Lampy z abażurami – duże możliwości aranżacyjne

0
1

Lampy z abażurami nie są nowością na rynku, ale to właśnie teraz przeżywają rozkwit. Dostępność wielu modeli, które różnią się kształtem, jak i materiałem, z jakiego wykonano abażur, pozwala na uzyskanie wyjątkowej atmosfery każdego domowego wnętrza.

Jakie lampy z abażurami są dostępne na rynku? Jakie zalety i możliwości oferują nam tego typu propozycje oświetleniowe? Sprawdźmy!

Lampy z abażurami – rodzaje abażurów

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się typom abażurów, które wieńczą lampy, przede wszystkim te o konstrukcji stołowej. Nie muszą to być bowiem tylko tekstylne wykonania, choć z nimi spotykamy się stosunkowo często.

Lampy z abażurami materiałowymi, to tak naprawdę propozycje rozmaitych modeli oświetleniowych. Można się zdecydować na abażur z grubej i mięsistej tkaniny, np. weluru lub aksamitu. Dzięki temu światło będzie mocno tłumione, jego wiązka delikatnie będzie się sączyć od góry i dołu. To na tyle subtelna propozycja, że pozwala stworzyć wnętrze niezwykle klimatyczne, wręcz romantyczne. Można się tu zrelaksować, odpocząć w pojedynkę bądź we dwoje.

Tekstylny abażur, ale o materiale znacznie cieńszym, np. jedwabnym, pozwala złagodzić wiązkę światła, jednak pozostawia je wciąż na tyle wyraziste, by przy takim świetle można było czytać książkę czy rozwiązywać krzyżówkę.

Dawniej abażury były bogato zdobione, kontrastowe, różnokształtne, zakończone frędzlami bądź koralikami. Dziś stawia się raczej na minimalizm i prostotę, ale te kompozycje z dawnych czasów wciąż można znaleźć. Warto dać im szansę, ale tylko wśród aranżacji retro czy vintage, by uzyskać ten specyficzny klimat.

Zupełnie odmienną formę prezentują lampy z abażurami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Mogą to być kryształowe elementy, jednolite abażury z PCV, choć nie tylko. Te ze szklanymi i błyszczącymi detalami pasują do wnętrz w stylu glamour, zaś te drugie sprawdzają się wśród aranżacji nowoczesnych.

Dlaczego warto postawić na lampę z abażurem?

Lampy, w których źródło światła jest osłonięte abażurem to najczęściej konstrukcje stołowe. Łatwo je zatem przenosić w dowolne miejsce, a tym samym można dopasować zarówno sposób oświetlenia wybranego pomieszczenia, jak i jego wystrój do aktualnych potrzeb czy konkretnej sytuacji.

Mobilność tego typu lamp to tylko jedna z zalet. Abażury w zdecydowanej większości lamp są wymienne. To zaś oznacza, że można zmienić postrzeganie wnętrza, odświeżyć wystrój bądź przełamać monochromatyczne wydanie stawiając na nowy, kompletnie odmienny abażur.

Do salonu, sypialni i nie tylko!

Pamiętajmy również o tym, że lampy stołowe posiadające abażury nadają się właściwie do każdego wnętrza. Znajdziemy dla nich miejsce w salonie, sypialni, domowym biurze czy pokoju dziecięcym. Lampy z abażurem świetnie się prezentują w przedpokojach, przestronnych hallach, tuż przy wejściu do domu. Dajmy im zatem szansę w swoim mieszkaniu czy domu. Szybko się przekonamy, że to niedrogi i efektowny sposób na uatrakcyjnienie dowolnej przestrzeni domowej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge