Lampy wiszące – funkcjonalne oświetlenie, czy efektowna dekoracja

0
16

Ogromne zróżnicowanie branży oświetleniowej stwarza we wnętrzach szerokie możliwości aranżacyjne. Robiąc przegląd lamp wiszących, znajdziemy wśród nich bogato zdobione oprawy w stylu glamour oraz wykazujące się surowością lampy industrialne. Pomiędzy nimi jest jeszcze szereg innych lamp wykazujących się większą lub mniejszą skromnością. Do tego dochodzi zastosowanie zróżnicowanych materiałów oraz różnych, niekiedy zaskakujących i nieoczywistych form.

Lampy wiszące mogą pełnić we wnętrzach wiele różnych funkcji. Oprócz tej najbardziej oczywistej, jaką jest oświetlenie wnętrza, mogą też stanowić specyficzną dekorację, która nadaje mu charakteru. Planując odświeżenie pomieszczenia, wystarczy niekiedy wprowadzić do niego nową lampę wiszącą, by uzyskać aranżację o zupełnie innym wyglądzie.  W zależności od miejsca montażu lampa będzie mogła pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, uzupełniającego, funkcyjnego albo dekoracyjnego.

Zróżnicowana stylistyka

Ogromne zróżnicowanie w zakresie stosowanych w produkcji lamp materiałów oraz wykorzystania w oprawach różnych, niekiedy prostych i uniwersalnych, a innym razem zaskakujących i nieoczywistych form to znak współczesnych czasów. Szeroki asortyment lamp wiszących pozwala inwestorom i architektom wnętrz wybierać spośród wielu produktów różniących się między sobą pod wieloma względami. Takie bogactwo form zdecydowanie ułatwia tworzenie przemyślanych aranżacji i dobór do nich odpowiedniego, dokładnie wpisującego się w potrzeby użytkownika oświetlenia.

Nie powinno zatem stanowić problemu zakupienie oświetlenia, które sprosta wymaganiom wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, nowojorskim, klasycznym, czy jakimkolwiek innym. Dodatkowo można zastosować w aranżacji kilka opraw z tej samej serii, co sprawdzi, że wnętrze będzie bardziej spójne pod względem wizualnym.

Bogactwo form

Współczesne lampy wiszące z jednej strony zaskakują prostotą form i minimalizmem, z drugiej zadziwiająco nietypowym, oryginalnym designem. Dla przykładu warto wspomnieć, że nowoczesne lampy wiszące coraz rzadziej charakteryzują się symetrią. W przeciwieństwie do klasycznych żyrandoli znacznie częściej są asymetryczne i przybierają kształty brył geometrycznych. Może to być oprawa, gdzie w roli głównej występują nakładające się na siebie okręgi, w których zastosowano oświetlenie LED albo wykazująca się niebywałą precyzją wykonania i kunsztownym zdobieniem lampa z drobnymi  szklanymi kryształkami zawieszonymi wokół źródła światła.

Funkcja lamp wiszących – oświetlenie ogólne

Lampy wiszące mogą mieć wiele różnych funkcji. Najbardziej klasyczną, którą przez długi czas pełniły żyrandole, jest oświetlenie całego pomieszczenia. Światło emitowane przez zawieszoną centralnie u sufitu lampę powinno być w tym przypadku rozproszone i dobrze doświetlać wszystkie zakamarki wnętrza. To oświetlenie o charakterze ogólnym, które zapewnia komfortowe użytkowanie wnętrza po zmroku, doskonale doświetla pomieszczenie w długie zimowe wieczory i rekompensuje brak światła słonecznego. Jednak lampy wiszące doskonale sprawdzają się również w roli oświetlenia uzupełniającego.

Oświetlenie uzupełniające

Lampy wiszące znajdują zastosowanie w wydzielonych strefach większego pomieszczenia. Do takich stref możemy zaliczyć między innymi jadalnię oraz strefę wypoczynkową. Lampa zamontowana nad stołem ma przed przynajmniej dwa ważne zadania. Po pierwsze powinna dobrze oświetlać blat, co podnosi komfort przygotowywania oraz spożywania posiłków, z drugiej strony buduje klimatyczny nastrój tej strefy.  Warto zadbać o to, by zamontowane w jadalni oświetlenie miało barwę ciepłobiałą i zostało zawieszone na wysokości, która wyeliminuje zjawisko olśnienia u siedzących przy stole osób.

Lampy o charakterze dekoracyjnym

Lampy wiszące bardzo często pełnią też funkcję dekoracyjną. Przykładem mogą być zawieszone nad strefą wypoczynkową duże oprawy o nietypowych kształtach. Ich forma od razu zwraca uwagę i stanowi najważniejszy akcent dekoracyjny we wnętrzu. Wśród lamp wiszących spotkamy również takie oprawy, które doskonale dekorują wnętrze, pomimo tego, że same są skromne i niewyszukane w formie. Mowa tu o lampach industrialnych, których piękno odkrywamy w ich prostym i minimalistycznym designie.

Warto zwrócić uwagę, że wiele lamp wiszących może pełnić jednocześnie funkcję oświetlenia ogólnego lub uzupełniającego oraz dekoracyjnego. Takie oprawy bardzo często dodają wnętrzu charakteru i w ogromnym stopniu wpływają na całą aranżację.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge