Meble po renowacji – nowe wydanie w domu?

0
127

Antyczne meble po renowacji potrafią prezentować się naprawdę wyjątkowo. Jeśli nasz dom bądź mieszkanie urządzone są w stylu rustykalnym, lubimy klasyczne kształty i antyczne elementy, będzie to dla nas świetna okazja, by uzupełnić tak stworzoną aranżację. Takie wykonania mają w sobie ducha czasu, dlatego chętnie na nie stawiamy, nawet mając na uwadze wysokie ceny. Kłopotliwy może się okazać zakup mebli po renowacji bądź też przed jej wykonaniem. Kiedy i jakie meble warto kupić, by nie szpeciły, a zdobiły domostwo?

Meble po renowacji czy przed?

Znajdujemy szafeczkę, komódkę, stolik bądź krzesła, o których właśnie marzyliśmy. Świetnie! Połowę sukcesu mamy za sobą. Niestety w wielu miejscach widzimy uszkodzenia. W szafce nie ma zamka, a w komódce brakuje kluczyka. Krzesła i stolik chwieją się zamiast stać stabilnie. Cena jest jednak okazyjna w porównaniu do tej, jaką zaproponował inny sprzedawca, ale już za odnowione meble. A gdyby tak samodzielnie wziąć się za naprawy, odnawianie i renowację?

Teoretycznie możemy oszczędzić sobie finansów i sami zająć się naprawami. Niestety wiele uszkodzeń wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiednich środków i umiejętności, by skutecznie uporać się z uszkodzeniami. Ponadto meble po renowacji niekiedy wyglądają gorzej, niż tuż przed jej wykonaniem. Wszystko zależne jest od tego, z jakimi uszkodzeniami mieliśmy do czynienia.

Rodzaje uszkodzeń i napraw

W antycznych meblach nasze oczy mogą razić delikatne dziurki, które sugerują obecność owadów z rodziny kołatkowanych. Mała liczba otworów, które widzimy na powierzchni nie musi, lecz niestety może sugerować, że drewno w środku już dawno zostało „zjedzone” przez owady. Taki mebel potrafi rozpaść się w pół, w najmniej oczekiwanym momencie. Do zakupu mebli po renowacji, które posiadały tego typu uszkodzenia, trzeba podchodzić z dużą dawką ostrożności.

Bardzo często spotyka się uszkodzenia forniru. Wyszczerbienia przy krawędziach – teoretycznie niewielkie, sprawiają sporo problemów. Bardzo małych uszkodzeń tego typu nie da się naprawić, a te większe, gdy już będą meble po renowacji, mogą zbytnio rzucać się w oczy. Najlepiej wykonać maskowanie poprzez barwienie na odpowiedni kolor.

Nie ma większych problemów z dokupieniem zamków, ale już nieco trudniej jest z okuciami. Można poszukiwać oryginałów, co jednak jest raczej dziełem przypadku, aniżeli prostym zakupem. Zdecydowanie łatwiej zamówić kopię elementu, którego brak stwierdzamy.

Trudność może sprawiać usuwanie niektórych plam, np. z atramentu, ale poradzić sobie z kolei można, z wgnieceniami. Najdroższą opcją staje się wymiana obić czy tapicerki, dlatego tu warto znaleźć meble po renowacji, by uniknąć wydatku rzędu nawet ponad 1000 złotych.

Czasami uszkodzenia są tak niewielkie, że nie opłaca się ich naprawiać, a wręcz są w stanie dodać odrobiny uroku antycznym elementom. Z tego względu należy dobrze przemyśleć zakup, jakim są meble po renowacji. W niektórych sytuacjach nabytek przed renowacją staje się bardziej opłacalny, ale to już kwestia wiedzy w tym temacie – na co zwracać uwagę i co jest warte swojej ceny.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge