Lampy wpustowe i oprawy natynkowe – dyskretna elegancja

0
72
Kitchen contemporary style. 3d visualization

Współczesne trendy w architekturze wnętrz są zgoła odmienne od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś jakość musi przeważać nad ilością. Ta zasada zaznacza się na każdym kroku i dotyczy w równym stopniu ilości wprowadzanych do wnętrza dodatków, stylistyki produkowanych współcześnie mebli, jak i form nowoczesnych opraw oświetleniowych. Z ich udziałem tworzy się przemyślane aranżacje wyróżniające się funkcjonalnością, ale i nienagannym stylem. Dialog formy i treści uwidacznia się tu w wielu elementach aranżacyjnych.

Nowoczesne pomieszczenia to prostota, minimalizm, ale także przestrzeń i praktyczne rozwiązania. Choć wydawać mogłoby się, że takie podejście do aranżacji wnętrz musi skutkować powstaniem pomieszczeń nad wyraz skromnych i surowych, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nawet zastosowanie surowych materiałów, takich jak kamień, cegła, czy beton nie zawsze prowadzi do powstania zimnych i pozbawionych miłych akcentów przestrzeni.

Wręcz przeciwnie – współczesne wnętrza to pomieszczenia proste, ale zarazem praktyczne i bardzo eleganckie. Ich największymi atutami są proste formy, umiarkowanie w ilości wprowadzanych mebli i dodatków oraz przestrzeń, która daje poczucie swobody.

Oświetlenie we współczesnych wnętrzach

Sposób stylizacji, który zaznacza się we współczesnej architekturze wnętrz, znajduje też odzwierciedlenie we wprowadzanym do pomieszczeń oświetleniu. Prostota, minimalizm i funkcjonalność – to trzy kluczowe słowa będące wyznacznikami tego, co odnaleźć możemy we współczesnym oświetleniu. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie oprawy oświetleniowe są skromne i pozbawione elementów dekoracyjnych. Zdecydowana większość jednak wyróżnia się prostą formą.

Ogromną popularnością we współczesnych wnętrzach cieszą się lampy techniczne. To kwintesencja tego, co możemy dziś oglądać w nowocześnie urządzonych, utrzymanych w stylu minimalistycznym wnętrzach. Odnajdujemy wśród nich oprawy wpuszczane w sufit, natynkowe, reflektory oraz wiele innych. Wbrew temu, co myślą niektórzy, doświetlone za ich pomocą wnętrza mogą prezentować się niezwykle elegancko.

W prostocie tkwi siła

O tej starej zasadzie pamiętali zapewne producenci oświetlenia, wypuszczając na rynek oprawy natynkowe oraz lampy w puszczane w sufit. I jedne i drugie doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach. Nie eksponują nadmiernie swojej obecności, dając jednocześnie poczucie dyskretnej elegancji. Oprawy wpustowe pozostają ukryte pomiędzy stropem a podwieszanym sufitem, skąd subtelnie oświetlają wnętrze, natynkowe natomiast zaledwie zaznaczają swoją obecność. Oprawy wpustowe pozostają niemal niewidoczne dla wzroku użytkowników, natynkowe ukazują się skromnie na tle sufitu.

Przewaga tych drugich nad pierwszymi polega na możliwości ich montażu praktycznie w każdym pomieszczeniu i przestrzeni. Spotykamy je montowane zarówno na suficie, jak i ścianie. W przypadku lamp wpustowych sprawa wygląda nieco inaczej. Ten typ oświetlenia pojawi się jedynie tam, gdzie istnieje możliwość wykonania podwieszanego sufitu.

Design opraw natynkowych i wpustowych

Prostota, skromna budowa i minimalizm nie odznacza wcale, że oprawy te nie mogą odznaczać się różnorodnością. Wręcz przeciwnie, znajdziemy wśród nich umiarkowane bogactwo kształtów i kolorów. Dlaczego umiarkowane? Dlatego, że lampy, które z natury są skromne i dyskretne, nie mogą wyróżniać się krzykliwymi, rzucającymi się w oczy barwami. Zamiast tego odnajdujemy je w spokojnych tonacjach: bieli, czerni, złota, aluminium i chromu.

Zarówno wśród opraw wpustowych, jak i natynkowych występują lampy o okrągłym i kwadratowym kształcie. Niektóre z nich mają wbudowane nieruchome źródło światła, inne dają możliwość regulacji kąta padania wiązki światła. Ta ostatnia cecha daje we wnętrzach ogromne możliwości aranżacyjne. Skierowanie światła na określony obiekt i doświetlenie konkretnych elementów aranżacji często są powodem, dla którego użytkownicy decydują się na zastosowanie we wnętrzu tego rodzaju oświetlenia.

Zastosowanie

Zarówno oprawy natynkowe, jak i wpustowe odnajdujemy w pomieszczeniach mieszkalnych, obiektach użytkowych i miejscach użyteczności publicznej. Stosowane są do doświetlenia wybranych przestrzeni oraz jako oświetlenie główne w pomieszczeniu. W tym drugim przypadku w tworzeniu oświetlenia bierze udział większa liczba opraw.

Przemyślane aranżacje z ich udziałem są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo efektowne. O licznych autach opraw natynkowych i podtynkowych może świadczyć ich popularność wśród konsumentów.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge