Oświetlenie w garażu – o czym warto pamiętać

0
154
Oświetlenie w garażu

Zależnie od tego, czy garaż będzie służył jedynie jako miejsce do parkowania samochodu, czy również jako pomieszczenie gospodarcze lub warsztat, oświetlenie w garażu powinno zostać zaplanowane w nieco odmienny sposób. Innego bowiem oświetlenia wymaga pomieszczenie, którego celem jest wyłącznie stworzenie bezpiecznego miejsca do parkowania pojazdu, a zupełnie innego, jeśli zamierzamy wykorzystywać je do majsterkowania lub wykonywania innych precyzyjnych prac.

Już na etapie budowy domu warto dokładnie zastanowić się nad celem, jakiemu służyć będzie garaż. Od tego uzależnione będzie, czy stworzymy w pełni funkcjonalne pomieszczenie, czy też takie, które tak naprawdę nie będzie w pełni spełniało naszych oczekiwań.

Przykład z życia wzięty

Wielu osobom zdarzyło się bowiem wybudować garaż z przeznaczeniem na przechowywanie samochodu i był to jedyny cel, jakiemu miało służyć pomieszczenie. Z czasem jednak okazało się, że w garażu ustawiono rowery, hulajnogi, pudło z ozdobami choinkowymi, a do tego pomieszczenie okresowo wykorzystywane jest jako warsztat do wykonywania drobnych prac. Czy w takim przypadku pierwotnie zaprojektowane oświetlenie w garażu sprosta nowemu przeznaczeniu pomieszczenia?

Garaż i naturalne oświetlenie

W garażu, niezależnie czy jest to budynek wolnostojący, w zabudowie szeregowej, czy też dom jednorodzinny, najczęściej występuje ograniczona ilość niewielkich rozmiarów okien, lub nie ma ich w ogóle. Niewielkie okna, które zazwyczaj dodatkowo wyposażone są w antywłamaniowe zasłony, doskonale chronią wnętrze pomieszczenia przed niepożądanymi spojrzeniami. W przeszłości dość częstym, współcześnie nieco rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest wstawienie luksferów w miejsce tradycyjnych okien. W ten sposób światło słoneczne dociera do pomieszczenia, jednocześnie ograniczając możliwość dostrzeżenia z zewnątrz tego, co znajduje się w środku.

Sztuczne oświetlenie w garażu

Jeśli garaż będzie służył jedynie do przechowywania samochodu i zabezpieczenia go przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz ewentualną kradzieżą, pomieszczenie nie będzie wymagało montażu intensywnego oświetlenia. W zupełności wystarczająca może okazać się lampka z rozproszonym źródłem światła, która dodatkowo wyposażona zostanie w czujnik ruchu. Dzięki temu, nawet jeśli docierające z zewnątrz naturalne światło nie będzie wystarczające do komfortowego i bezpiecznego poruszania się po pomieszczeniu, zrekompensuje je aktywowane ruchem sztuczne oświetlenie w garażu.

Jeśli poza podstawową funkcją pomieszczenie będzie pełniło również rolę warsztatu, oprócz oświetlenia ogólnego, warto zatroszczyć się też o oświetlenie strefowe stołu warsztatowego. Takie oświetlenie powinno być odpowiednio ukierunkowane i nieco mocniejsze od  oświetlenia ogólnego. Jego montaż umożliwi wykonywanie precyzyjnych prac warsztatowych i sprawi, że pomieszczenie stanie się funkcjonalne.

Najczęściej wykorzystywane oświetlenie w garażu to lampy jarzeniowe. Montując je, pamiętaj o stosowaniu elektronicznego zapłonnika, co ograniczy migotanie światła. Komfort użytkowania to gwarancja funkcjonalności pomieszczenia.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge