Lampy wiszące. Czym kierować się w ich wyborze?

0
187
Lampy wiszące. Czym kierować się w ich wyborze?

Najczęściej stanowią w pomieszczeniu główne źródło światła, ale sprawdzą się też jako oświetlenie uzupełniające. Doskonale wpisują się we wnętrze salonu, jadalni i sypialni. Lampy wiszące, bo o nich tu mowa, mają wiele funkcji, dlatego trudno jest przecenić ich obecność we wnętrzach naszych domów. 

Mnogość funkcji, jakie lampy wiszące mogą pełnić we wnętrzach naszych domów, sprawia, że są to jedne z najczęściej wybieranych opraw oświetleniowych. Doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny pomieszczenia i stanowią w pełni funkcjonalne źródło światła. W dużej mierze wpływają na klimat panujący we wnętrzu, a poprzez barwę światła oddziałują na nastrój przebywających w nim ludzi. Mogą stanowić silny akcent dekoracyjny albo być skromnym uzupełnieniem wykonanej aranżacji.

O ich zaletach i możliwościach aranżacyjnych, jakie wynikają z ich zastosowania, długo można by się jeszcze rozpisywać. Jest jednak jeden problem. Klasyczne i nowoczesne lampy wiszące reprezentują tak szeroki asortyment, że klienci często mają kłopot z wyborem konkretnego produktu. Postaram się więc odpowiedzieć na pytanie, czym kierować się przy wyborze lampy wiszącej?

Lampy wiszące – jedno, czy kilka źródeł światła

Zależnie od funkcji, jakie lampy wiszące mają przypisane we wnętrzu, można zdecydować się na wybór lampy jedno lub wielopunktowej. Dla osób niewtajemniczonych szybko spieszę z wyjaśnieniem, że chodzi tu o ilość wbudowanych w oprawę oświetleniową źródeł światła.

Lampy z pojedynczym źródłem światła

Lampy jednopunktowe do doskonałe rozwiązanie do wnętrz urządzonych w minimalistycznym lub industrialnym stylu. Nie zajmują dużo przestrzeni, ale dobrze oświetlają wnętrze. Doskonale sprawdzają się też w pokojach dziecięcych i sypialniach, gdzie stanowią zwykle jedną z kilku zamontowanych lamp. Wybór lamp jednopunktowych zwykle wymuszają też małe pomieszczenia.

Oprawy z wbudowanymi kilkoma źródłami światła

Lampy wielopunktowe najczęściej znajdują zastosowanie jako efektowne oświetlenie wyspy kuchennej lub stołu w jadalni. Zamontowana nad stołem lampa, by dobrze pełniła swoją funkcję, powinna wykazywać ważne cechy. Po pierwsze musi być zawieszona na takiej wysokości, by nie razić światłem zasiadających przy stole osób.  Po drugie należy zwrócić uwagę także na to, by biesiadnicy wstając, nie ryzykowali uderzeniem w wiszącą oprawę oświetleniową.

Zawieszone nad stołem lampy wiszące to doskonały sposób na efektowne oświetlenie znajdującej się na stole zastawy stołowej oraz serwowanych potraw. Pomagają stworzyć wyjątkową oprawę spotkania i niezwykłą atmosferę.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając lampy wiszące?

Jeśli spójna stylistyka wnętrza ma dla nas znaczenie, zapewne szczególną uwagę zwrócimy na to, czy wybrana oprawa koresponduje ze stylem, w jakim urządzono pomieszczenie i wnętrze całego mieszkania. Warto też dobrać oprawę do rodzaju pomieszczenia. Zdecydowanie inne lampy powinny być montowane  w pokoju dziecięcym, inne w sypialni, a jeszcze w salonie, czy przedpokoju.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge