wraz z popularyzacją loftów we wnętrzach naszych mieszkań coraz częściej pojawiają się również lampy w stylu industrialnym. Surowe, skromne, a niekiedy majestatyczne, okazują się też piękne i eleganckie. Jednym słowem niezwykłe oprawy, które stanowią funkcjonalne oświetlenie wnętrz.

Choć lampy w stylu industrialnym pojawiły się wraz z modą na wnętrza o takim samym charakterze, dziś coraz częściej goszczą też w pomieszczeniach urządzonych w innych stylach. Możemy zobaczyć je we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, vintage, wabi sabi. Oświetlenie industrialne jest minimalistyczne, autentyczne, pozbawione zbędnego upiększania.

Duża różnorodność

Decydując się na aranżację z udziałem oświetlenia industrialnego, można wykorzystać lampy z historią pochodzące ze starych fabryk, magazynów i warsztatów lub te, które powstały współczesne i stylizowane są na industrialne. Te ostatnie stanowią stosunkowo duży udział szerokiego asortymentu producentów oświetlenia, dlatego zainteresowani takimi oprawami inwestorzy mają do dyspozycji szeroki wybór opraw.

Lampy w stylu industrialnym najczęściej powstają z takich materiałów jak metal, beton i szkło. Bardzo często zobaczymy w tej roli także nieosłonięte niczym żarówki zawieszone na “gołym” kablu.

Design industrialnego oświetlenia

Brak możliwości stosowania zdobień i dekoracyjnych dodatków może sugerować, niewielką ilość opraw o tym charakterze. – Nic bardziej mylnego. Lampy industrialne stanowią dużą i zróżnicowaną grupę produktów.

Najbardziej popularne są chyba wykonane z metalu lampy wiszące, zawieszone na długich kablach. Oprawa ma wtedy postać odwróconej misy, a z jej środka wystaje nieśmiało żarówka, która pozostaje widoczna dla użytkowników. Takie lampy zobaczymy często nad stołem i wyspą kuchenną.

Podobny design mają oprawy betonowe. W tym przypadku jednak źródło światła znacznie częściej ukryte jest w oprawie. Na rynku dostępne są także wiszące lampy w stylu industrialnym w formie metalowych kratek i ukryte za podobną kratką plafony.

Inwestor może się też zdecydować na lampy kreślarskie, oprawy znane powszechnie jako “kwoki”, a także kinkiety i lampy stojące utrzymane w tym stylu. We wnętrzach często odnajdujemy także reflektory, które dobrze doświetlają wnętrze.

Lampy w stylu industrialnym i klimat wnętrza

Surowy wygląd lamp industrialnych i ich stonowana kolorystyka nie musi oznaczać nudy ani zimnych, nieprzyjemnych pomieszczeń. Przeważnie występują one w odcieniach szarości, miedzi, a także koloru białego i czarnego. Wyjątkiem są “kwoki”, które często zobaczymy w jaskrawych kolorach.

Pomimo surowego wyrazu industrialne oświetlenie potrafi ocieplić pomieszczenie i nadać mu miłego dla oka, przytulnego wyglądu. Zawieszone na długich kablach lampy wiszące optycznie obniżają pomieszczenie, sprawiając przy tym, że wygląda bardziej przyjaźnie.

Moda na lampy w stylu industrialnym nastała wraz z loftami i trwa nieprzerwanie aż do dzisiaj. Podbija serca coraz większej liczby inwestorów, a trend ten nie wydaje się wygasać.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge