Mieszkanie w lofcie, kilka podpowiedzi

0
92

Od pewnego czasu coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie w lofcie. Ten ciekawy sposób na aranżację mieszkania nie jest niestety prostą inwestycją. Przestrzeń, która nie jest typowa dla pomieszczeń mieszkalnych, może stanowić nie lada wyzwanie.

Mieszkanie w lofcie jest stosunkowo trudnym do realizacji, ale także bardzo modnym rozwiązaniem. Osobom niewtajemniczonym wypadałoby jednak tytułem wstępu wyjaśnić pokrótce, czym dokładnie jest loft.

Mieszkanie w lofcie, czyli gdzie

Loftami nazywamy mieszkania, które urządzone zostały w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, czyli przykładowo halach magazynowych, fabrykach itp. Loftem będzie jednak również mieszkanie w nowym budownictwie, charakteryzujące dużą i otwartą przestrzenią, które utrzymane zostało w industrialnym stylu. Wtedy najczęściej lokalizuje się je na poddaszu.

Loft, krótka charakterystyka

Mieszkanie w lofcie różni się znacznie od pomieszczeń mieszkalnych, jakie znane są nam z domów jednorodzinnych, czy bloków z wielkiej płyty. Przede wszystkim charakteryzują się znacznie większą od nich powierzchnią i otwartą przestrzenią.

Pomieszczenia są wydzielona z całej przestrzeni tylko w takim stopniu, jaki konieczny jest to zagwarantowania intymności w tych pomieszczeniach, w których jest to konieczne. Wydzielona zostanie zatem toaleta i niekiedy także sypialnia i pokój dziecięcy, jeśli taki w mieszkaniu się znajduje. Reszta pomieszczeń stanowi zazwyczaj otwartą przestrzeń mieszkalną.

Mieszkania w loftach są zwykle bardzo wysokie, dlatego nierzadką praktyką jest realizacja antresoli, gdzie powstaje dodatkowa powierzchnia mieszkalna. Zazwyczaj lokalizuje się tam sypialnie, ale równie dobrze, może to być inne pomieszczenie.

Lofty cechują się nie tylko tym, że są przestronne, ale również bardzo jasne. Sprzyjają temu wielkie przeszklenia, które wpuszczają do środka dużą ilość światła.

Moda na lofty

Moda na mieszkanie w lofcie przywędrowała do Polski z Nowego Yorku. Trend taki powstał tam w latach 50 ubiegłego wieku, kiedy pomieszczenia przemysłowe zajmowali głównie artyści. Tworzyli w nich pomieszczenia mieszkalne i swoje pracownie. Realizacjom takim sprzyja niska cena najmu oraz to, że jasne, otwarte przestrzenie stanowiły odpowiednie miejsce do pracy twórczej.30

W Polsce prekursorem trendu tworzenia loftów jest Łódź, miasto, które charakteryzuje się liczną pofabryczną zabudową . Obecnie śmiało można powiedzieć, że jest to polska stolica loftów.

Kto mieszka w loftach

Nie każdy chciałby mieszkać w lofcie. Są osoby, które zdecydowanie bardziej wolą tradycyjne mieszkania. Mieszkanie w lofcie mogłoby być też trudne dla rodzin z dziećmi. Preferują je natomiast single i osoby ze świata sztuki.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge