Odnowa mebli – sposób na zmianę aranżacji wnętrza

0
236
Odnowa mebli

Odnowa mebli to doskonały sposób na uzyskanie efektownej aranżacji w każdym wnętrzu. Dzięki renowacji stare i zużyte lub po prostu takie, które już nam się znudziły meble, mogą znów wyglądać efektownie i elegancko. Odnawiane meble doskonale sprawdzają się w wielu wnętrzach, choć najlepiej chyba wpisują się w styl prowansalski.

Poddawane renowacji, stylizowane na stare meble, to w ostatnich czasach prawdziwy hit. W ten sposób powstają niezwykle efektowne szafy, komody, łóżka i stoły. Odnowa mebli może odbywać się metodą manualną albo z użyciem wosku. Można też pomalować meble na biało przecierane, które idealnie pasują do wnętrz prowansalskich.

Odnowa mebli – po co to komu?

Renowacja mebli to świetny sposób na kompletną przemianę wnętrza. Dzięki niej można uzyskać zupełnie inny wygląd pomieszczenia, odświeżyć je i wprowadzić nowe elementy wystroju. Jednak podjęcie decyzji o odnowie zazwyczaj nie jest łatwe. Najczęściej powstrzymuje nas to, że meble nadal nadają się do użytku i choć może czasy swojej świetności dawno mają już za sobą, to ciągle spełniają swoją podstawową funkcję.

A gdyby tak oprócz niej, pełniły też funkcję reprezentacyjną, doskonale prezentując się we wnętrzu i przyciągając wzrok naszych gości?

Meble postarzane, czyli stare – nowe meble

Odnowa mebli poprzez ich postarzanie to zabieg, który można wykonać w domu samodzielnie. Współcześnie istnieje wiele technik, które na to pozwalają. Wystarczy zmienić kolor mebla, zamaskować jego niedostatki i ukryć ślady wieloletniego użytkowania. Ułatwia to powracająca moda na meble  z XVIII w. lub stylizowane na takie, które pochodzące z tego okresu.

Meble postarzane biało przecierane

Pojedyncze elementy wyposażenia wnętrz efektownie, a zarazem subtelnie odnowisz dzięki takim barwom, jak złamane biele, błękity, szarości i kolory kremowe. Odnowa mebli dokonana w taki sposób sprawi, że delikatnie wkomponują się one we wnętrze. Przemalowane meble dodatkowo można wykończyć ciemnym woskiem, dzięki czemu ich powierzchnia zyska subtelnej i dodającej im uroku patyny. Bardzo ciekawie wyglądają też białe i kremowe meble z przetarciami farby, które świadczyć mają o ich długim użytkowaniu.

Postarzanie manualne

Efekt postarzenia uzyskasz manualnie przecierając powierzchnię nie do końca wyschniętej jeszcze farby na meblu. Czynność tę należy wykonywać lnianą szmatką, którą wcześniej trzeba delikatnie zwilżyć wodą. Dzięki starciu powierzchniowej warstwy farby odsłoni się warstwa spodnia. Postarzając meble manualnie najlepiej prowadzić rękę kulistymi ruchami i cały czas monitorować powstający na skutek tej czynności efekt. Po osiągnięciu pożądanego wyglądu, pozostaw mebel do całkowitego wyschnięcia.

Jeśli natomiast przymierzasz się do wykonania przetarć na meblu z wyschnięta już farbą, powinieneś użyć do tego celu papieru ściernego.

Odnowa mebli poprzez postarzanie woskiem

Ta metoda jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga większej wiedzy i umiejętności. Aby wykonać postarzanie, należy lekko podgrzać wosk. Można to zrobić wkładając go do żaroodpornego naczynia, które następnie podgrzewane będzie w rondlu z wodą. Następnie trzeba dodać tryplę i pigment w proszku, wymieszać wszystkie składniki i poczekać, aż wystygną. W ten sposób otrzymamy gotową masę. Na początek należy nałożyć ją na niewidoczny fragment mebla, w celu wypróbowania. Wosk nanosi się poprzez nakładanie większej jego ilości w zagłębienia i zdobienia mebla. Naniesiony wosk schnie przez ok. godzinę, a po tym czasie należy wypolerować powierzchnię mebla bawełnianą ściereczką.

Kierując się naszymi wskazówkami, ze starych i wysłużonych mebli, stworzysz nowe – postarzane. Odnowa mebli daje ogromną satysfakcję, a co najważniejsze, może być wykonywana samodzielnie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge