Oświetlenie do ogrodu. Co warto wiedzieć

0
143
Oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie spełnia niemalże te same funkcje, co w naszych domach. Ma podświetlać ścieżki ogrodowe i drogi prowadzące do domu. Ułatwiać poruszanie się po zmroku. Zadaniem lamp stosowanych w zielonych przestrzeniach jest także tworzenie atmosfery i klimatu tego miejsca. Mamy zatem funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne, w znacznym stopniu wpływające na finalną aranżację. Wybór lamp ogrodowych wymaga jednak zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo instalacji, montażu, jak i kupowania produktów odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Wizualizacja i sposób umiejscowienia

Światło sączące się spomiędzy zielonych liści czy kolorowych kwiatów, wieczorową porą przystraja ogród w romantyczną atmosferę. To, które oferują lampy solarne pozwala bezpiecznie dotrzeć nocą od bramy aż pod same drzwi. Dobry plan i wybór konkretnych lamp to priorytety, bowiem uzyskujemy nie tylko efekt dekoracyjny, ale i eliminujemy ryzyko podeptania roślin, potknięcia się, zgubienia czegoś pośród zielonej aranżacji.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jak będzie wyglądało światło w warunkach rzeczywistych. Wystarczy wziąć ze sobą przenośne źródło światła, na przykład latarkę i spróbować w ten sposób oświetlić miejsca, w których wstępnie planujemy umieścić lampy. To, co teoretycznie wydaje się być ciekawym pomysłem, w warunkach rzeczywistych może dawać niezadowalający efekt.

Sposób umiejscowienia źródeł światła jest ważny, także ze względu na rośliny. Zbyt mocne światło, umieszczone bardzo blisko roślin może skutkować ich zniszczeniem. Poza tym od siły i koloru światła zależy, jaki efekt ostatecznie uzyskamy.

Kolejno planowanie oświetlenia związane jest z wyborem poszczególnych lamp. Innego rodzaju oprawy przeznaczone są do montowania pod dachami, w miejscach częściowo osłoniętych na przykład elewacją, a innego te, które będą przez całą dobę narażone na działanie warunków atmosferycznych.

Dostępne rodzaje lamp ogrodowych

Lampy ogrodowe dostępne na rynku to ogromny wybór. Stylistyka, materiały czy też kształty, dzięki którym z powodzeniem można je dopasować do wybranej aranżacji ogrodowej. Ze względu na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych, najczęściej stosowane materiały to szkło i metal. Znajdziemy jednak kompozycje oświetleniowe tworzone z włókna szklanego. Dominują proste, wręcz minimalistyczne formy, białe, czarne, srebrne i ciemnozielone barwy. Z powodzeniem znajdziemy jednak fantazyjne, rzeźbiarskie kompozycje, które wpiszą się w klimat odważnych aranżacji.

A pośród lamp ogrodowych znaleźć możemy:

  • lampy żeliwne – coraz mniej popularne, ponieważ żeliwo jest ciężkie i z czasem ulega korozji. Tutaj można liczyć na wykonania ciekawie prezentujących się latarni. Najczęściej jednak swoje miejsce znajdujących w parkach czy na ulicach, rzadziej w przydomowych ogrodach,
  • lampy aluminiowe – estetyczne, lekkie i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Do tego aluminiowe lampy mogą być lakierowane bądź anodowane, stąd produkuje się je w wielu kolorach. Jak i wydaniach, pośród których nie brakuje klasycznych latarni czy też prostych i nowoczesnych modeli,
  • lampy z tworzywa sztucznego – także trwałe, bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do wykonania korpusów często służy poliamid, a kloszy – poliwęglan bądź acrylik. Dzięki zastosowaniu takich materiałów można uzyskiwać konstrukcje o dowolnych kształtach i szerokiej stylistyce. Zadowalają również pod względem cenowym.

Praktycznie, ładnie, ale i bezpiecznie

Montaż rozmaitych instalacji oświetleniowych to nie bajka. Przyda się fachowiec, który posiada wiedzę specjalistyczną, stąd zadba o każdy aspekt na tym polu. My postawmy przede wszystkim na wybór nie tylko ładnych, ale również odpowiednich pod względem właściwości produktów oświetleniowych.

Instalację ogrodu najczęściej podłącza się do oddzielnego obwodu i zabezpiecza wyłącznikami – nadmiarowoprądowym oraz przeciwporażeniowym. W dużym ogrodzie warto wydzielić kilka obwodów, by móc poszczególne elementy włączać i wyłączać niezależnie od siebie.

Pośród parametrów, które będą dla nas istotne podczas zakupów, znajdujemy szczelność opraw oznaczoną symbolem IP. Lampy do ogrodu powinny mieć szczelność na poziomie minimum 44. Warto wybierać te, które mają IP 54, IP 55 lub IP 56. Oświetlenie do oczek wodnych winno mieć IP 68.

Najbezpieczniejsze, tanie i nie wymagające zastosowania instalacji, są lampy solarne. W ogrodach sprawdzają się doskonale. Trzeba jednak pamiętać, że dają słabsze światło niż oświetlenie tradycyjne. Nie warto stawiać na najtańsze lampki solarne z promocji czy też za kilka złotych, ponieważ szybko zawiedzie nas ich jakość. Wyższa jakość nie będzie opiewać na cenę niemożną do udźwignięcia. Co najważniejsze jednak, dobra lampa solarna, gdy naładuje się w ciągu dnia, da jednolity strumień światła nawet przez 8h po zmroku.

Ciekawe rozwiązania

Oczka wodne, fontanny i tym podobne instalacje w ogrodach dają niesamowity efekt. Warto podkreślić go z pomocą światła. W tym wypadku sprawdzą się pływające reflektorki oraz lampy wodne, o wodoodpornych obudowach i kolorowych przesłonach.

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy z pomocą oświetlenia LED-owego. To nowoczesne rozwiązanie, które zyskuje uznanie pośród użytkowników. Nie tylko ze względu na ozdobę, jaką stanowi barwne światło, ale i oszczędności. Dużo jasnego światła za sprawą poboru na poziomie 1 W, jaki oferuje dioda LED, w porównaniu do 40 W zużywanych przez tradycyjny reflektor.

Do podświetlenia z góry bądź z dołu, elementów architektury o charakterze ozdobnym, doskonale sprawdza się oświetlenie ogrodowe o niskim napięciu.

Podjazd prowadzący do garażu oraz chodnik, dobrze jest podświetlić oprawami najazdowymi. Mogą wytrzymywać nacisk do nawet 1000 kilogramów, stąd najechanie kołem nie spowoduje uszkodzeń. Są maksymalnie szczelne i odporne na działanie wody, a montuje się je w podłożu.

Planując oświetlenie do ogrodu warto pomyśleć o czujnikach ruchu. To sposób na wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po tych przestrzeniach. Komfort użytkowania, a także możliwość zaprogramowania, w zależności od wybranych produktów, kiedy i na jak długo mają się włączać poszczególne rodzaje oświetlenia.

Koszty instalacji

Planując wykonanie oświetleniowych instalacji ogrodowych pod uwagę bierzemy:

  • ceny lamp – te mogą wahać się do kilkunastu do kilkuset złotych za sztukę,
  • ceny przewodów rozprowadzanych po ogrodzie – ~ 3-8zł/mb,
  • ceny gniazdek zewnętrznych – około 40zł,
  • koszt podłączenia punktów świetlnych – ~ 100-150zł

Zabawa światłem

Oświetlenie w ogrodzie na równi spełnia funkcje praktyczne, co dekoracyjne. W dużym stopniu stawiamy na różnego rodzaju lampy, których wybór na rynku jest niemały. Ciekawą propozycją i alternatywą dla typowych, klasycznych rozwiązań, są na przykład podświetlane donice czy też siedziska.

Ostateczny wybór zależeć będzie od budżetu finansowego przeznaczonego na ten cel, efektu, jaki chcemy osiągnąć, a także własnych upodobań. Planując aranżację światłem nie możemy zapominać o architekturze obiektu, który wraz z oświetlonym ogrodem będzie stanowić kompatybilną całość. Zważmy jednak na fakt, że konwencjonalnie nie musi oznaczać nudno, a ekstrawagancko nie równa się przesadnie.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge