Małe aneksy kuchenne we współczesnych aranżacjach

0
74
modern kitchen with white walls

Niewielkie mieszkania stwarzają znacznie mniej możliwości aranżacyjnych od tych, które są duże i przestronne. Małe kuchenne aneksy to częsty sposób na urządzenie w nich przestrzeni do przygotowywania i spożywania posiłków. Wbrew pozorom nie musi to być ciasne i niefunkcjonalne pomieszczenie. Zaaranżowany z pomysłem aneks stanie się wygodnym miejscem, w którym zjemy posiłek, napijemy się kawy z przyjaciółką, spotkamy ze znajomymi.

Współcześnie zamiast oddzielnych kuchni coraz częściej decydujemy się na aneksy kuchenne. Takie rozwiązanie dotyczy nie tylko dużych przestrzeni, ale również mieszkań o niewielkim metrażu. W obu przypadkach pomieszczenia mogą być wygodne i funkcjonalne oraz doskonale spełniać swoje zadanie.

Wydziel odpowiednią przestrzeń

Aranżując małe aneksy kuchenne, należy w pierwszej kolejności wydzielić przestrzeń, która przeznaczona zostanie do wypoczynku oraz tą, gdzie będziemy przygotowywać i spożywać posiłki. Harmonijne wnętrze to takie, w którym aneks będzie zajmował mniejszą przestrzeń, a większość pomieszczenia zostanie zaaranżowana pod salon. Aneks powinien zajmować nie więcej niż 1/3 powierzchni pomieszczenia i współgrać z resztą wnętrza pod względem stylistycznym.

Małe aneksy kuchenne – sposoby aranżacji

Aneks kuchenny może być całkiem otwarty na salon, częściowo zamknięty lub oddzielony od niego wyspą. W pierwszym przypadku zyskamy przestronną przestrzeń i lepiej doświetlimy znajdujące się w strefie gotowania meble i sprzęty. Jednocześnie jednak strefa robocza, która przy intensywnym gotowaniu nie zawsze pozostaje czysta, będzie widoczna z salonu.

Małe aneksy kuchenne częściowo zamknięte lub zasłonięte wyspą nie tylko pozwalają na lepsze wydzielenie strefy kuchennej, dyskretne zasłonięcie znajdujących się w kuchni sprzętów, ale także stwarzają dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Funkcjonalne wnętrze

Aranżując niewielkie aneksy, należy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Wskazane jest wydzielenie trzech podstawowych stref: gotowania, przechowywania i zmywania. Ich wyodrębnienie podniesie komfort pracy i pomoże zachować porządek podczas przygotowywania posiłków. Konieczne jest również zadbanie o wystarczająco duży blat roboczy. Nawet w małych kuchniach musimy dysponować odpowiednią przestrzenią, by przygotować posiłek.

Niezależnie od stylistyki wnętrza i metrażu mieszkania małe aneksy kuchenne mogą stwarzać wygodną przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków. Przy ich aranżacji szczególną uwagę zwrócić należy na funkcjonalność pomieszczeń.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge