Młot udarowy – jaki wybrać do kucia?

0
14

Młot udarowy to rodzaj elektronarzędzia o bardzo dużej sile udaru, przeznaczony najczęściej do skuwania płytek, kucia w betonie, podkuwania lub wyburzania. W niniejszym artykule przyjrzymy się modelom, jakie warto wybrać właśnie do kucia.

Młoty udarowe przeznaczone do kucia miękkich materiałów są zwykle mniejsze i lżejsze (ich średnia masa to od 5 do 10 kg), a energia udaru w nich zwykle oscyluje na poziomie 7-12J. Młotki tego typu sprawdzają się przy pracach remontowo-budowlanych: skuwania posadzki lub płytek na ścianie, drobniejszych pracach wyburzeniowych (np usuwanie ścianek działowych) lub wykuwaniu wnęk w ścianach.

W tego typu młotach prace związane z kuciem powinny stanowić minimum 60% całości prac. Prace rozbiórkowe powinny być w mniejszości, inaczej możemy szybko zniszczyć głowicę lub zatrzeć silnik. Zdecydowanie lepiej w tej sytuacji wybrać młotek powyżej 10kg wagi i mocy około 15-20J.

Młoty przeznaczone do kucia blachy, betonu lub asfaltu natomiast osiągają wagę do 20kg, a energia udaru sięga w nich do 60J. Niektóre posiadają specjalne stelaże ułatwiające transport oraz pracę nimi.

Jak wybrać młotek do kucia?

Decydując się na zakup młotka do kucia, oprócz jego wymiarów, warto skupić się na następujących aspektach:

 • średnica dłut i wierteł, jakie można wykorzystać do pracy danym młotem,
 • moc udaru i pobór energii elektrycznej,
 • ilość udarów,
 • prędkość obrotowa,
 • regulacja udarów i obrotów,
 • typ uchwytu – SDS Max czy SDS Plus,
 • funkcja tłumienia drgań.

W przypadku średnicy dłut i wierteł – chodzi o zakres, w jakim będziemy mogli montować osprzęt. Warto się także rozejrzeć na rynku i sprawdzić, jak przedstawia się oferta dla uchwytu, jaki w wybranym młotku jest obecny. Jeśli mamy jakieś szczególne wymagania – może się okazać to bardzo kłopotliwe.

O mocy udaru wspominaliśmy już wcześniej, warto jednak pamiętać, że im większa moc tym z twardszym materiałem możemy pracować. Podobnie jest z ilością udaru – amatorski młotek do kucia ma około 1000 uderzeń na minutę, podczas gdy profesjonalne, mocne młoty wyburzeniowe charakteryzują się nawet 4000 uderzeniami na minutę.

Prędkość obrotowa mówi o wydajności, z jaką pracuje silnik. Parametr ten pozwala nam ocenić, jak szybko zostanie wykonana dana praca.

Z pozostałych parametrów duże znaczenie ma funkcja tłumienia drgań. Jest ona istotna zwłaszcza w młotkach, którymi pracujemy na co dzień. Długotrwałe kucie przenosi na nasze ciało wibracje, które, jeśli jesteśmy na nie stale eksponowani, mogą powodować problemy zdrowotne. Drgania szybciej powodują także zmęczenie mięśni, sprawiają więc, że możemy pracować krócej.

Jacy producenci warci są uwagi?

Producentów młotów kujących, obecnych na polskim rynku, jest kilkudziesięciu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na propozycje od:

 • Bosch – niemiecka firma pozostaje liderem w kwestii narzędzi budowlanych. W przypadku młotów kujących mają w ofercie zarówno modele amatorskie, półprofesjonalne,  jak i profesjonalne. Do najlepiej ocenianych modeli należą młot kujący Bosch GSH 27 VC, młot udarowo obrotowy Bosch SDS GBH 2-28 Professional, czy też młot do kucia Bosch SDS plus GBH 4-32 DFR Professional,
 • Makita – japoński potentat oferuje jeden z najmocniejszych obecnie młotów udarowych o energii udaru 62J. Do ciekawych propozycji należy także linia młotów kujących, należących do serii SDS-Max, zwłaszcza HR5202C.
 • Hikoki (dawniej Hitachi) – marka ta bez wątpienia ma do zaoferowania mocne i wydajne narzędzia budowlane. Wśród ich propozycji warto zwrócić uwagę na model DH45MEY WSZ oraz DH28PMY WSZ.
 • DeWalt – z ciekawych propozycji amerykańskiej marki warto wyróżnić młot do kucia DeWalt D25430K, młot kujący DeWalt D25831K, czy też młot udarowo-obrotowy DeWalt DCH253N.
Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge