Oświetlenie trudno dostępnych miejsc

1
218

Jak oświetlić trudno dostępne miejsca? Na rynku jest sporo lamp do wyboru, ale często zdarza nam się kupować te, które ostatecznie nie spełniają swoich funkcji. W każdym mieszkaniu czy nawet dużym domu znajdujemy kąty, wnęki i miejsca, które wymagają szczególnej uwagi podczas oświetlania. Do tego dochodzą pomieszczenia o niewielkim metrażu lub wręcz przeciwnie, bardzo przestronne. Zaskakujące, jeśli chodzi o kształt czy układ. Tradycyjne rozwiązania, chociażby w postaci popularnych żyrandoli, niekoniecznie sprawdzą się w takich miejscach. Co zatem wybrać?

Lampy natynkowe i problem z głowy!

Wąskie korytarze lub niskie pomieszczenia są na tyle trudne do urządzenia, że najbardziej tradycyjne, klasyczne rozwiązania, niestety nie sprawdzają się. Tutaj problem może stanowić także oświetlenie. Bardzo ważne, bo przecież chodzi o komfort poruszania się, a jednocześnie spójny efekt aranżacyjny. Do tego dochodzi kwestia doświetlenia wszystkich zakamarków, czego nie da się osiągnąć z oświetleniem centralnym. Co robić?

Na pomoc przychodzą lampy natynkowe. Minimalistyczne, proste w montażu, a przy tym wciąż eleganckie i ciekawie wykonane. To konstrukcja oświetlenia, która udowadnia, że im mniej, tym lepiej. Nie trzeba bowiem obszernych rozwiązań świetlnych. Mnóstwa zdobień, finezyjnych linii czy futurystycznych kształtów, by osiągnąć efekt wyjątkowej i funkcjonalnej aranżacji.

Lampy natynkowe doskonale sprawdzają się w miejscach, które są najmniej dla nas dostępne. Najbardziej zacienione, ciemne i dotąd niekomfortowe w użytkowaniu. Przewaga tego typu oświetlenia nad innymi minimalistycznymi rozwiązaniami, to możliwość regulacji padania wiązki światła. Niewielkie rozmiarami są przecież chociażby ledowe diody, ale tutaj stawiamy głównie na efekt wizualny. Oprawy natynkowe pozwalają w funkcjonalny sposób doświetlić poszczególne zakamarki. Oświetlając większą bądź mniejszą powierzchnię. W zależności od potrzeb i ustawienia lampy.

Na suficie czy na ścianie?

Oprawy natynkowe zwykle spotyka się pośród sufitów. W ten sposób można dobrze oświetlić konkretną przestrzeń. Uzyskać fajny efekt. Podkreślić charakter wnętrza i skupić się na świetle, a nie jego źródle, czyli skromnej oprawie. Są i takie miejsca, gdzie niski sufit bądź opatrzony zdobnymi kasetonami, chcemy podświetlić, ale bez konieczności montowania na nim czegokolwiek. Oprawy natynkowe mogą zatem zagościć pośród ścian. Jak ukierunkujemy światło? Dowolnie! W zależności od potrzeb, elementów, które chcemy uwydatnić bądź wyglądu pomieszczenia, który być może pragniemy zmodyfikować.

Do zadań niemożliwych

Przed oprawami natynkowymi nie ma niemożliwego. Są tylko zadania do wykonania i funkcje do spełnienia. Jako jedne z niewielu łączą w sobie wyjątkową estetykę, ale i ten smaczek, który chcemy mieć we własnym wnętrzu. Spełniają swoje role doskonale, niezależnie od miejsca ich rozplanowania.

Wybór, który zadowala nawet najbardziej wymagających. Zakup, który staje się rozwiązaniem problemu oświetlenia trudno dostępnych miejsc.

Ocena

1 KOMENTARZ

  1. Lampy natynkowe oczywiście są rozwiązaniem, pod warunkiem że są niewielkie. Jakieś 2 lata temu w ogóle nie mogłem znaleźć lamp do sufitów podwieszanych bardzo płaskich, a teraz można w sklepach znaleźć super płaskie lampy zintegrowane – wada jest taka że jak się przepali to nie można wymienić żarówki 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge