Oświetlenie do pokoju dziecka – doradzamy!

1
229

Dobrze dobrane oświetlenie w domu ma ogromne znaczenie, w szczególności, jeśli chodzi o oświetlenie do pokoju dziecka. Urządzając przestrzeń dla swojej pociechy, musimy zadbać nie tylko o funkcjonalne meble czy też przyjazne kolory. Światło spełnia bardzo ważne role w rozwoju malucha. Każdy rodzic powinien zadbać o dobór poszczególnych punktów światła, ale i przemyślane ich rozmieszczenie.

Zasady, o których powinieneś pamiętać – oświetlenie do pokoju dziecka

Światło ma dawać poczucie bezpieczeństwa, gdy nadchodzi noc. Z drugiej strony powinno doskonale oświetlać te miejsca, w których nasze dziecko spędza najwięcej czasu i wykazuje najwyższą aktywność. Dla rodziców ważne jest, by w odpowiednich warunkach oświetleniowych przewijać, pielęgnować i przebierać malucha.

Planując oświetlenie do pokoju dziecka dobrze jest postawić na kilka źródeł. Nie obejdzie się bez światła głównego, ale i dodatkowych punktów, dzięki którym zredukujemy cienie i doświetlimy miejsca, do których nie dość dobrze dociera światło dzienne.

Zwróć uwagę:

  • na instalację rozproszonego światła przy suficie, natomiast dodatkowych punktów w miejscach aktywności dziecka i dokonywania czynności pielęgnacyjnych,

  • źródło światła punktowego nie może razić w oczy – umieść je po bokach,

  • rozmieszczając oświetlenie do pokoju dziecka, nie zapominaj o podłodze, na której maluch bardzo często bawi się, rysuje, uczy,

  • na koniec wybierz dodatkową lampkę nocną, która subtelnie oświetli pokój, by dziecko nie bało się zasnąć, ale nie będzie zaburzać snu. Dobrym rozwiązaniem są także systemy ściemniania oświetlenia.

Funkcjonalnie, ale i wesoło

Zarówno najmłodsza pociecha, jak i nastolatek, potrzebują atmosfery wnętrza. Klimatu przyjaznego, który nie tylko będzie sprzyjał nauce, ale i pozwoli swobodnie spędzać czas z rówieśnikami. Atmosferę wnętrza, która zachęca, pobudza, a jednocześnie sprawia, że dziecku przyjemnie jest spędzać czas w swoim pokoju, stworzą lampy dekoracyjne.

Na rynku bez problemu można znaleźć oświetlenie do pokoju dziecka opatrzone motywami bajkowymi. W różnych kształtach i formach, dopasowane do zainteresowań nieco starszej pociechy. Lampy w kształcie piłki nożnej dla chłopaka czy też opatrzone grafikami lalek, motylkami, kwiatuszkami dla dziewczynek.

Dla dorastającego człowieka

Typowo dziecięce lampy nie będą odpowiadały nastolatkom, którzy czują się już dorośli. Oświetlenie główne i punktowe powinno być zatem możliwie uniwersalne, by przez co najmniej kilka lat nie zaszła potrzeba jego wymiany. Z kolei lampka biurkowa to stosunkowo niewielki koszt. Można zatem lampkę na biurko, lampkę nocną czy też oświetlenie ozdobne podłączane do gniazdka, dobrać typowo pod wiek i upodobania malucha. A z czasem zmieniać na coś mniej dziecięcego.

Nie zapominajmy również o odpowiednim rodzaju żarówek, mocy światła i jego barwie. Maluch w swoim pokoju spędza sporo czasu, na zabawie, nauce. Zatem oświetlenie do pokoju dziecka powinno pozwalać się koncentrować, a także nie może zbytnio męczyć wzroku.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Proste trenowanie na miesnie klatki piersiowej zakladaj w biurowca, na miekkim podlozu. Usiadz na ziemi i wyprostuj plecy. Nogi zegnij w kolanach. Unies dlonie nad glowe, dalej w ekspresowym tempie rozkladaj ramiona na boki. Mozesz takze zginac i prostowac ramiona naprzemiennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge